Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 24.11.2011

Listopadowy urodzaj

Jesień we Francji, mimo pogody skłaniającej do nostalgii, obfituje w kulinarne spotkania.
Listopadowy urodzajGlow Images/East News

Sezon, na początku listopada, rozpoczyna Salon Czekolady, po nim odbywają sie spotkania z szefami szkół gotowania. A w dniach 18-20 listopada w Tours dominuje Euro Gusto, czyli przegląd potraw z krajów europejskich.

- W tym roku wiodącym motywem były podroby, bo jak stwierdzili organizatorzy potrawy z ich wykorzystaniem coraz bardziej idą w zapomnienie - opowiada Marek Brzeziński.

Nerki w sosie śliwkowym, móżdżki cielęce, grasica jagnięca, farsz z serc do pieczonego królika czy przysmażane kacze wątróbki - to tylko niektóre z przypomnianych potraw.

- Nie mogło także zabraknąć ciasteczek na setki sposobów przyrządzanych w różnych regionach. My zrobimy najprostsze z nich - zaprasza do gotowania.

Wymieszaj mąkę z pudrem orzechowym, ziarnkami białych sezamków, odrobiną brązowego cukru i soli morskiej. Dodaj kilka łyżek oliwy z oliwek i 2 łyżki wody. Całość należy dokładnie wymieszać i ugnieść, a uzyskaną masę podzielić na dwie części, owinąć je folią i włożyć na godzinę do lodówki.

Piec rozgrzać do 180 stopni.

Ciasto dzielimy na kawałki wielkości włoskiego orzecha i rozgniatamy dnem szklanki. Dwadzieścia minut w rozgrzanym piecu i mamy pyszne chrupiące ciasteczka.

Jakie wino do nich pasuje i co to są topinambury dowiesz się słuchając całej audycji "Kulisy kulinarnej Akademii, 24 listopada 2011".

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka