Sztuka pisania listów. Polskie Radio od słuchaczy odebrało ich miliony

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2024 17:30
- Ilekroć Matysiak zakaszlał czy zachorował, przychodziły listy: "Proszę pana, niech pan nie bierze żadnej aspiryny. My tu przesyłamy panu sok malinowy, najlepiej pić go z herbatą" - relacjonowała Agnieszka Kordowicz, wicedyrektorka Archiwum Polskiego Radia. 
Dziennikarze Dwójki opowiedzą, jakie otrzymują listy
Dziennikarze Dwójki opowiedzą, jakie otrzymują listyFoto: Agnes Kantaruk/Shutterstock
  • Tematem audycji były tym razem listy. W 100-letniej historii Polskie Radio odebrało ich miliony.
  • Największą część korespondencji słuchacze adresowali do Matysiaków, bohaterów radiowego serialu. Wysyłali im także nietypowe prezenty.
  • Podczas audycji aktorka Justyna Sieńczyłło zdradziła też, jakie listy otrzymuje od wielbicieli jej talentu.

W audycji "Dwie do setki" tym razem zaczytaliśmy się w korespondencji. Do Polskiego Radia przez niemal sto lat jego istnienia przyszły miliony listów.

Jacek Fedorowicz odpowiada na listy

Wybrane z nich odczytywane były też na antenie albo wpływały na losy programów, słuchowisk. Niekiedy radio odpowiadało na wiadomości nieadresowane do siebie. Robił to Jacek Fedorowicz w kultowym, satyrycznym programie "60 minut na godzinę". Jednego z jego felietonów wysłuchaliśmy podczas audycji:

- Ciekawostką naszej rubryki jest to, że odpowiadamy na listy, których nie otrzymaliśmy, na listy pisane nie przez nas i nie do nas. Odpowiadamy na listy pisane do prasy codziennej - objaśniał Jacek Fedorowicz.

Odp.: Państwo Matysiakowie

Na wielu listach adresowanych do Polskiego Radia widniało nazwisko "Matysiakowie". Chodzi oczywiście o bohaterów kultowego serialu radiowego emitowanego na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Słuchacze składali im życzenia okolicznościowe albo udzielali rad czy przestróg. Byli też i tacy, którzy wysyłali prezenty.

- Ilekroć Matysiak zakaszlał czy zachorował, przychodziły listy: "Proszę pana, niech pan nie bierze żadnej aspiryny. My tu przesyłamy panu sok malinowy, najlepiej pić go z herbatą" - relacjonowała Agnieszka Kordowicz, wicedyrektorka Archiwum Polskiego Radia.

Czy ktoś z Państwa pisze jeszcze listy?

30 kilogramów maku

Kiedy z kolei pani Helena Matysiak piekła makowiec na święta i narzekała, że nie może kupić maku, ktoś przysłał na adres radia 30 kilogramów tego przysmaku.

- Pani Matysiakowa również narzekała, że pierze cały czas w balii, więc po jakimś czasie przysłano pralkę ufundowaną przez pracowników firmy produkującej takie urządzenia - mówiła Agnieszka Kordowicz. - Zawsze te wszystkie rzeczy przysyłane przez słuchaczy były przekazywane osobom potrzebującym - zapewniła.


Posłuchaj
118:34 2024_02_17 15_00_08_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Sztuka pisania listów. Polskie Radio odebrało miliony listów od słuchaczy (Dwie do setki)

 

Listy do Teatru Kamienica

Podczas naszej audycji aktorka Justyna Sieńczyłło zdradziła, jakie listy otrzymuje od wielbicieli jej talentu, jakie listy otrzymywał jej mąż Emilian Kamiński i jakie spływają do Teatru Kamienica. Przysłuchiwaliśmy się też pocztówkom dźwiękowym - o tych unikatowych ze swojej kolekcji opowiedział Piotr Metz.

Pocztówka do Powstańca

Nie mniej wyjątkowa jest akcja "Pocztówka do Powstańca", nad czym również się pochyliliśmy. A o roli, jaką sztuka epistolografii odgrywa w rozwoju historii ludzkości, opowiedziała prof. Katarzyna Sicińska z Uniwersytetu Łódzkiego.

Nie zabrakło cytatów z archiwum, a także zagadek związanych z korespondencją słynnych par artystycznych.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Roch Siciński

Goście: Agnieszka Kordowicz (wicedyrektorka Archiwum Polskiego Radia), Justyna Sieńczyłło (aktorka), Piotr Metz (dziennikarz radiowy), prof. Katarzyna Sicińska z Uniwersytetu Łódzkiego.

Data emisji: 17.02.2024

Godzina emisji: 15.00

mgc/mo/zch/wmkor

Czytaj także

"Ludzie listy piszą, zwykłe, polecone...". Czy współcześnie również?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 07:00
Dziś w kalendarzu Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek. Jakie wyzwania czekają pracowników placówek pocztowych? Czy współcześnie piszemy jeszcze tradycyjne listy, czy wolimy wybierać szybszą komunikację mailową?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy pisarze listy piszą - Barbara Riss o klasyce epistolografii

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 10:00
- Listy pisarzy zawierają wytłumaczenia wielu fragmentów ich literatury, ten styk jest ciekawy. Słowa były kiedyś dużo ważniejsze, nie rzucano ich na wiatr jak w naszych czasach - mówiła w Dwójce pisarka Barbara Riss.
rozwiń zwiń