Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Jedynka
Bartosz Bajerski 24.08.2012

Sport na technologicznym dopingu

Bardzo trudno rozpoznać granicę między, tym co jest wynikiem morderczego treningu, a tym co jest zasługą technologicznego wsparcia. Jaki wpływ na wyniki w sporcie mają nowe technologie?
Sport na technologicznym dopinguGlow Images/East News

Dawno temu minęły czasy kiedy to wyniki sportowe osiągało się tylko i wyłącznie ciężkim treningiem. Dzisiaj sportowcy mogą korzystać z najróżniejszych cudów techniki, które pomagają im w osiąganiu jeszcze lepszych wyników. Począwszy od gadżetów używanych w przygotowaniach, odpowiednią odzież, a kończąc na specjalistycznych materiałach, z których tworzony jest sprzęt sportowy. Ciężko jest rozdzielić człowieka i technologię.

- Granice możliwości biologicznej człowieka zostały już osiągnięte albo jesteśmy bardzo blisko tych granic. Co można było zauważyć na ostatnich mistrzostwach. Bardzo ciężko było pobić rekord świata, a jeżeli się udało to o minimalne ułamki sekund czy centymetrów – powiedział w ‘’Lecie z Radiem’’ Jan Stradowski, szef działu nauki miesięcznika Focus.

Aby pokonać nieosiągalną barierę rekordów, trzeba poszukiwać uzdolnionych sportowców bądź nadal doskonalić sprzęt. Jednak co raz częściej takie akcesoria sportowe stają się kontrowersyjne.

- Chociażby w sportach wysiłkowych są pewne technologie związane z ubraniem, traktowane jako forma dopingu, która daje nienaturalną przewagę nad innymi zawodnikami – dodał Stradowski.

Najwięcej tego typu kontrowersji budzą starty południowo-afrykańskiego biegacza Oskara Pistoriusa.
- Biegnąc na specjalnych protezach z włókna węglowego wziął udział w biegu ze sprawnymi zawodnikami. Po badaniach biomechanicznych, naukowcy orzekli, że używane przez biegacza protezy dają mu przewagę nad innymi zawodnikami – powiedział Tomasz Kowalczyk, redaktor sportowy Polskiego Radia.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału o technologii w sporcie.

Przygotowała Karolina Rożej.

Cafe Prima Prymat Lazur Konspol Poltino Ministerstwo Rolnictwa Ministerstwo Zdrowiamammografiacytologia Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego TVP1 Super Express