Polskie Radio
Section05
Michał Żołądkowski

Nie mam ciśnienia, że coś mi się należy – Marek Piekarczyk o nominacji do Nagrody Mediów Publicznych

Zostały ogłoszone nominacje do Nagród Mediów Publicznych. W kategorii "muzyka" jednym z nominowanych jest Marek Piekarczyk wokalista i lider zespołu TSA, a obok niego instrumentalistka, wokalistka i pedagog prof. Maria Pomianowska oraz saksofonista i kompozytor jazzowy Piotr Baron. Laureaci zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali 12 listopada.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA nagroda mediów publicznych Marek Piekarczyk TSA Piotr Baron Maria Pomianowska Michał Żołądkowski Trójka

Piotr Baron: nominacja do Nagrody Mediów Publicznych to dowód na potrzebę tego, co robię

Piotr Baron to saksofonista jazzowy, kompozytor, pedagog. Wielokrotnie wyróżniany na festiwalach jazzowych i umieszczany na czołowych miejscach w licznych plebiscytach. Nagrał ponad 100 płyt z plejadą gwiazd polskiego, ale i zagranicznego jazzu, m.in. z Artem Farmerem czy Eddie Hendersonem. Wielokrotnie nominowany do nagrody muzycznej Fryderyk. Odznaczony brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Jazz Piotr Baron nagroda mediów publicznych Michał Żołądkowski Trójka

Ruiny polskich zamków: czy je odbudować? Specjaliści opracują wytyczne

Historia nie była łaskawa dla polskich zamków: jest ich blisko 400, a obecnie ponad jedna trzecia z nich to obiekty pozostające w stanie ruiny. Co z nimi dalej zrobić? M.in. nad tym zastanawiają się specjaliści z Polski, ale tez innych krajów na konferencji "Odbudować, zmienić, zachować? Zamki w krajobrazie Polski".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zabytki historia Polski rekonstrukcja odbudowa Michał Kowarski Michał Żołądkowski Trójka

Najdroższe filmy polskiej kinematografii. Na czele ekranizacja powieści Sienkiewicza

Przez ostatnie 30 lat w polskiej kinematografii pojawiło się wiele filmów z bardzo dużym, jak na nasze warunki, budżetem produkcyjnym. Najdroższy polski film w historii to "Quo vadis" który kosztował ponad 76 mln złotych. Dla porównania: budżet "Piratów z Karaibów: Na krańcu świata", jednego z najdroższych filmów w historii kinematografii światowej, wyniósł 300 mln dol., czyli był ponad 12 razy większy (!) od budżetu filmu Jerzego Kawalerowicza.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA film polski Jerzy Kawalerowicz Quo vadis Karol Wojtyła Jan Paweł II Michał Fedusio Michał Żołądkowski Trójka

Wielcy nieobecni muzycznego świata. Została z nami ich twórczość

W dniu Wszystkich Świętych wspominaliśmy muzyków, którzy nie ma już z nami. W ostatnich miesiącach odeszli m.in. Tina Turner, Jeff Beck, Sinnead O’Connor, Sixto Rodriguez (Sugar Mana).  W audycji "Trójka niezapomnianych…" Michał Żołądkowski wraz ze Słuchaczami wspominali artystów, którzy dzięki swojej muzyce pozostaną na zawsze w naszych sercach. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka odeszli 2023 Marek Gaszyński Sinead O'Connor The Smiths Kult MUZYKA Lynyrd Skynyrd Michał Żołądkowski

Besiek Kozłowski – nowy kozi bohater w świecie literatury dziecięcej

Przygody Koziołka Matołka, który szukał Pacanowa, są powszechnie znane. W świecie książki pojawił się natomiast kolejny kozi bohater. Besiek Kozłowski, stworzony przez Annę Błachucką i namalowany przez Monikę , ma pomóc dzieciom w ćwiczeniu głoski "r", ale też pomaga walczyć z kompleksami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA literatura książki dla dzieci książki Anna Błachucka Michał Żołądkowski Katarzyna Cygler

Mural upamiętniający bohaterów i bohaterki powstania w getcie warszawskim odsłonięty. Niezwykła praca w Muzeum POLIN.

Bezbronna, ale dumnie wyprostowana kobieta, prowadzona przez żołnierza - tak właśnie wygląda mural stworzony przez Wilhelma Sasnala w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - To symbol przeciwstawiania się złu - podkreślają pracownicy jednostki. Praca powstała w związku z obchodami 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka getto warszawskie powstanie w getcie Wilhelm Sasnal Katarzyna Cygler Michał Żołądkowski muzeum żydów polskich POLIN

Wystawa "Schronienie: dobrostan" w Gdańsku: poszukiwanie źródeł pokoju i niepokoju

Wystawa "Schronienie: dobrostan" jest opowieścią o ochronie naszego dobrostanu, dziedzictwie kulturowym i naturalnym. W jej ramach nad tym, co stanowi o dobrostanie, zastanawiają się między innymi artyści, eksperci ds. środowiska narodowego i etnografowie. Wystawa jest także finisażem projektu "Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo", łączącego światy kultury i natury.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Michał Żołądkowski KULTURA Gdańsk Muzeum Narodowe w Gdańsku wystawa

Z ziemi rosyjskiej do Polski: niezwykła historia powrotu polskich dzieci przez Japonię do ojczyzny

To historia poruszająca, dramatyczna, ale mało znana: w latach 1921-1922 powróciło do niepodległej już Polski blisko 900 dzieci wcześniej ewakuowanych z ogarniętej wojną domowa i postępującym chaosem Rosji. Ich losy i epopeję opisuje w swojej książce "Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni" dr Sylwia Szarejko z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski dzieci Rosja Japonia pomoc Michał Żołądkowski Trójka KSIĄŻKA

George Clooney: najnowszy film gwiazdora już na święta. Czy będzie kolejny Oscar?

George Clooney nie jest tylko aktorem i hollywoodzką gwiazdą: można powiedzieć, że to wręcz człowiek-instytucja amerykańskiego show biznesu. Jest też doskonałym reżyserem, producentem filmowym ale również – działaczem hojnie wspierającym Partię Demokratyczną. Właśnie pojawił się clip zapowiadający jego najnowszy film"The Boys in the Boat". Premiera w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Hollywood Oscary premiera george clooney Katarzyna Cygler Michał Żołądkowski Aleksander Ziemiańczyk Trójka

"Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego: po 120 latach wciąż niebywale aktualny dramat

Narodowy arcydramat Stanisława Wyspiańskiego "Wyzwolenie" to jedna z najważniejszych sztuk w historii polskiego teatru. To sztuka o potrzebie narodowego wyzwolenia rozumianego jako duchowy wstrząs, który ma wyzwolić nas z narodowych wad, kompleksów i ograniczeń. W przedwyborczą sobotę, 14 października, miała premierę najnowsza interpretacja "Wyzwolenia", które na deskach gdańskiego Teatru Wybrzeże przedstawił jeden z najgłośniejszych polskich reżyserów: Jan Klata.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Stanisław Wyspiański premiera Jan Klata Michał Żołądkowski Trójka

Powstają dwie ekranizacje "Hrabiego Monte Christo". Renesans kina "płaszcza i szpady"?

Słynna powieść Aleksandra Dumasa (ojca) "Hrabia Monte Christo" cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników, ale również – filmowców. Właśnie powstają dwie kolejne ekranizacje. Jedna z nich, francuska, będzie filmem fabularnym, druga to włosko-francuski serial telewizyjny, chociaż w wersji angielskojęzycznej, gdyż obsada jest międzynarodowa, a producenci na pewno liczą na sprzedaż dzieła do różnych krajów.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Aleksander Dumas ekranizacja bille august Michał Żołądkowski Trójka

Największy polski komediopisarz w muzeum, czyli wystawa "Aleksander Fredro jest w dobrym humorze"

W Muzeum Teatralnym otwarto wystawę "Aleksander Fredro jest w dobrym humorze" poświęconą największemu polskiemu komediopisarzowi, a właściwie – sześciu pierwszym komediom z tzw. okresu lwowskiego, czyli z lat 1822-1835. Można na niej obejrzeć pamiątki związane z samym twórcą, ale także ze spektaklami i aktorami na przestrzeni wieków.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Aleksander Fredro wystawa komedia Muzeum Teatralne Michał Żołądkowski Trójka