Dr Łukasz Garbal: Melchior Wańkowicz był mistrzem autopromocji

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2024 17:35
- Z Wańkowiczem jest taki problem, że kojarzy się go z kimś, kto konserwuje przeszłość, z kimś nudnym. A było zupełnie inaczej, on był bardzo nowoczesny. Trzeba pokazać obie te jego części - mówił w audycji "Dwie do setki" dr Łukasz Garbal, który pracuje nad pierwszą pełną biografią Melchiora Wańkowicza.
Na cześć Melchiora Wańkowicza i jego dorobku Polskie Radio od 2005 roku organizuje Ogólnopolski Konkurs Reportażystów Melchiory
Na cześć Melchiora Wańkowicza i jego dorobku Polskie Radio od 2005 roku organizuje Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "Melchiory"Foto: z archiwum NAC
  • Melchior Wańkowicz, decyzją Sejmu RP, został jednym z literackich patronów 2024 roku.
  • Ziemianin, żołnierz, prawnik, reporter, korespondent wojenny, obieżyświat, a przede wszystkim niezrównany gawędziarz, jeden z ojców polskiego reportażu literackiego - jego życiorysem można by obdzielić kilka osób.
  • Na cześć Melchiora Wańkowicza i jego dorobku Polskie Radio od 2005 roku organizuje Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "Melchiory".

Melchior Wańkowicz - reportażysta, pisarz, jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy w historii. Nazywany ojcem reportażu, wypełniał znakomicie to, co składa się na misję dziennikarską: opisując rzetelnie rzeczywistość, służyć wspólnocie.

Melchior Wańkowicz żył barwnie i pisał barwnie

Artykuły i książki Melchiora Wańkowicza dotykają najważniejszych wydarzeń i chwil z jego życia. Przyszło mu tworzyć w wieku kataklizmów, jakich doświadczył nasz naród, ale i w epoce odzyskanego państwa i kształtowania na nowo polskiego świata. Opisując go z wielką siłą talentu reportażysty, dawał świadectwo, relacjonował, często na bieżąco, losy narodu. Pisząc "Sztafetę", "Dzieje rodziny Korzeniewskich", "Westerplatte" czy "Bitwę o Monte Cassino", miał świadomość, że czyni to zarówno dla współczesnych, jak i dla potomnych.

82 lata życia, którymi można by wypełnić kilka życiorysów, bo to nie tylko pisarz i reportażysta, ale też ziemianin, żołnierz m.in. w oddziałach gen. Dowbora-Muśnickiego, prawnik, korespondent wojenny, a także obieżyświat i niezrównany gawędziarz.

Biograf: nie interesuje mnie mówienie o Wańkowiczu Wańkowiczem

Trudnego zadania spisania pierwszej pełnej biografii Melchiora Wańkowicza podjął się dr Łukasz Garbal. 

- Cały czas nad nią pracuję i też dalej liczę na życzliwość archiwistów, bibliotekarzy i bibliotekarek. Bez tego, co jest w tych zasobach, i w kraju, i za granicą, nie dałoby się napisać książki, która rekonstruuje mityczną i czasem zmitologizowaną biografię Wańkowicza. Nie interesuje mnie konserwacja mitu czy po prostu mówienie o Wańkowiczu Wańkowiczem, tylko pokazanie tego, jak było naprawdę - podkreślał literaturoznawca i autor nagradzanych książek ("Ferdydurke. Biografia powieści", "Wedlowie. Czekoladowe imperium").


Posłuchaj
115:39 2024_01_27 15_00_03_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Melchior Wańkowicz - jeden z ojców polskiego reportażu literackiego (Dwie do setki/Dwójka) 

W audycji nie zabrakło też informacji o wydarzeniach związanych z rozpoczynającym się właśnie Rokiem Melchiora Wańkowicza (50. rocznica śmierci). Naszymi przewodnikami po tej przebogatej biografii i wcale nie tak dobrze znanej, jak mogłoby się wydawać, twórczości byli również: związana, podobnie jak dr Garbal, z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie - Barbara Riss, wnuczka pisarza - Ewa Erdman, jego bodaj najpilniejszy bibliograf - Grzegorz Nowak i ostatnia asystentka, a zarazem pierwsza biografka - Aleksandra Ziółkowska-Boehm.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Paweł Siwek

Data emisji: 27.01.2024

Godz. emisji: 15.00

pg

kor-mp

Czytaj także

Melchior Wańkowicz. Klasyk polskiego reportażu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 05:49
– Literatura polska jest oddana na pastwę aparatu urzędniczego i przy tym systemie można z całą pewnością stwierdzić, że nic twórczego, nic oryginalnego, nic nowatorskiego nie może się w niej narodzić. Stoimy wobec przerażającego faktu wyjaławiania kultury – ostrzegał Melchior Wańkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Melchior Wańkowicz w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 22:00
Zapraszamy na dźwiękowy portret dziennikarza, pisarza i reportażysty Melchiora Wańkowicza - jednego z literackich patronów 2024 roku. 
rozwiń zwiń