Polskie Radio
Section05
Franciszek Blachnicki

Piotr Woyciechowski: wiedziano o agenturalnej działalności Jolanty Lange

 - Istniała pełna wiedza na temat roli Jolanty Lange w niszczeniu Kościoła katolickiego i rozpracowywania księdza Franciszka Blachnickiego, jej dwuznacznej roli w zgładzeniu lub nie kapłana. Pracy na rzecz aparatu represji państwa komunistycznego - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, historyk, ekspert ds. służb specjalnych. 
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Blachnicki służba bezpieczeństwa Piotr Woyciechowski POLSKA

Warszawski ratusz wspiera fundację b. agentki SB. Trzaskowski: nie prześwietlam przeszłości wszystkich

- Nie prześwietlam przeszłości wszystkich, którzy otrzymują wsparcie ratusza - podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapytany o wsparcie dla fundacji prowadzonej przez Jolantę Lange, która w przeszłości była tajnym współpracownikiem SB.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Trzaskowski Warszawa Franciszek Blachnicki służba bezpieczeństwa SB inwigilacja komunizm POLSKA

Macierewicz: małżeństwo Gontarczyków odgrywało czołową rolę w zwalczaniu ks. Blachnickiego

- Oboje państwo Gontarczykowie byli prowadzeni bezpośrednio przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa wydziału 11 departamentu I, czyli wywiadu, który był szczególnie mocno powiązany ze służbami sowieckimi - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Trzaskowski Franciszek Blachnicki służba bezpieczeństwa POLSKA Antoni Macierewicz

TVP.Info: pieniądze stołecznego ratusza trafiają do osoby wykonującej polecenia komunistycznych służb

Z początkiem maja, po 14 latach, wznowiono śledztwo ws. śmierci ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela oazowego ruchu Światło-Życie. Czynności w tej sprawie prowadzi prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach. Jak informuje TVP.Info, stowarzyszenie prowadzone przez współpracownika bezpieki inwigilującego ks. Blachnickiego, współpracuje z władzami Warszawy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Franciszek Blachnicki Rafał Trzaskowski

Twórca Ruchu Światło-Życie otruty? IPN na nowo podjął śledztwo ws. śmierci ks. Blachnickiego

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach podjął na nowo śledztwo w sprawie zabójstwa księdza Franciszka Blachnickiego. Śledztwo zostało umorzone 6 lipca 2006 roku, a - jak informuje Instytut Pamięci Narodowej - decyzja o jego podjęciu na nowo ma związek z weryfikacją istotnych danych, które nie były znane w 2006 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Kościół Kościół katolicki Franciszek Blachnicki IPN Instytut Pamięci Narodowej

Czerwona przeszłość "równościowej" aktywistki

- Andrzej Gontarczyk karierę w SB jako tajny współpracownik rozpoczął w 1974 r. Jego żona Jolanta, dziś nosząca nazwisko Lange, trzy lata później. Ponieważ mieli rodzinę w RFN i nosili się z zamiarem wyjechania tam, SB wykorzystała to przygotowując ich do działania - powiedział Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych. W audycji "Debata Jedynki" o przeszłości Jolanty Lange rozmawiali również publicysta Rafał Otoka-Frąckiewicz i Marek Wolski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Franciszek Blachnicki Piotr Woyciechowski zabójstwo służba bezpieczeństwa inwigilacja