Menuet, gawot, chaconne...

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 23:00
W karnawale w audycji "Sprezzatura według Lilianny Stawarz" zaprosiliśmy Państwa do tańca! 
Menuet, gawot, chaconne - czy warto dziś znać te dawne tańce?
Menuet, gawot, chaconne - czy warto dziś znać te dawne tańce? Foto: Shutterstock/Jonas Petrovas

Menuet, gawot, chaconne to tańce, które kiedyś trzeba było dobrze znać, by odnaleźć się w tak zwanym "towarzystwie". A może warto do nich powrócić? 

Czytaj także:

Sprezzatura, czyli swoboda, galanteria, finezja i inspiracja...

Celem naszych spotkań jest odkrywanie indywidualnego stylu wykonawcy i odbiorcy, ponieważ sedno opanowania sztuki sprezzatury tkwi w naszej wyobraźni i wolności myśli.

W poprzednie audycji z cyklu mówiliśmy o Wenecji i jej pięknych teatrach XVI i XVII wieku. Lilianna Stawarz wskazała na wielokulturowość Wenecjan oraz ich otwartość na inne narody. - Tajemnica, maska, radość, zmysłowość. Przepiękne weneckie teatry przełomu XVI i XVII wieku, tam się wybierzemy - wymieniała.


Posłuchaj
59:19 2023_01_10 22_00_01_PR2_Sprezzatura.mp3 Menuet, gawot, chaconne... (Sprezzatura/Dwójka) 

Lilianna Stawarz ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klawesynu Władysława Kłosiewicza. 

Otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album Roku - Muzyka Dawna za płytę life z Oratorium Antonio Caldary - Maddalena ai piedi di Cristo, wydaną przez Polskie Radio. W tym samym roku otrzymała także nominację do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za kierownictwo muzyczne wykonania opery "Farnace" Antonia Vivaldiego.

Zobacz zapowiedź: 

Facebook/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Sprezzatura według Lilianny Stawarz

Prowadziła: Lilianna Stawarz

Data emisji: 10.01.2023

Godzina emisji: 22.00

djr

Czytaj także

Świąteczny repertuar muzyczny w renesansowej i barokowej Europie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 23:00
Dawne kolędy, kołysanki, utwory pastoralne, opracowania słów kantyku "Magnificat", przypominanego w czasie Bożego Narodzenia, to repertuar bardzo atrakcyjny, po który sięgamy tylko raz w roku, zdecydowanie za rzadko. W audycji z cyklu "Sprezzatura według Lilianny Stawarz" słuchaliśmy go w najlepszych wykonaniach, poznając bogactwo i różnorodność muzycznego świętowania w renesansowej i barokowej Europie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Transkrypcje i aranżacje

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 23:00
Możliwości jest tyle, na ile pozwala nam wyobraźnia i wrażliwość na barwę dźwięku. Dzięki transkrypcjom i aranżacjom możemy poszerzać spektrum wykonawstwo utworów, które miały swoją instrumentalną destynację. 
rozwiń zwiń