Polskie Radio
Section05
Jodek potasu

Obrona cywilna, jodek potasu i prewencja w kontekście rosyjskiego zagrożenia

Eksperci i przedstawiciele rządu regularnie podkreślają, że Polska nie jest zagrożona ewentualnym skażeniem radioaktywnym. Choć ryzyko jest niewielkie, to przez państwowe władze podjęły decyzję o zabezpieczaniu jodku potasu. Nie mamy się czego obawiać, więc dlaczego ważne jest prowadzenie działań prewencyjnych?
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Jodek potasu

"Mają na celu polaryzację Polaków". NASK ostrzega przed szkodliwymi wpisami nt. tabletek z jodkiem potasu

Jak poinformowała Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, w internecie pojawiły się szkodliwe wpisy odradzające przyjęcie tabletek z jodkiem potasu w przypadku zagrożenia radiacyjnego. Dodano, że tego typu narracja to przykład dezinformacji mającej na celu polaryzację Polaków w kwestii bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo nask Jodek potasu dezinformacja

Tabletki z jodkiem potasu. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Do każdego samorządu na terenie naszego kraju rozesłano prewencyjnie tabletki z jodkiem potasu na wypadek ewentualnego wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Dr Marek Posobkiewicz, były główny inspektor sanitarny, wyjaśnia w Programie 1 Polskiego Radia, że tabletki będą rozdawane w przypadku awarii elektrowni jądrowej na Ukrainie. Ich zadaniem jest ochrona tarczycy przed radioaktywnym jodem.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Jodek potasu Marek Posobkiewicz MSWiA Małgorzata Abgarowicz

Przyjmowanie jodku potasu "na zapas" może być bardzo szkodliwe. Lekarz wyjaśnia, jak to działa

- Nadmierna dawka jodu może powodować niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, a nawet problemy nowotworowe - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Ernest Kuchar, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. - Przyjmowanie tabletek jodku potasu ma sens wtedy, kiedy dojdzie już do katastrofy jądrowej, tak jak to miało miejsce po wybuchu w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej - zaznaczył profesor.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Szrubarz Zaporoska Elektrownia Atomowa społeczeństwo bomba atomowa Jodek potasu