Jeden z najtrudniejszych. Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 11:37
Bohaterem kolejnego "Karnawału instrumentów" był Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza. 
Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza będzie bohaterem Karnawału instrumentów
Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza będzie bohaterem "Karnawału instrumentów"Foto: Shutterstock/Beyla Balla

Jeden z najefektowniejszych i najtrudniejszych dla skrzypiec solo (partia skrzypcowa jest imponująca) Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza to w jakimś sensie utwór ciągle "zaczarowany", to znaczy utwór zasługujący na to, żeby być popularny, żeby być w czołówce najlepszych koncertów skrzypcowych, przez lata przebija się do świadomości międzynarodowej, w związku z tym, trzymając kciuki za dalsze losy tego utworu, chciałbym wraz z Państwem przyjrzeć się jego szczegółom.

Wsłuchiwaliśmy się w nagrania znakomitego polskiego skrzypka, wirtuoza, który dla Koncertu A-dur Mieczysława Karłowicza zrobił niesłychanie wiele, mianowicie w wykonaniu maestra Konstantego Andrzeja Kulki, w słynnym nagraniu z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą maestra Kazimierza Korda

Czytaj także: 

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Christopha Willibalda Glucka, Hectora Berlioza, Johanna Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji w każdy piątek w Programie 2 Polskiego Radia zaprasza Łukasz Borowicz.

Posłuchaj
59:11 2022_11_25 22_00_53_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Jeden z najtrudniejszych. Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

***

[źródło: Facebook/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 25.11.2022

Godzina emisji: 22.00

djr/kor

Czytaj także

Skrzypce - centrum orkiestry i punkt odniesienia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 17:00
W "Karnawale instrumentów" rozpoczynamy cykl audycji na temat skrzypiec, bez których trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek orkiestrę symfoniczną. Doszliśmy do skrzypiec w kolejności partyturowej - podkreślił prowadzący audycję Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skrzypce w wydaniu romantycznym

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 21:00
W audycji wróciliśmy do tematu skrzypiec i ich roli w orkiestrze. - Podczas ostatniego spotkania mówiłem o skrzypcach w orkiestrach epoki klasycyzmu i wczesnego romantyzmu, czyli czasu przełomu XVIII i XIX wieku. Dziś dalej będę mówił o muzyce wczesnego i dojrzałego romantyzmu - zaznaczył prowadzący Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń