Polskie Radio
Section05
Przemysław Psikuta

Ewa Pobłocka gra preludia i fugi z "Das Wohltemperierte Klavier" Bacha

W piątek (14.07) w cyklu "Płyta na lato" do wygrania był album z muzyką Jana Sebastiana Bacha. Preludia i fugi z "Das Wohltemperierte Klavier" Chopin zalecał do studiowania swoim uczniom, sam chętnie je wykonując. Po raz pierwszy Narodowy Instytut Fryderyka Chopina prezentuje nagranie I cz. zbioru dokonane na instrumencie współczesnym Kawai przez Ewę Pobłocką, wybitną polską pianistkę, wysoko cenioną za interpretacje i Chopina, i Bacha, za które otrzymywała najwyższe słowa uznania zarówno krytyków polskich, jak i zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Płyta na Lato Dwójka

DCz #653. Claudio Arrau - gigant fortepianu

- Arrau obserwował wszystkie etapy rozwoju fonografii. Zaczął nagrywać w epoce akustycznej, tubowej. Mamy pierwsze nagrania – to był Chopin – potem były nagrania elektryczne, był mikrofon, który wprowadzono do studiów około roku 1925 (...).  Potem cała, nazwijmy to, nowożytna historia fonografii, czyli epoka mono i epoka stereo. I te ostatnie nagrania, które powstały w marcu 1991 roku w Szwajcarii, niedługo przed śmiercią artysty - mówił o chilijskim pianiście Claudio Arrau Przemysław Psikuta.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka klasyczna fortepian

DCz #650 i #651. Historia wytwórni Philips

- Zima nam się zrobiła i od "Zimy" dziś rozpoczynamy. Tej muzyki nie musimy przedstawiać - to pierwsza część utworu Vivaldiego. Zaczynamy od brzmienia zespołu I Musici, który bardzo mocno związany jest z wytwórnią, o której chcemy Państwu opowiedzieć, a przede wszystkim posłuchać płyt z jej logiem. Chodzi o oficynę Philips - przywitał się ze słuchaczami Przemysław Psikuta.
Zobacz więcej na temat:  wytwórnia muzyczna Dwójka MUZYKA philips