Krzysztof Chorzelski: kameralistyka to intymna rozmowa, słuchacz ją podsłuchuje

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 13:29
- W naszym kwartecie najważniejsza dla nas jest intymna rozmowa między nami, którą wywołuje muzyka. Następuje zespolenie czterech głosów, które są jednocześnie niezależne, a z drugiej strony tworzą jakąś niewiarygodną zupełnie całość, większą od sumy każdego ze składników - mówił w audycji "Cafe Muza" altowiolista.
Krzysztof Chorzelski
Krzysztof ChorzelskiFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC

Posłuchaj
89:44 2020_08_23 10_00_19_PR2_Cafe_muza.mp3 Krzysztof Chorzelski - solista i kameralista na scenach świata (Cafe Muza/Dwójka)

Skrzypce 1200.jpg
Corina Belcea: Opus 127 to jeden z najtrudniejszych kwartetów Beethovena

Występy Krzysztofa Chorzelskiego mogliśmy podziwiać w ostatnich dniach podczas Festiwalu "Chopin i jego Europa", na którym wystąpił z Belcea Quartet. W skład tego zespołu, założonego w Royal College of Music w Londynie w 1994 roku, oprócz polskiego altowiolisty wchodzą rumuńska skrzypaczka Corina Belcea oraz dwóch muzyków francuskich: Axel Schacher (skrzypce) i Antoine Lederlin (wiolonczela). Bogaty repertuar zespołu sięga od dzieł klasycznych i romantycznych po utwory współczesne.

Obecny sezon jest szczególny dla Belcea Quartet ze względu na 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena. To właśnie repertuar niemieckiego kompozytora jest najbliższy sercom muzyków zespołu. - Każda okazja do tego, żeby wrócić do wszystkich kwartetów Beethovena jest czymś bardzo ważnym. Ten sezon zbliżał się i zbliżał, mieliśmy mnóstwo planów i od marca wszystkie one, z oczywistych powodów, przestały być aktualne - przyznał Krzysztof Chorzelski.

Z zaplanowanych koncertów, gdzie zabrzmieć miał beethovenowski cykl, udało się zagrać... tylko te w Warszawie w ramach Festiwalu "Chopin i jego Europa". - W okolicach maja, czerwca zupełnie nie wierzyłem, że to się uda. Kiedy zadzwonił Stanisław Leszczyński (dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina) byłem pewien, że wszystko zostało odwołane, a okazało się, że jest wręcz odwrotnie. To było zupełnie zdumiewające, jego zapał i determinacja, żeby ten festiwal się odbył - podkreślał gość Dwójki.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadziła: Magdalena Łoś

Gość: Krzysztof Chorzelski (altowiolista, Belcea Quartet)

Data emisji: 23.08.2020

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Matthias Goerne: praca nad muzyką Beethovena jest dość skomplikowana

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 21:40
- Wymaga bardzo precyzyjnego prowadzenia melodii. I dopiero kiedy wszystko wykona się tak, jak zapisał to kompozytor, ujawnia się piękno utworu. To powoduje jednak, że swobodne i śpiewne prowadzenie linii jest niezwykle trudne - opowiadał w "Rozmowach po zmroku" jeden z najsłynniejszych współczesnych śpiewaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Jiracek von Arnim: Chopin jest w sednie muzyki

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 21:59
- Jako nauczyciel uczę się dużo dzięki studiowaniu pism o pedagogice Chopina. Nie wszyscy uświadamiają sobie, że Chopin nieczęsto występował publicznie, natomiast miał w Paryżu od 200 do 300 uczniów. Czuję się z nim bardzo związany - mówił w studiu koncertowym Programu 2 Polskiego Radia pianista i pedagog Jan Jiracek von Arnim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Corina Belcea: Opus 127 to jeden z najtrudniejszych kwartetów Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 13:11
- Szczególnie wymagająca jest koda, a poza tym to bardzo długi, wyczerpujący fizycznie utwór. Uważam, że – oprócz Wielkiej Fugi op. 133 – op. 127 stanowi najlepsze możliwe zakończenie dla naszego cyklu Beethovenowskiego, który prezentujemy w Warszawie - mówiła w Dwójce prymariuszka Belcea Quartet o koncertach na Festiwalu Chopin i jego Europa.
rozwiń zwiń