Polskie Radio
Section05
Sylwester Zych

Nierozliczona zbrodnia końca PRL. 34. rocznica śmierci ks. Sylwestra Zycha

- Mordy polityczne z lat 80. XX wieku nie zostały rozliczone, nie ukarano zabójców - mówił w Polskim Radiu 24 historyk, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Piotr Dmitrowicz. Gościem był również działacz opozycji w PRL Adam Borowski. 11 lipca minęła 31. rocznica księdza śmierci księdza Sylwestra Zycha. 
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm Kościół katolicki historia Polski Sylwester Zych

34. rocznica śmierci ks. Sylwestra Zycha. Na celowniku bezpieki i milicji

11 lipca 1989 roku odnaleziono w Krynicy Morskiej ciało księdza Sylwestra Zycha, katolickiego duchownego związanego ze środowiskiem opozycji demokratycznej, kapelana Konfederacji Polski Niepodległej. Był to trzeci – obok śmierci ks. Stefana Niedzielaka i ks. Stanisława Suchowolca - "tajemniczy zgon" księdza związanego z opozycją w 1989 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Sylwester Zych PRL Stanisław Suchowolec Stefan Niedzielak Kościół

Ks. Blachnicki, ks. Popiełuszko, ks. Niedzielak. Kapłani zamordowani w czasach PRL

- Takie ofiary systemu komunistycznego jak ks. Jerzy Popiełuszko były właściwie nieuniknione. Dlatego że ten system opierał się na kłamstwie i terrorze – mówił w Polskim Radiu dr Robert Derewenda, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Przypadków morderstw duchownych katolickich, dokonywanych z pobudek politycznych, było za czasów PRL znacznie więcej.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm Kościół katolicki Jerzy Popiełuszko Franciszek Blachnicki Stefan Niedzielak Stanisław Suchowolec Sylwester Zych służba bezpieczeństwa