Magdalena Zawadzka: z Gustawem graliśmy często, ale rzadko mnie reżyserował

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2022 18:18
- Raz tylko byłam obsadzona przez męża w teatrze "żywym", to była rola Ofelii w "Hamlecie". Więcej okazji było w Teatrze Telewizji, a w radiu to chyba nie grałam w jego reżyserii nigdy, tylko z nim. Bardzo mnie to cieszyło, ponieważ nie ma nic gorszego, niż aktorka przyczepiona do męża reżysera - mówiła w Dwójce Magdalena Zawadzka, laureatka Wielkiej Nagrody 21. Festiwalu "Dwa Teatry". Pierwszym, który odebrał to wyróżnienie był mąż aktorki, Gustaw Holoubek, w 2006 roku.
Bardzo się wzruszyłam - powiedziała Magdalena Zawadzka po otrzymaniu Wielkiej Nagrody Festiwalu Dwa Teatry
Bardzo się wzruszyłam - powiedziała Magdalena Zawadzka po otrzymaniu Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry"Foto: Cezary Piwowarski/PR
  • W Zamościu trwa 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry"
  • W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody rywalizuje 19 słuchowisk i 12 spektakli telewizyjnych
  • Uruchomiony został specjalny serwis dwateatry.polskieradio.pl, w którym znajdują się konkursowe audycje i informacje o festiwalowych aktywnościach antenowych wszystkich programów publicznego nadawcy

Nagroda dla Magdaleny Zawadzkiej

W piątek (10.06) nastąpiło uroczyste otwarcie 21. Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu. Uroczysta gala połączona była z wręczeniem Wielkiej Nagrody za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia. Tegorocznymi laureatami zostali Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz.

- Bardzo się wzruszyłam, że doceniono moją dotychczasową, wieloletnią pracę dla Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia. Ta nagroda to takie przypieczętowanie tego. Można bardzo wiele robić, ale nie ma się czegoś, co potwierdza tę pracę, że ona ma sens, że ona nie minęła, tylko wciąż istnieje. Jest to dla mnie również ogromne ważne, że dzięki tej nagrodzie znalazłam w gronie wielkich twórców naszej kultury; ludzi, którzy byli dla mnie autorytetami - wyznała Magdalena Zawadzka w plenerowej odsłonie audycji "Dwie do setki" nadawanej z Zamościa.

Historia zatoczyła koło

W przeszłości Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry" otrzymali m.in. Danuta Szaflarska, Wiesław Michnikowski, Piotr Fronczewski, Janusz Gajos, Jerzy Trela, Anna Seniuk, Jerzy Stuhr, Anna Polony, Ignacy Gogolewski, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Wojciech Pszoniak, Marian Opania, Maja Komorowska, Stanisława Celińska, Ewa Dałkowska, Olgierd Łukaszewicz, Barbara Krafftówna, Franciszek Pieczka, Halina Łabonarska, Jan Englert, Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik.

Historia tej nagrody zaczęła się w 2006 roku, gdy jej pierwszym laureatem został Gustaw Holoubek - wybitny aktor, reżyser, a prywatnie mąż tegorocznej laureatki Magdaleny Zawadzkiej. - Jestem z tego bardzo dumna, że dawałam sobie radę w zawodzie nim jego poznałam, w czasie życia z nim i kiedy już go nie ma też cały czas pracuję, gram. To moje ciche zwycięstwo, że byłam zawsze samodzielna i bardzo o to dbałam, żeby się nie dać się wciągnąć w zależność od męża reżysera - podkreślała aktorka.

Posłuchaj
98:28 dwie do setki 11.06.mp3 Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu - studio plenerowe (Dwie do setki/Dwójka) 

Czytaj także:

Z Gustawem Holoubkiem związana jest także nazwa Festiwalu "Dwa Teatry". Słynął on bowiem z tego, że ukochał sobie jeden z dramatów Jerzego Szaniawskiego - właśnie "Dwa teatry". Tytuł ten stał się potem inspiracją dla twórców konkursu słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych.

Więcej o tym, co w Polskim Radiu o Festiwalu "Dwa Teatry" przeczytasz TUTAJ >>>

Zobacz rozmowę z Andrzejem Mastalerzem:

[YouTube/Program 2 Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Małgorzata Szymankiewicz i Paweł Siwek

Goście: Magdalena Zawadzka (laureatka Wielkiej Nagrody 21. Festiwalu "Dwa Teatry"), Elżbieta Grala (garderobiana), Andrzej Brzoska (realizator dźwięku), Halina Łabonarska (aktorka), Wojciech Tomczyk (dramaturg), 

Data emisji: 11.06.2022

Godzina emisji: 16.00

pg

"Dwa Teatry" - Sponsorzy "Dwa Teatry" - Sponsorzy
Czytaj także

XXI Festiwal "Dwa Teatry". Patryk Kencki: to ciekawa formuła

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 12:45
- "Dwa Teatry" są festiwalem, który ukazuje dziwny rodzaj teatru; teatru troszeczkę pośrednio działającego, bo poprzez radio i telewizję. Ale jest to formuła, która wykorzystuje konwencję teatralną przy pomocy nowoczesnych środków. Dla nas – jeżeli patrzymy na tegoroczny program – jest szczególnie interesujący, ze względu na tematykę audycji Dwójki, ponieważ są m.in. wystawienia klasyki polskiej - mówił w "Poranku Dwójki" teatrolog dr Patryk Kencki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Kukuła: Festiwal "Dwa Teatry" jest miejscem konfrontacji przeżyć

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 10:03
- Na Festiwalu "Dwa Teatry" te przeżycia artystów mogą się zderzyć, ale nie tylko ze sobą, bo przecież też z wrażliwością słuchaczy. To, którzy artyści dostaną nagrodę, dla mnie jest najmniej istotne, bo dla mnie jest ważne, jak bardzo przeżywają swoją pracę i jak wiele poświęcają swojego talentu, by dać ludziom chwilę artystycznych przeżyć - mówił w Dwójce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Mastalerz o rozwoju kariery na XXI Festiwalu "Dwa Teatry" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 19:45
W Zamościu trwa wielkie święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej - XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Oprócz prezentacji konkursowych słuchowisk i spektakli telewizyjnych, zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących. Będą spektakle na żywo, recitale, spotkania z gwiazdami i warsztaty dla dzieci. Zobacz relację z pierwszego dnia Festiwalu!
rozwiń zwiń