Polskie Radio
Section05
Franciszek Blachnicki

SYLWETKA Ks. Franciszek Blachnicki. Służby chciały uciszyć go za wszelką cenę

Ksiądz Franciszek Blachnicki - założyciel Ruchu Światło-Życie oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - przez lata był solą w oku władz komunistycznych. 37 lat temu zmarł w podejrzanych okolicznościach. Śledztwo z 2023 roku wykazało, że ks. Blachnicki został otruty rtęcią i jest kolejną ofiarą komunistycznego systemu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Franciszek Blachnicki PRL komunizm Kościół katolicki służba bezpieczeństwa stan wojenny społeczeństwo POLSKA

Czy Jolanta Lange wyjechała z Polski? Rzecznik IPN: nie mogę potwierdzić tej informacji

Piotr Woyciechowski przekonuje, że Jolanta Lange, agentka SB podejrzana o udział w zabójstwie księdza Franciszka Blachnickiego, wyjechała z Polski. W rozmowie z Polskim Radiem dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik IPN, oświadczył, że nie może potwierdzić informacji o jej wyjeździe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka HISTORIA Franciszek Blachnicki Instytut Pamięci Narodowej Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro Karol Nawrocki

PR24 Wyszyński, Wojtyła, Popiełuszko i Blachnicki. Prof. Skibiński: bez nich historia Polski potoczyłaby się inaczej

Cztery wyjątkowe postacie, czterech kapłanów, trzech już wyniesionych na ołtarze, jeden oczekujący na beatyfikację. Prymas Stefan Wyszyński, papież Jan Paweł II czyli Karol Wojtyła, ks. Jerzy Popiełuszko i ks. Franciszek Blachnicki wywarli niebywały wpływ na historię Polski okresu PRL. W Polskim Radiu 24 mówił o tym prof. Paweł Skibiński, historyk.
Zobacz więcej na temat:  PRL HISTORIA Robert Tekieli Kościół Stefan Wyszyński Karol Wojtyła Jerzy Popiełuszko Franciszek Blachnicki

"Komuniści sięgnęli po najdrastyczniejsze metody". Zagraniczne media o zabójstwie ks. Blachnickiego

"Nieumiejętność powstrzymania aktywności najodważniejszych księży skłoniła komunistów do sięgnięcia po najdrastyczniejsze metody” - pisze o walce aparatu PRL z Kościołem w kontekście śmierci ks. Blachnickiego madrycki dziennik "El Debate" w swoim piątkowym wydaniu. "Kościół katolicki był systematycznie niszczony przez komunistyczne władze" - zauważa gazeta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Hiszpania Franciszek Blachnicki PRL kościół w prl

Postępowanie ws. otrucia ks. Blachnickiego. Mec. Andrzejewski: te osoby mogą usłyszeć zarzuty

- Dalszym krokiem będzie ponowne przesłuchanie państwa Gontarczyków, którzy, jak się okazało, byli prowadzeni przez znanego asa wywiadu. To wszystko są osoby, które w tej chwili mają status świadków. Ale nie wykluczam, że mogą w pewnym momencie być objęci zarzutami współdziałania - podkreślił w Polskim Radiu 24 adwokat mec. Piotr Andrzejewski.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki Franciszek Blachnicki