"Blask Montparnasse'u". Sylwia Zientek tropem bohemy międzywojennego Paryża

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2025 12:51
- Artystki i artyści z Montparnasse'u to były osoby, które emigrowały i bardzo często spędzały w Paryżu resztę swojego życia, miały często obywatelstwo francuskie. Więc formalnie byli obywatelami obcego kraju i w czasach PRL-u nie mieli szansy być potraktowani jako polscy artyści - mówiła w Dwójce Sylwia Zientek, autorka książki "Blask Montparnasse'u".
W książce Blask Montparnasseu Sylwia Zientek wraca do międzywojennego Paryża, by odkryć nieopowiedziane historie polskich artystek i artystów splecione z losami największych sław świata kultury
W książce "Blask Montparnasse'u" Sylwia Zientek wraca do międzywojennego Paryża, by odkryć nieopowiedziane historie polskich artystek i artystów splecione z losami największych sław świata kulturyFoto: PR2

>>>Wejdź na podcasty.polskieradio.pl i posłuchaj audycji

W swojej najnowszej książce Sylwia Zientek wraca do międzywojennego Paryża, by odkryć nieopowiedziane historie polskich artystek i artystów splecione z losami największych sław świata kultury. Z jednej strony Dora Bianka, Henryk Hayden, Mojżesz Kisling, Sara Lipska, Tadeusz Makowski czy baronowa Helena d’Oettingen, a z drugiej Marc Chagall, Amedeo Modigliani, Kiki de Montparnasse, Chaim Soutine, Guillaume Apollinaire, Helena Rubinstein i Gertrude Stein.

Gdy Paryż był stolicą sztuki

- Paryż był miejscem, przez które przechodził każdy artysta i każda artystka. Od XIX wieku do wybuchu II wojny światowej ciągnęli tam wszyscy, bo to była stolica sztuki i miejsce, gdzie można było zapoznać się z najnowszymi trendami - zobaczyć, co jest ważne, co się w sztuce dzieje. Poza tym przyciągały muzea i różne instytucje. Kontakt ze sztuką był jedyny w swoim rodzaju, w tym kontakty z innymi artystami. Nawet ci, którzy nie pałali jakąś wielką sympatią do Paryża albo nie znali francuskiego, też tam jeździli. Spędzali pewien czas, żeby być na bieżąco, a potem wracali do Polski - tłumaczyła Sylwia Zientek.

Pisanie, czyli misja Sylwii Zientek

"Blask Montparnasse'u" to kolejna książka tej autorki (poprzednie to m.in. "Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn" czy "Lunia i Modigliani") poświęcona artystom, a zwłaszcza artystkom, które popadły w zapomnienie. 

Czytaj także:

- Jest w tym jakaś idea pozytywistyczna. Takie poczucie, że jest to po prostu praca, którą trzeba wykonać. To szerzenie wiedzy, wyciąganie z odmętów historii nazwisk, których de facto nawet nie mieliśmy okazji poznać. Często więc jest to przybliżanie polskim czytelnikom postaci, które nigdy nie zaistniały w obszarze naszej historii sztuki - wyznała Sylwia Zientek.

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadzenie: Jakub Kukla

Gość: Sylwia Zientek (pisarka, prawniczka)

Data emisji: 3.07.2025

Godz. emisji: 22.00

pg/k

Czytaj także

Sylwia Zientek: równolegle z mężczyznami sztukę tworzyły też kobiety

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 18:00
- Chodziło mi o uzupełnienie polskiej historii sztuki o postacie artystek, o których niewiele wiemy, bo nie mieliśmy skąd się o nich dowiedzieć. Tak naprawdę nie mamy prawa nic o nich wiedzieć - mówiła w Dwójce Sylwia Zientek, autorka książki "Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn".
rozwiń zwiń