Polskie Radio
Section05
Małgorzata Abgarowicz

Uczniowie noszą ciężkie plecaki. Jak zadbać o ich kręgosłupy? Podpowiada ortopeda

We wrześniu rozpoczął się rok szkolny i niektóre dzieci znowu dźwigają ciężkie tornistry pełne książek i zeszytów. - Ortopedzi przypominają, że tornister powinien ważyć nie więcej niż 10-15 proc. wagi ciała dziecka - mówi Małgorzata Abgarowicz, dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia. Co jeszcze podpowiadają eksperci?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Daniel Wydrych Małgorzata Abgarowicz szkoła

Meksyk, czyli nasz pierwszy rywal na mundialu. "Ludzie tam są uśmiechnięci i życzliwi"

- Meksykanie to bardzo uśmiechnięci, szczerzy, życzliwi i spontaniczni ludzie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Monika Balcerek Campos, która mieszka w Meksyku od ponad 6 lat. Poznajmy naszego pierwszego rywala podczas Mistrzostw Świata Katar 2022, ale... nie od strony piłkarskiej. Co jedzą? Czego słuchają? Co wiedzą o Polsce Meksykanie?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Małgorzata Abgarowicz Meksyk Katar 2022 jedynka mundial 2022

Tabletki z jodkiem potasu. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Do każdego samorządu na terenie naszego kraju rozesłano prewencyjnie tabletki z jodkiem potasu na wypadek ewentualnego wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Dr Marek Posobkiewicz, były główny inspektor sanitarny, wyjaśnia w Programie 1 Polskiego Radia, że tabletki będą rozdawane w przypadku awarii elektrowni jądrowej na Ukrainie. Ich zadaniem jest ochrona tarczycy przed radioaktywnym jodem.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Jodek potasu Marek Posobkiewicz MSWiA Małgorzata Abgarowicz