Polskie Radio
Section05
Michał Żołądkowski

Wychodzenie poza ramy. Przed nami kolejna edycja Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Przed nami 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Organizowane co roku przez łódzki Teatr Powszechny wydarzenie rozpocznie się 4 marca i potrwa do 2 kwietnia. Hasło tegorocznej odsłony imprezy brzmi "Wojna, kobieta, teatr". – Festiwal zawsze jest platformą do wymiany myśli – mówi Ewa Pilawska, dyrektorka artystyczna wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Łódź Michał Żołądkowski

Dariusz Kozakiewicz: blues to muzyczna wolność

Czym dla Dariusza Kozakiewicza jest "czucie bluesa"? – To na pewno muzyczna wolność. Wydaje mi się, że to jest coś, z czym człowiek się rodzi. Jeden się rodzi do bluesa, inny do sportu, do różności… Czuje się tę przestrzeń bluesową. To też pewien nastrój, który przekazujemy ze środka poprzez instrument, czy to gitara, czy to saksofon, fortepian, czy to bębny – mówi gość Michała Żołądkowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Żołądkowski Dariusz Kozakiewicz Trójka MUZYKA

Zimowa pogoda w Polsce: wiatr, śnieg i mróz. Czy to się zmieni?

W Polsce, a szczególnie w jej południowej części, króluje prawdziwa, wręcz podręcznikowa, zima. Jest śnieg, jest mróz, czyli wymarzone warunki dla wielbicieli sportów zimowych. Jednak z powodu wiatru i zagrożenia lawinowego po raz pierwszy w historii Tatrzański Park Narodowy zamknięto dla ruchu turystycznego. Czy to się zmieni? Jakie są prognozy na najbliższe dni?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA pogoda zima prognoza pogody mróz śnieg Michał Żołądkowski Trójka

Moda sportowa: specjalnego przeznaczenia czy do noszenia na co dzień

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie "Moda i sport", która właśnie została otwarta, można zobaczyć kilkadziesiąt przykładów odzieży sportowej: dawnej, współczesnej i inspirowanej historią. Zaskakują nazwiska wybitnych polskich projektantów mody, których niewielu podejrzewa o aktywność w dziedzinie projektowania odzieży sportowej. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA wystawa moda Muzeum Narodowe w Krakowie Michał Żołądkowski Trójka

"Był zawsze uśmiechnięty i pomocny". Wspomnienie Marka Gaszyńskiego.

– To był wspaniały facet. Gość, którego będziemy pamiętali przez kolejne pokolenia. Dla tych poprzednich też był bardzo, bardzo ważną osobą. Poznałem go pierwszego dnia, gdy przyszedłem do Trójki, to był listopad 1977 roku. Marek Gaszyński był już wtedy gwiazdą. On był współorganizatorem pierwszego festiwalu w Opolu. Wspólnie z Wiktorem Pogranicznym, był autorem audycji dotyczącej muzyki młodzieżowej. To była półgodzinna audycja – opowiada Paweł Sztompke, redaktor muzyczny radiowej Jedynki, wspominając powstanie programu "30 minut rytmu", który w 1958 roku zadebiutował w Rozgłośni Harcerskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski Marek Gaszyński MUZYKA

Oscar Niemeyer – twórca brazylijskiej odmiany modernizmu

Oscar Niemeyer to brazylijski architekt, przedstawiciel światowej architektury modernistycznej, który zaprojektował około dwustu budynków i budowli. Budynki użyteczności publicznej jego projektu w Brazylii, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, do dziś stanowią jedne z najdoskonalszych przykładów jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA architektura modernizm Brazylia Michał Żołądkowski Paweł Turski

Spotkanie z klasyką. Nowy Rock w Trójce [POSŁUCHAJ]

Noworocznych emocji nie brakowało w Trójce!  Justyna Grabarz & Piotr Baron (godz. 10.00-13.00), Witold Lazar (godz. 13.00-16.00) oraz Michał Żołądkowski (godz. 16.00 - 19.00) zaprosili na spotkanie z klasyką rocka. Jak zgodnie podkreślają, nie jest to lista, ani notowanie, a to, co najpiękniejsze w muzyce na początek nowego roku.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Grabarz Piotr Baron Witold Lazar Michał Żołądkowski Trójka

Stół wigilijny. Dwanaście potraw to tradycja czy jednak nowość?

Spróbowanie każdej z dwunastu potraw, jakie znajdą się na wigilijnym stole, wydaje się nam się dziś prawie obowiązkiem. To z jednej strony szacunek wobec osób, które włożyły wysiłek w ich przygotowanie, z drugiej strony pewne zobowiązanie wobec tradycji. Czy wiemy jednak, jak stara jest tradycja dwunastu potraw na świątecznym stole?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA dinozaury paleontologia Michał Żołądkowski Trójka

Rękodzieła i inne atrakcje. Odwiedzamy jarmarki bożonarodzeniowe

W okresie przedświątecznym w wielu polskich miastach pojawiają się jarmarki bożonarodzeniowe. Każde miasto może pochwalić się innymi atrakcjami oraz zaoferować rozmaite pamiątki, wyroby i potrawy. Organizowanie jarmarków przed świętami ma swoje korzenie w późnym średniowieczu, a na przestrzeni wieków charakter samych targów uległ zmianie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka święta Boże Narodzenie Michał Żołądkowski Kuba Witkowski