Polskie Radio
Section05
Stanisław Suchowolec

34. rocznica śmierci ks. Sylwestra Zycha. Na celowniku bezpieki i milicji

11 lipca 1989 roku odnaleziono w Krynicy Morskiej ciało księdza Sylwestra Zycha, katolickiego duchownego związanego ze środowiskiem opozycji demokratycznej, kapelana Konfederacji Polski Niepodległej. Był to trzeci – obok śmierci ks. Stefana Niedzielaka i ks. Stanisława Suchowolca - "tajemniczy zgon" księdza związanego z opozycją w 1989 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Sylwester Zych PRL Stanisław Suchowolec Stefan Niedzielak Kościół

Ks. Blachnicki, ks. Popiełuszko, ks. Niedzielak. Kapłani zamordowani w czasach PRL

- Takie ofiary systemu komunistycznego jak ks. Jerzy Popiełuszko były właściwie nieuniknione. Dlatego że ten system opierał się na kłamstwie i terrorze – mówił w Polskim Radiu dr Robert Derewenda, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Przypadków morderstw duchownych katolickich, dokonywanych z pobudek politycznych, było za czasów PRL znacznie więcej.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm Kościół katolicki Jerzy Popiełuszko Franciszek Blachnicki Stefan Niedzielak Stanisław Suchowolec Sylwester Zych służba bezpieczeństwa

Zabójstwo ks. Stanisława Suchowolca. "Dowody zebrane przez Solidarność pozwoliły wznowić śledztwo"

- Dowody zebrane paradoksalnie nie przez prokuraturę, a przez działaczy Solidarności pozwoliły wznowić śledztwo już w latach 90. i doprowadzić do konkluzji, że przyczyną śmierci księdza Stanisława Suchowolca nie było przypadkowe zdarzenie związane z użytkowaniem farelki, nie był to więc nieszczęśliwy przypadek, ale celowe działanie osób trzecich - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Litka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Suchowolec Jerzy Popiełuszko Solidarność HISTORIA historia Polski

Śmierć ks. Suchowolca inspirowana przez SB?

Był przyjacielem zamordowanego ks. Jerzego Popiełuszki i kapelanem białostockiej "Solidarności". Ks. Stanisław Suchowolec zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w pożarze plebanii w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 roku. – Wcześniej wielokrotnie uszkadzano jego samochód, otrzymywał anonimy z pogróżkami i był celem napadów oraz pobić – powiedział dziennikarz Piotr Litka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Suchowolec HISTORIA historia PRL komunizm ludzie historia Polski Stefan Niedzielak służba bezpieczeństwa