Światowy Dzień Poezji - świętujemy również w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2024 18:00
W Dwójce przedłużyliśmy świętowanie czwartkowego (21.03) Międzynarodowego Dnia Poezji. W audycji "Dwie do setki" spotkaliśmy się z poezją, porozmawialiśmy o tym jak najlepiej prezentuje się na radiowej antenie, sprawdziliśmy jak czytać wiersze w radiu, a jak na scenie i spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób poezja łączy ludzi.
21 marca to Światowy Dzień Poezji, w Dwójce przedłużamy jego świętowanie
21 marca to Światowy Dzień Poezji, w Dwójce przedłużamy jego świętowanieFoto: Ground Picture/Shutterstock

Jan Kanty Pawluśkiewicz wspominał również w Dwójce zmarłego aktora, kompozytora, poetę i barda Leszka Długosza

Światowy Dzień Poezji został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO. - Poezja nie jest sama w sobie bytem, bo tworzą ją ludzie. Jest odbierana zupełnie inaczej niż 50, 100 czy 200 lat temu - uważa poeta Jarosław Klejnocki.

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Jego celem jest promocja czytania, pisania i publikowania poezji. W tym dniu na całym świecie organizowane są imprezy i wydarzenia poświęcone poezji. 

Naszymi przewodnikami po świecie liryki byli znakomici goście: poeci, aktorzy i badacze literatury: Iwona Smolka, Piotr Matywiecki, Julia Fiedorczuk, Tadeusz DąbrowskiAnna Chodakowska i Krzysztof Siwczyk.


Posłuchaj
111:28 2024_03_23 15_00_08_Dwojka_Dwie_do_setki.mp3 Światowy Dzień Poezji - świętujemy również w sobotę (Dwie do setki/DwójkaI

 

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadziły: Dorota Gacek i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 23.03.2024

Godzina emisji: 15.00

mo

Czytaj także

Krzysztof Siwczyk: żegluję po "Morzach Bałtyckich" Tranströmera

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 16:27
- Mam wrażenie, że czytając Tranströmera jestem zaproszony do rodzinnego stołu, gdzie intymnie rozmawia się o tajemnicach prywatnego życia, a jednocześnie można przez te wiersze powiedzieć coś ogólnego o świecie - opowiadał w audycji "Literackie witaminy" poeta Krzysztof Siwczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Yang Lian laureatem Nagrody im. Zbigniewa Herberta. "To poeta o niesłychanej wyobraźni"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 19:30
- Do Yanga Liana trzeba podejść z pełną otwartością i gotowością na przygodę, co wydaje mi się wielką zaletą. Z jednej strony ta poezja jest pełna intuicyjnych połączeń obrazów, a z drugiej ostro społeczna. To są wiersze w jakiś nieoczywisty sposób polityczne przeciwko chińskiemu reżimowi. Ale również wiersze dotyczące pandemii, wojny na Ukrainie. On bardzo żywo komentuje wydarzenia, ale to nie jest publicystyka, to coś dużo bardziej subtelnego - stwierdziła Krystyna Dąbrowska, jurorka Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń