Polskie Radio
Section05
Franciszek Blachnicki

"Komuniści sięgnęli po najdrastyczniejsze metody". Zagraniczne media o zabójstwie ks. Blachnickiego

"Nieumiejętność powstrzymania aktywności najodważniejszych księży skłoniła komunistów do sięgnięcia po najdrastyczniejsze metody” - pisze o walce aparatu PRL z Kościołem w kontekście śmierci ks. Blachnickiego madrycki dziennik "El Debate" w swoim piątkowym wydaniu. "Kościół katolicki był systematycznie niszczony przez komunistyczne władze" - zauważa gazeta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Hiszpania Franciszek Blachnicki PRL kościół w prl

"Powolne uśmiercanie". Piotr Woyciechowski o morderstwie ks. Blachnickiego

- Za operację przerzucenia małżeństwa Gontarczyków na Zachód i wprowadzenia ich do środowiska ks. Blachnickiego i środowiska polonijnego w Carlsbergu był odpowiedzialny Wydział XI Departamentu I Służby Bezpieczeństwa, elitarna jednostka - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Paweł II bronimy Jana Pawła II Dorota Kania Franciszek Blachnicki Kościół kościół w prl morderstwo księdza Blachnickiego PRL społeczeństwo

Postępowanie ws. otrucia ks. Blachnickiego. Mec. Andrzejewski: te osoby mogą usłyszeć zarzuty

- Dalszym krokiem będzie ponowne przesłuchanie państwa Gontarczyków, którzy, jak się okazało, byli prowadzeni przez znanego asa wywiadu. To wszystko są osoby, które w tej chwili mają status świadków. Ale nie wykluczam, że mogą w pewnym momencie być objęci zarzutami współdziałania - podkreślił w Polskim Radiu 24 adwokat mec. Piotr Andrzejewski.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki Franciszek Blachnicki

NASZ WYWIAD Wieloletni współpracownik ks. Blachnickiego: można uznać go za męczennika, ofiarę systemu komunistycznej przemocy

- Działalnością ks. Franciszka Blachnickiego zaniepokojeni byli ludzie ze Związku Sowieckiego. Oskarżenia wobec niego pojawiały się nawet w tamtejszej prasie. Działalność agentów wokół niego trzeba widzieć też i w tym kontekście - wpływów Moskwy - mówi w rozmowie z Przemysławem Goławskim ks. dr hab. Piotr Kulbacki, przewodniczący Rady Instytutu im. ks. Franciszka Blachnickiego, jego wieloletni współpracownik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Franciszek Blachnicki społeczeństwo historia Polski HISTORIA Kościół aktualności katolickie Przemysław Goławski NASZ WYWIAD TYLKO U NAS

Dlaczego zginął ks. Blachnicki? Prof. Żaryn: chciał oddziaływać na młodzież Europy Środkowo-Wschodniej

- Ksiądz Franciszek Blachnicki być może dlatego został zamordowany, że jego dzieła zaczęły obejmować nie tylko młodzież polską, ale wszystko wskazuje na to, że widział także możliwość oddziaływania - idąc śladem papieża Jana Pawła II - na teren Europy Środkowo-Wschodniej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Żaryn Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Franciszek Blachnicki IPN morderstwo księdza Blachnickiego społeczeństwo POLSKA

Premier Morawiecki: historia ks. Blachnickiego to dzieje Polski XX wieku w soczewce

Premier Mateusz Morawiecki mówił w Carlsbergu w Niemczech, że "historia ks. Franciszka Blachnickiego, to dzieje Polski XX wieku w soczewce". Duchowny walczył w kampanii wrześniowej, był więziony w obozie w Oświęcimiu i innych niemieckich obozach, a po wojnie prześladowała go komunistyczna bezpieka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki PRL społeczeństwo historia Polski Franciszek Blachnicki

PR24 "Wyjaśnić w imię prawdy i sprawiedliwości". Działacz Solidarności o zabójstwie ks. Blachnickiego

- System komunistyczny wyeliminował w ten sposób nie tylko ks. Blachnickiego. Były działania przeciwko kardynałowi Wyszyńskiemu i jego współpracownikom. Kolejne zbrodnie to ks. Popiełuszko, ks. Niedzielak, ks. Suchwolec, pamiętamy też strzały oddane do Jana Pawła II. System komunistyczny nie zaniechał działań wobec Kościoła, swojego przeciwnika - mówił w Polskim Radiu 24 Bogusław Gołąb, działacz "Solidarności".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Franciszek Blachnicki służba bezpieczeństwa POLSKA służby i bezpieczeństwo PRL Kościół morderstwo księdza Blachnickiego Tadeusz Płużański

Płk Makowski a śmierć ks. Blachnickiego. Macierewicz: mamy do czynienia z wielką strukturą, która chroni ludzi WSI

- Sprawa księdza Blachnickiego dotyczy osób z komunistycznych służb specjalnych, którzy decydowali o działalności państwa Gontarczyków. Rolę odgrywał przy tym Aleksander Makowski, który jest głównym reklamodawcą służb w TVN24 - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Franciszek Blachnicki służba bezpieczeństwa PRL komunizm

PR24 "Jego śmierć sprowokowano tak, by wyglądała na naturalną". Historyk o ks. Blachnickim

- Działania, które podjęła SB, dotyczą okresu już po zamordowaniu ks. Jerzego Popiełuszki i po zamachu na Jana Pawła II. Dołożono wszelkich starań, aby informacja o tym, że ks. Franciszek Blachnicki mógł zostać zamordowany, nigdy nie ujrzała światła dziennego. Jego śmierć sprowokowano tak, by wyglądała na naturalną - mówił w Polskim Radiu 24 historyk dr Robert Derewenda.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Blachnicki PRL komunizm służba bezpieczeństwa POLSKA

Zabójstwo ks. Blachnickiego. "Osoby z tym powiązane wciąż działają w organizacjach lewicowych"

- Znamienne jest, że ci, których oskarżano, że przyczynili się do śmierci księdza Franciszka Blachnickiego, wciąż działają w organizacjach społecznych, lewicowych - powiedział komendant naczelny Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) Tadeusz Antoniak, komentując wynik śledztwa IPN, potwierdzający, że ksiądz Blachnicki został w 1987 r. zamordowany.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wiara Kościół religia Franciszek Blachnicki

Środki dla fundacji Jolanty Lange. Rzecznik IPN: cicha akceptacja jej działalności z czasów PRL

- Dla mnie, jako mieszkańca Warszawy, to bulwersujące, że władze miasta, wiedząc o przeszłości Jolanty Lange, nadal ją promują. Brak, choćby symbolicznego, rozliczenia z tą komunistyczną przeszłością, odcięcia takich ludzi od środków publicznych, to cicha akceptacja tego, co robili przed 1990 r. - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Franciszek Blachnicki Kościół katolicki Instytut Pamięci Narodowej Warszawa PRL SB historia Polski