Marta Lipińska: życie Bronisława Pawlika wypełniały film, teatr i radio

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2023 17:00
- Z Bronisławem Pawlikiem połączyło mnie prawie 30 lat znajomości i pracy. W radiu sam siebie reżyserował i poprawiał. Nie lubił wspomnień "Misia z okienka", choć dzieci go uwielbiały i to było coś wspaniałego. Udzielał niewielu wywiadów, niechętnie mówił o sobie. Był wspaniałym aktorem farsowym, a to największa sztuka w naszym zawodzie - mówiła w Dwójce aktorka Marta Lipińska.
Bronisław Pawlik
Bronisław Pawlik Foto: NAC
  • Do historii przeszły jego role w legendarnych filmach. Stworzył niezapomniane kreacje w teatrze, w tym w Teatrze Polskiego Radia, za co został uhonorowany - jako pierwszy - nagrodą Wielkiego Splendora. 
  • Bohaterem tego wydania audycji "Dwie do setki" był Bronisław Pawlik.

Wszechstronny aktor filmowy, teatralny i radiowy

Urodził się 8 stycznia 1926 roku w Krakowie. Aktor teatralny, filmowy i radiowy. Największą sławę przyniósł mu m.in. udział w programie telewizyjnym dla dzieci "Miś z okienka", a także rola głównego bohatera słuchowiska "Opowieści Profesora Tutki" Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego (1974). Do dziś chętnie słuchamy nagrań Bronisława Pawlika z Kabaretu Starszych Panów. 

Wielka sympatia i podziw dla Bronia

Aktorka Marta Lipińska wspominała swe pierwsze spotkanie z bohaterem audycji. - Ta wielka sympatia i podziw dla Bronia zaczęły się w 1976 roku, na planie serialu "Lalka", on był panem Rzeckim, a ja Heleną Stawską. Połączyło nas również to, że po zdjęciach wracaliśmy samochodem do Warszawy na spektakle. To były podróże wspaniałe, a opowieściom nie było końca. W pracy był szalenie dokładny i wymagający, czasem kończyło się nawet awanturkami. Uczyłam się patrząc na niego, choćby jak przywiązywać wagę do szpilki w krawacie, to wszystko dla niego było bardzo ważne - zaznaczyła.

Wiele wspaniałych ról

Aktorka dodała, że Bronisław Pawlik obserwował jej pracę zza teatralnych kulis. - Wiedziałam, że ceni moją pracę, przywiązywał wielką wagę do szczegółów podczas gry na scenie. Był bardzo precyzyjny, dbał o swych kolegów. Niesamowicie potrafił mnie rozbawić, kiedy pracował nad rolami - po prostu kombinował i wymyślał. Zagrał wiele wspaniałych ról, jak choćby w "Mieszczaninie szlachcicem", nawet z występów drugoplanowych tworzył kreacje pierwszoplanowe - podkreśliła.


Posłuchaj
114:28 2023_02_18 15_00_04_Dwojka_Dwie_do_setki.mp3 Marta Lipińska: życie Bronisława Pawlika wypełniały film, teatr i radio (Dwie do setki)

 

- Ludzie na ogół traktują mnie z pewną sympatią. Dzisiaj na przykład spotkałem całą klasę dzieciaków z tornistrami na plecach i oni wszyscy powiedzieli mi: "dzień dobry". I to jest właśnie cudowne. Powiedziałbym nawet, że jest to najważniejszy i najbardziej wzruszający przejaw popularności, gdy ludzie cię rozpoznają i pozdrawiają - mówił Bolesław Pawlik w 1998 roku na antenie Polskiego Radia

O aktorze, jego bardzo szerokim wachlarzu ról opowiedzieli również: reżyser teatralny Waldemar Modestowicz, krytyk teatralny Tomasz Mościcki i aktor, autor książek o tematyce filmowej - Rafał Dajbor.

Nie zabrakło także archiwalnych wypowiedzi Bronisława Pawlika oraz jego współpracowników i przyjaciół.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Monika Zając i Paweł Siwek

Goście: Marta Lipińska (aktorka), Waldemar Modestowicz (reżyser teatralny), Tomasz Mościcki (krytyk teatralny), Rafał Dajbor (aktor, autor książek o tematyce filmowej)

Data emisji: 18.02.2023

Godzina emisji: 15.00

mo/aw

Czytaj także

"Splendory" - nagrody Teatru Polskiego Radia przyznane

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 17:30
Teatr Polskiego Radia wręczył 5 grudnia swoje najważniejsze wyróżnienia – nagrody Wielkiego Splendora dla wybitnych twórców teatru radiowego.
rozwiń zwiń