Weronika Kobylińska: mój dziadek Szymon był wrażliwy na sztukę i drugiego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 17:00
- To rodzina zakorzeniła w nim potrzebę dzielenia się swoją wiedzą, łatwość jej przekazywania właściwie każdemu, kto chciał słuchać. Jego fenomen wynikał z połączenia tradycji rodzinnych z nurtem pedagogicznym - tak na antenie Dwójki mówiła o Szymonie Kobylińskim jego wnuczka Weronika.
Szymon Kobyliński był barwną postacią, która uświetniała swoimi występami programy radiowe i telewizyjne
Szymon Kobyliński był barwną postacią, która uświetniała swoimi występami programy radiowe i telewizyjneFoto: PAP/Radek Pietruszka
  • Rysownik, karykaturzysta, satyryk, historyk oraz jeden z prekursorów polskiego komiksu – Szymon Kobyliński był bohaterem tego wydania audycji "Dwie do setki".
  • Przez wiele lat związany był również z Polskim Radiem, gdzie prowadził "Pogwarki u Szymona" oraz wspólnie z żoną: "Wieczory u Kobylińskich".

Ikona polskiej karykatury

Szymona Kobylińskiego wspominały wnuki: Weronika i Max Kobylińscy oraz przyjaciele: Katarzyna Lengren i Wiesław Uchański, prezes Wydawnictwa Iskry.

Warszawiak od początku do końca

Max Kobyliński i Weronika Kobylińska mówili o swoim dziadku. - Szymon urodził się w Warszawie i tutaj umarł. Zwierzęta w naszym domu odgrywały wielką rolę, zawsze u nas były - podkreślili oboje.

Tęsknota za dawnymi czasami i wiedza na ich temat wynikają z historii rodu Kobylińskich. - Nasza rodzina wywodzi się z Białostocczyzny, Powstanie Styczniowe zabrało nam wszystkie majątki oraz wielu członków rodziny. Ojciec Szymona był nauczycielem i bardzo walczył o wiejską edukację - wspominała Weronika Kobylińska.

Rodzina genetycznie skazana na plastykę

Max Kobyliński powiedział, że w rodzinie można mówić o genetycznym skazaniu na plastykę. - Moja siostra jest malarką, ja jestem scenografem, mój roczny syn już zaczyna uprawiać swoją sztukę szkicu - mówił.


Posłuchaj
119:54 2022_03_12 14_59_47_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Weronika Kobylińska: mój dziadek Szymon był osobą wrażliwą na sztukę i drugiego człowieka (Dwie do setki/Dwójka)

 

O twórczości Szymona Kobylińskiego opowiedział też Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie.

Nie zabrakło również fragmentów archiwalnych audycji, które tworzył w Polskim Radiu.

***

Szymon Kobyliński zilustrował kilkaset książek, przede wszystkim dzieł klasyków polskiej literatury, takich jak Henryk Sienkiewicz lub Adam Mickiewicz, oraz wiele historycznych opracowań.

Urodził się 22 maja 1927 roku w Warszawie. Przed wojną uczęszczał do gimnazjum Wojciecha Górskiego, jednego z najlepszych w stolicy. Okupację spędził pod Warszawą, w majątkach ziemskich należących do krewnych.

W Armii Krajowej, ale nie w powstańczej Warszawie

Wstąpił wówczas do Armii Krajowej, ale nie wziął udziału w walce zbrojnej. Służył w 10 pułku piechoty "Bażant", który działał w okolicach Żyrardowa. Po wybuchu Powstania Warszawskiego jego jednostka miała wyruszyć na pomoc walczącej stolicy.

– Niestety to się nie udało i to zadra potworna w moim życiorysie. Myśmy wyruszyli 3 sierpnia, ale jeszcze tej samej nocy nas zawrócono z powrotem. Przejść przez pierścień, który już zatrzasnął się wokół stolicy, rzeczywiście było absolutną niemożliwością – wspominał Szymon Kobyliński w audycji Polskiego Radia z 2001 roku. – A na miejscu nie było specjalnych okazji do akcji, dzięki temu bez draśnięcia przeżyłem to wszystko.

Zawsze starszy niż w istocie

- Udawałem zawsze starszego. Nabrał się na to między innymi Tuwim, który rozmawiał ze mną może nie jako z rówieśnikiem, ale człowiekiem obytym w jego epoce. Co notabene było prawdą, bo wszedłem w nią tak, że praktycznie nie ma dla mnie tajemnic. I nagle Tuwim coś powiedział odnośnie przewrotu majowego, czy pamięta pan, jak to i owo. Więc ja mówię, że pamiętam raczej jak przez mgłę, bo się urodziłem w rok później - wspominał w audycji z cyklu "Zapiski ze współczesności" w 2001 roku.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Jakub Jamrozek i Andrzej Sułek

Data emisji: 12.03.2022 i 11.03.2023 (powtórka)

Godzina emisji: 15.00

mo

Czytaj także

"Wynalazca radia był niezwykłym wizjonerem"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 17:30
- Zdumiewa fakt, że Guglielmo Marconi, który dokonał  epokowego wynalazku, nie zyskał uznania w ojczystej Italii. Wagę odkrycia bezprzewodowego telegrafu dostrzegli zaś Brytyjczycy. Może dlatego rzadko się pamięta, że Marconi dostał Nobla – mówił w Dwójce dr Marcin Hermanowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyty Polskiego Radia na liście UNESCO. Reżyser dźwięku: po raz pierwszy trafiły na nią dokumenty dźwiękowe

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 16:26
Reżyser dźwięku Stefan Kruczkowski powiedział, że wpisanie kolekcji 93. oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata" to ewenement. Materiały dźwiękowe zawierają przemówienia między innymi prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka.
rozwiń zwiń