Małgorzata Sarbak i trzy różne instrumenty klawiszowe [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 11:50
- Trzy wyjątkowe instrumenty. Wszystkie klawiszowe, jednak różniące się mechaniką, a nawet sposobem wydobycia dźwięku: klawesyn, pianino, które chciało być fortepianem tangentowym, oraz prawdziwy fortepian tangentowy będą towarzyszyć mi i państwu w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" - mówiła Małgorzata Sarbak przed koncertem (19.03). Zapraszamy do oglądania.
Małgorzata Sarbak podczas koncert w cyklu Miejscówka z Dwójką
Małgorzata Sarbak podczas koncert w cyklu "Miejscówka z Dwójką"Foto: PR2

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

W czasie jej występu zabrzmiały utwory Bacha, Mozarta, Beethovena i Chopina. - Żaden z nich nie zabrzmi jednak w typowej dla siebie dźwiękowej odsłonie - zapowiadała klawesynistka i pianistka, a także pedagog.

Małgorzata Sarbak to artystka związana z warszawskim środowiskiem Lado ABC. Na swoim koncie ma pierwszą w Polsce kompletną publikację partit klawesynowych J.S. Bacha (Lado ABC) oraz nominowaną do nagrody Fryderyk monograficzną płytę z twórczością Pawła Szymańskiego (Bôłt Records). Jest autorką światowych prapremier jego utworów (Les Poiriers en Pologne ou une Suite de Pieces Sentimentales de Clavecin faites par Mr Szymanski oraz napisanego specjalnie dla niej i jej dedykowanego Dissociative Counterpoint Disorder). Stworzyła muzykę do kilku spektakli teatralnych. Publikowała w Forum Muzykologicznym.

Studiowała w Warszawie (prof. L. Kędracki, prof. W. Kłosiewicz) i Bostonie (New England Conservatory, prof. J. Gibbons), szlifowała umiejętności z tuzami klawesynu (prof. H. Dreyfus, B. van Asperen, J. Van Imerseel, K. Haugsand, J. Ogg, M. Van Delft). Jest beneficjentką stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Współpracuje z duńską flecistką Bolette Roed. Współtworzy grupę Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico. Prowadzi klasę klawesynu w ZPSM im. F. Chopina w Warszawie. W swoich ostatnich działaniach Małgorzata Sarbak skupia się na twórczości F. Chopina, którego mazurki interpretuje na niezwykle rzadkim fortepianie tangentowym. Sięga po nowe środki wyrazu i czerpie z unikatowych możliwości instrumentu, odświeżając ich dotychczasową postać i nadając im nowy kontekst.

Zobacz zapowiedź koncertu: 

[Facebook Program 2 Polskiego Radia]

***

Transmisja "Miejscówki z Dwójką" miała miejsce w sobotę (19.03).

Zobacz więcej na temat: Miejscówka z Dwójką fortepian

reklama

Czytaj także

Adriana Ferfecka: bez pianisty śpiewak nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 17:00
- W tym roku obchodzimy z Mischą Kozłowskim 10-lecie naszej pracy artystycznej i naszej przyjaźni. To poważny wynik, więc tym milej, że wystąpimy razem w "Miejscówce z Dwójką". Z Mischą mamy niezwykłą relację; muzycznie myślimy bardzo podobnie, więc moglibyśmy wyjść na scenę bez żadnej próby, a koncert i tak się uda - mówiła Adriana Ferfecka, współgospodyni kolejnego kameralnego koncertu online w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MagDuś Duo. Aranżacje na saksofon i fortepian w "Miejscówce z Dwójką"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 10:56
- Jako zespół próbujemy poszukiwać czegoś oryginalnego, czegoś unikalnego, czym będziemy się wyróżniać na rynku muzycznym. Stąd właśnie w naszym repertuarze tak dużo transkrypcji - mówił w "Poranku Dwójki" Bartłomiej Duś z MagDuś Duo. Saksofonista wraz ze swą żoną, pianistką Magdaleną Duś, będą gospodarzami najbliższej "Miejcówki z Dwójką" (19.02).
rozwiń zwiń