Koncert skrzypcowy Beethovena rozłożony na czynniki pierwsze

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 23:00
- Bohaterem najbliższego wydania "Karnawału instrumentów" będzie Koncert skrzypcowy Beethovena. Zakamarki partytury, pewne aspekty techniki i absolutnie nieoczekiwane nagrania z przeszłości. Zapraszam bardzo serdecznie na to spotkanie - mówił w zapowiedzi swojej audycji Łukasz Borowicz.
Skrzypce - instrument popularny od wielu wieków
Skrzypce - instrument popularny od wielu wiekówFoto: shutterstock/ Lukas Gojda

Prowadzący "Karnawał instrumentów" postanowił eksplorować zakamarki swego ulubionego utworu - Koncertu skrzypcowego D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena. Tajemnice instrumentacji, aspekty skrzypcowej techniki i anegdotyczne okoliczności prawykonania jednego z największych arcydzieł w historii muzyki złożyły się na barwną opowieść, ilustrowaną nagraniami wielkich mistrzów.

Wysłuchaliśmy także fragmentów dzieła Beethovena w historycznych interpretacjach Bronisława Hubermana, Yehudi Menuhina i Christiana Ferras.

II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego

- Tegoroczna jesień upływa i upływać będzie pod znakiem muzyki Henryka Wieniawskiego. Mówimy o stylu chopinowskim, a czy można mówić o stylu Wieniawskiego? Jak grać Wieniawskiego? O co w tym wszystkim chodzi? - zastanawiał się Łukasz Borowicz.


Posłuchaj
59:43 2022_10_21 21_59_47_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Koncert skrzypcowy Beethovena rozłożony na czynniki pierwsze (Karnawał instrumentów/Dwójka) 

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Christopha Willibalda Glucka, Hectora Berlioza, Johanna Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji w każdy piątek w Programie 2 Polskiego Radia zaprasza Łukasz Borowicz.

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 21.10.2022

Godzina emisji: 22.00

pg

Czytaj także

Wybrano najlepszy "Koncert skrzypcowy" Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 20:55
W pierwszy w tym roku "Płytowym Trybunale Dwójki" ocenialiśmy wykonania "Koncertu skrzypcowego" Ludwiga van Beethovena. Oto wyniki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert "Potrójny" Beethovena przed Płytowym Trybunałem

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 18:50
W kolejnej odsłonie Trybunału Płytowego Dwójki jury w składzie Jacek Hawryluk, Agata Szymczewska, Marek Bracha i Marcin Zdunik oceni "Koncert potrójny" C-dur Ludwiga van Beethovena op.56.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #601. Trzy skrzypaczki, dwa pokolenia, jeden koncert

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 15:00
- Dziś w audycji chcemy powrócić do skrzypiec i do wspólnych prezentacji skrzypaczek i skrzypków, niekoniecznie tych z pierwszych stron gazet czy katalogów płytowych. To są takie nasze spotkania na gruncie kanonu, czyli najsłynniejszych kompozycji i arcydzieł - mówił na antenie Dwójki Przemysław Psikuta.
rozwiń zwiń