Polskie Radio
Section05
Muzeum Literatury

Wystawa "»Mitologia« Jana Parandowskiego i inne mitologie". Poleca Joanna Szczepkowska [WIDEO]

- Z czasem "Mitologia" stawała się dla mnie coraz bardziej zrozumiała. Jako dziecko wzrastałam z mitami, a dlaczego miałam w nie nie wierzyć. Wszystkie te przypowieści zrodziły się z ludzkiej wyobraźni: o pięknej miłości Orfeusza i Eurydyki, pięcie Achillesa, królu Midasie, cały ich szereg - mówiła w Dwójce aktorka i pisarka Joanna Szczepkowska, wnuczka Jana Parandowskiego.
Zobacz więcej na temat:  joanna szczepkowska Jan Parandowski mitologia Dwójka KULTURA Aldona Łaniewska-Wołłk

Парандовський та інші. Розмова з Кшиштофом Шуєцьким

100 років тому у Львові з'явилося перше видання «Міфології» Яна Парандовського. З цієї нагоди 21 березня 2024 року у варшавському Музеї літератури відкрилася виставка «Міфологія Яна Парандовського та інші міфології», яка триватиме до 26 травня. Про Парандовського як письменника й дослідника та про ідею виставки розповідає її куратор, історик Кшиштоф Шуєцький
Zobacz więcej na temat:  література письменник Jan Parandowski виставка

Dr Łukasz Garbal: Melchior Wańkowicz był mistrzem autopromocji

- Z Wańkowiczem jest taki problem, że kojarzy się go z kimś, kto konserwuje przeszłość, z kimś nudnym. A było zupełnie inaczej, on był bardzo nowoczesny. Trzeba pokazać obie te jego części - mówił w audycji "Dwie do setki" dr Łukasz Garbal, który pracuje nad pierwszą pełną biografią Melchiora Wańkowicza.
Zobacz więcej na temat:  Melchior Wańkowicz Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Paweł Siwek literatura biografia KULTURA Rok Melchiora Wańkowicza Łukasz Garbal Dwójka

"Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego": najnowsza wystawa w Muzeum Literatury

Już od czwartku, 30 listopada, w warszawskim Muzeum Literatury będzie otwarta wystawa "Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego". Jak sam tytuł wskazuje, jest ona poświęcona kobietom biorącym udział, pośrednio bądź bezpośrednio w tym największym i najdłużej trwającym zrywie niepodległościowym. I właśnie o tej wystawie z jej kuratorką, Katarzyną Jakimiak, rozmawia w swojej audycji Anna Popek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Powstanie Styczniowe kobieta wystawa Warszawa Anna Popek historia Polski Trójka