Polskie Radio
Section05
Maciej Szajkowski

Koncert Administratorr Electro: "Wstrząsy Live" [POSŁUCHAJ]

Administratorr Electro, czyli Bartosz Marmol - gitarzysta, wokalista, autor tekstów, producent - prezentuje pierwszą płytę koncertową zatytułowaną "Wstrząsy Live". Jest ona zapisem dwóch koncertów, które odbyły się w Studio Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie - pierwszy 22 maja 2014 roku, a drugi 16 września 2018 roku. W "Koncertowej Jedynce" wyemitowaliśmy drugą część tego wydawnictwa.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Szajkowski

Córy Mary z płytą "Księga Pieśni". Muzyka "wszechsłowiańska"

- Zależy nam na tym, by nie odtwarzać dokładnie ludowych utworów, więc dodajemy do nich własne aranżacje. Nasze pieśni to muzyka "wszechsłowiańska" - mówiły Beata Klimowicz-Kowalska i Aleksandra Kowalczyk, wokalistki formacji Córy Mary. Światło dzienne ujrzał ich krążek "Księga Pieśni. Rok Obrzędowy Słowian i Bałtów".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Maciej Szajkowski folk folklor MUZYKA muzyka ludowa Oskar Kolberg

Megitza. Autorska muzyka przyprawiona góralską nutą i współpracą z Węgrami

Megitza opuściła Podhale dla Stanów Zjednoczonych, wróciła do Polski dla miłości. Od najmłodszych lat w jej duszy i sercu gra góralska muzyka, którą, w roli przyprawy, słychać na każdej jej płycie. Na najnowszym albumie artystka łączy siły z węgierskimi muzykami pogranicza. Razem serwują apetyczne góralsko-węgierskie brzmienia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA Maciej Szajkowski folk folklor Podhale

Wernyhora i "Bojkowski głos Bieszczadu": chcemy ocalić ten folklor od zapomnienia

- Staramy się podtrzymywać pamięć o tradycji i folklorze, który kiedyś był bardzo żywy w Bieszczadach - opowiadali goście Czwórki, Anna Oklejewicz, Maciej Harna i Daria Kosiek, czyli muzycy grupy Wernyhora, która powraca z krążkiem "Bojkowski głos Bieszczadu". Grupa Wernyhora to m.in. Laureaci I nagrody na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja 2021 oraz nagrody specjalnej radiowej Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Maciej Szajkowski Bieszczady folk folklor

"Ludevo" Ifi Ude - intymna i osobista opowieść, która sięga w głąb serca i duszy

- Bliski jest mi uniwersalizm ludyczny, uniwersalizm muzyki etnicznej. Tworząc "Ludevo", nie chciałam się w niczym absolutnie zamykać, wręcz odwrotnie: otwierałam ramiona, duszę i serce - mówi Ifi Ude w Czwórce. - Nagle poczułam, że wypełnia mnie świat i życie, że nie mam żadnych ograniczeń. Muzyka jest dla mnie taką strefą wolności i radości, że tylko dawać i brać - wyznaje artystka.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Maciej Szajkowski folk folklor