Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 26.05.2011

Szparagi pieczone w cieście francuskim

Idealna propozycja na prostą i zarazem efektowną przekąskę.
Szparagi pieczone w cieście francuskimfot. goosegrease/Flickr

Lista zakupów:

  • 10 sztuk zielonych szparagów
  • 2 opakowania gotowego ciasta francuskiego
  • 10 plastrów żółtego sera
  • 5 sztuk suszonych pomidorów pokrojonych na paseczki
  • 1 żółtko wymieszane z łyżeczką słodkiej śmietanki
  • kostka bulionowa

Odciąć końce szparagów, umyć i gotować w wodzie z rozpuszczoną kostką rosołową przez 7 min. W międzyczasie rozłożyć ciasta francuskie i podzielić tak, aby z tych dwóch ciast powstało 10 kwadratów. Po odcedzeniu szparagów bierzemy i każdego z nich zawijamy razem z suszonym pomidorem w plaster żółtego sera, a następnie w kawałek ciasta francuskiego, tworząc tzw. rulon. Następnie układamy na blasze wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia i smarujemy żółtkiem wymieszanym ze śmietanką. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika (200 stopni C) na około 18 min. Smacznego!

Przepis nadesłała Anna

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka