Zamek Królewski w Warszawie w czasach II RP

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 08:59
Burzliwa historia Zamku Królewskiego w Warszawie przyspiesza i zagęszcza się w pierwszych dekadach XX wieku. Zdewastowany i ograbiony przez zaborców, W dwudziestoleciu międzywojennym odzyskuje dawny kształt i znów staje się dla Rzeczypospolitej scenerią najważniejszych uroczystości.
Przyjęcie noworoczne w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie
Przyjęcie noworoczne w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w WarszawieFoto: materiały promocyjne/Zamek Królewski w Warszawie

Posłuchaj
29:45 Dwójka rozmowy po zmroku 23.02.2021.mp3 Jest Zamek w Warszawie - cz. 2 (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 
05.-Zamek,-poczatki-odbudowy-1971PKZ 1200.jpg
Wspomnienie odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

W kolejnej, drugiej audycji z cyklu "Jest Zamek w Warszawie" zaprosiliśmy Państwa m.in. do tętniącego życiem zamku prezydenta Ignacego Mościckiego, który wykorzystywał królewski splendor rezydencji organizując państwowe uroczystości, noworoczne przyjęcia i rauty.

By jednak Zamek Królewski w Warszawie mógł na nowo po okresie zaborów pełnić funkcję siedziby głowy państwa, potrzebna była praca nie tylko architektów i konserwatorów, ale także dyplomatów. Po odzyskaniu niepodległości ograbiony przez Rosjan obiekt był tylko pustą skorupą.

Zagrabione dzieła sztuki wracają na zamek

18 marca 2021 roku przypada 100. rocznica podpisanie traktatu pokojowego w Rydze, kończącego wojnę polsko-bolszewicką. Artykuł XI tego dokumentu zawierał postanowienia o zwrocie Polsce mienia kulturalnego, grabionego przez Rosję od 1772 roku.

Sala Rycerska w 1932 r. Sala Rycerska w 1932 r.

W audycji Magdalena Białonowska, Anna Czekaj, Paweł Gutt i Norbert Haliński opowiadali o pracy członków komisji rewindykacyjnej, dzięki którym do wnętrz zamku powróciło ponad 2 tys. dzieł sztuki, w tym przedmioty z dawnych kolekcji króla Stanisława Augusta.

A już w marcu br. na Zamku Królewskim w Warszawie będzie można oglądać wystawę poświęconą traktatowi ryskiemu i trwającej 15 lat akcji rewindykacji polskich dóbr kultury.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 23.02.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Portret Kościuszki i szabla z ormiańskimi ornamentami. Nowe nabytki Zamku Królewskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 05:40
Dwa nowe eksponaty wzbogaciły kolekcję Muzeum na Zamku Królewskim w Warszawie. Oba mają charakter unikatowy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tłusty czwartek 100 lat temu w Warszawie był bardzo chudy

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 06:00
Siedem lat nieprzerwanych wojen odcisnął swoje piętno na ziemiach polskich. Każdy składnik smakołyku, jakim jest pączek, stanowił w 1921 roku rarytas. Chęć przygotowania i zjedzenia przysmaku można było nawet przypłacić życiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzieło życia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 23:05
W 2021 roku obchodzimy jubileusz 50-lecia podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. To dobry moment, żeby przywołać emocje z tamtego czasu, wrócić do złożonej historii restytucji jego gmachu. Człowiekiem, który go nam przywrócił, jest nieżyjący prof. Stanisław Lorenz. To on zmobilizował społeczeństwo do działania. W 1980 roku Zamek, wraz ze Starym Miastem, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
rozwiń zwiń