Kongres Polska Wielki Projekt. "Zamek Królewski w Warszawie starano się odbudować według koncepcji historycznej"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 18:41
- Przed architektami, którzy pracowali przy odbudowie Zamku stanęło wiele problemów i pytań. Czy to ma być zamek przedwojenny, czy może zamek Stanisława Augusta? Ostatecznie zdecydowano się wrócić do stanu najbliższego 1939 roku - mówiła Alicja Jakubowska, kustosz zbiorów malarstwa na Zamku Królewskim w Warszawie. Audycja "Dwie do setki" towarzyszyła 11. Kongresowi Polska Wielki Projekt, który odbywał się właśnie na Zamku.
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w WarszawieFoto: Jakub Kukla

Posłuchaj
114:46 2021_05_29 15_00_18_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Zamek Królewski w Warszawie. Pełen tajemnic i zakamarków (Dwie do setki/Dwójka) 
05.-Zamek,-poczatki-odbudowy-1971PKZ 1200.jpg
Jest Zamek w Warszawie

Rezydencja książąt mazowieckich. Zamek Jagiellonów. Oficjalna rezydencja kolejnych monarchów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Siedziba parlamentu, w której urzędował później m.in. premier Ignacy Jan Paderewski, a po wojnie chciał tu nawet zamieszkać Bolesław Bierut. W ciągu siedmiuset lat istnienia warszawski zamek odgrywał niezwykłą rolę.

O jego wyjątkowości stanowiły zawsze wydarzenia, których był scenerią, jak chociażby uchwalenie w Sali Senatorskiej Konstytucji 3 maja. W tej samej Sali podczas powstania listopadowego sejm powstańczy zdetronizuje cara Mikołaja I. Po odzyskaniu niepodległości, jako rezydencja prezydenta, zamek staje się centrum życia politycznego. Zburzony podczas II wojny światowej dzięki uporowi obywateli odzyska dawny blask. Odbudowa, finansowana ze składek społecznych, trwać będzie od roku 1971 do 1984. 

Zobacz także:

W tym roku Zamek Królewski w Warszawie po raz kolejny gościł uczestników Kongresu Polska Wielki Projekt. Dzieje Zamku były jednocześnie jednym z tematów tegorocznych dyskusji. W trakcie audycji ogłoszono laureata Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Została nim rzeźbiarka Ludwika Ogorzelec. Informację na antenie przekazał obecny na 11. Kongresie Paweł Siwek. Laureatka w najbliższy wtorek (1.06) będzie gościem "O wszystkim z kulturą".

Posłuchaj
06:23 Dwójka Kongres relacja 29.05.2021.mp3 2. dzień XI Kongresu Polska Wielki Projekt – relacja (Dwójka) 

A wracając do Zamku Królewskiego w Warszawie - na co dzień możemy oglądać tylko część jego wnętrz, ale od święta, czyli podczas Dwójkowej wizyty, zajrzeliśmy w trudno dostępne miejsca i poznaliśmy mniej znane fakty dotyczące jego historii...

W audycji zaglądamy do nieznanych zakamarków Zamku Królewskiego W audycji zaglądamy do nieznanych zakamarków Zamku Królewskiego

Przede wszystkim jednak sprawdziliśmy, jakie opowieści o Zamku znajdują się w Archiwum Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Jakub Kukla i Andrzej Zieliński

Goście: Agnieszka Bocheńska (kierownik sekcji archeologii Zamku Królewskiego w Warszawie), Alicja Jakubowska (kustosz zbiorów malarstwa), Tomasz Drapała (kustosz z działu edukacyjnego), dr Aneta Markuszewska (muzykolog), Adrian Sobieszczański (varsavianista)

Data emisji: 29.05.2021

Godzina emisji: 15.00

pg

Czytaj także

3 maja 1791. Co tego dnia działo się na Zamku Królewskim?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 05:55
Pierwsza nowoczesna ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie była dziełem oświeceniowych reformatorów, których celem było ratowanie pogrążonej w chaosie Rzeczpospolitej. Choć Polska zniknęła z mapy Europy zaledwie cztery lata po jej uchwaleniu, dla Polaków stała się symbolem rozpaczliwej próby naprawy swojego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Górny: kultura łączy się z bezpieczeństwem

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 18:00
- Funkcjonuje termin "wojny kulturowe". Można zadać pytanie: jak to się dzieje, że można połączyć dwa tak różne pojęcia jak "wojna" i "kultura"? - zastanawiał się w Programie 2 Polskiego Radia Grzegorz Górny, członek Rady Programowej Fundacji Polska Wielki Projekt.
rozwiń zwiń