Polskie Radio

Krystyna Melion nie żyje - posłuchaj reportaży mistrzyni gatunku

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 14:02
W wieku 92 lat zmarła Krystyna Melion - znakomita reportażystka, legenda polskiej szkoły reportażu radiowego, autorka kilkuset reportaży i dokumentów radiowych. Była laureatką wielu nagród - m.in. w roku 1969 została wyróżniona Złotym Mikrofonem, a w roku 2015 tę wybitną postać uhonorowano Nagrodą Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Nie żyje Krystyna Melion, mistrzyni polskiego reportażu
Nie żyje Krystyna Melion, mistrzyni polskiego reportażuFoto: z archiwum rodzinnego

W 1974 laureatka pierwszej dla polskiej radiofonii nagrody festiwalu Premios Ondas za "Głębokie zanurzenie" - reportaż o rekordziście świata w pływaniu stylem klasycznym Marku Petrusewiczu, który po amputacji nogi został trenerem pływackim sportowców niepełnosprawnych. Przedstawicielka "szkoły warszawskiej" w reportażu, w którym dążyła do czystej formy, czyli autentycznego dźwięku i głosu bohatera jako najważniejszego budulca opowieści.

Krystyna Melion wychowała kilka pokoleń dziennikarzy radiowych. Była nazywana "żywą encyklopedią" polskiego reportażu radiowego 

Szereg swoich reportaży radiowych Krystyna Melion poświęciła Powstaniu Warszawskiemu. Były to m.in.: "Zwyczajni, prości, nieogromni" - wspomnienia żołnierzy powstańczego Batalionu "Zośka""Powrót z Hadesu""Piosenka z barykad""Błyskawica" - o powstańczej radiostacji i "Budowałam barykadę" - wspomnienia poetki Anny Świrczyńskiej. Inne ważne jej reportaże to: "Dwie godziny, 40 minut, 15 sekund byłem z narzeczoną", "Bronek i jego dwójka" oraz "Cygańskie largo"

W 2015 roku została uhonorowana Nagrodą Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (podczas jedenastej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory"). Jak przyznano wówczas w laudacji, że "swoją twórczością jak magnes z ogromną siłą przyciągała do Radia różne pokolenia młodych adeptów sztuki reportażu".

POSŁUCHAJ Powstańcze reportaże Krystyny Melion >>>>

Krystyna Melion przyciągnęła do reportażu wielu młodych dziennikarzy.​ Mimo odejścia na emeryturę brała udział w radiowym życiu. W 2016​ roku podczas Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów otrzymała nagrodę "Magnes reportażu", ponieważ za nią przyszły do radia nowe pokolenia reportażystów. 


. 

Reportaże Krystyny Melion:

"Głębokie zanurzenie" - aby wysłuchać kliknij tutaj

"Dwie godziny, 40 minut, 15 sekund byłem z narzeczoną"- aby wysłuchać kliknij tutaj

"Bronek i jego dwójka"- aby wysłuchać kliknij tutaj

"Cygańskie largo"- aby wysłuchać kliknij tutaj

rk/ash

Zobacz więcej na temat: Krystyna Melion W POLSKIM RADIU
Czytaj także

"Radom 76" - reportaż zatrzymany przez cenzurę

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 09:00
Posłuchaj archiwalnej audycji o Czerwcu 1976 nagranej przez Krystynę Melion w 1981 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zwyczajni, prości nieogromni" - reportaż Krystyny Melion

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 12:20
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień żołnierzy powstańczego Batalionu "Zośka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na tropie oszustów matrymonialnych

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 17:45
Ponad 50 lat temu Krystyna Melion i Maria Rosa-Krzyżanowska zrealizowały reportaż o ludziach dających ogłoszenia matrymonialne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bronek i jego Dwójka". Wyjątkowy reportaż z archiwum Trójki

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 18:30
Jest to historia radiowego wozu transmisyjnego i jego kierowcy Bronisława Kozioła.
rozwiń zwiń