Polskie Radio
Section05

Trójka

"Trójka pod Księżycem": przed końcem karnawału

Karnawał już tylko co prawda w kalendarzu, XXI wiek nie nastraja optymistycznie, ale próbujemy żyć przynajmniej "normalnie". "Piosenka o końcu świata" Czesława Miłosza, która powstała w czasie okupacji, sporo podpowiada. Formuła "Trójki pod Księżycem" - "pół żartem, pół serio" - daje szansę na zachowanie równowagi oraz rozsądnego dystansu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Och-Teatr Katarzyna Herbert Andrzej Franaszek paweł sztarbowski Mariusz Malec Teatr Powszechny w Warszawie Michał Żołądkowski Wojciech Dorosz Barbara Marcinik

Linda Nochlin i rewolucyjny esej o zapomnianych artystkach

Rok 2025 został ustanowiony przez polski Sejm m.in. rokiem Olgi Boznańskiej - wybitnej malarki i wielkiej artystki. Ale choć mamy już trzecią dekadę XXI wieku, wciąż zdecydowanie więcej wiemy o wielkich malarzach czy rzeźbiarzach, niż wielkich malarkach i rzeźbiarkach. Dlaczego tak jest i czy są szanse, by to zmienić, pytała już ponad pół wieku temu Linda Nochlin - amerykańska krytyczka i historyczka sztuki, które jest bohaterką dzisiejszego odcinka "Brakującej Połowy Dziejów".
Zobacz więcej na temat:  Anna Kowalczyk Zobacz także Linda Nochlin feminizm KULTURA

Zagrożenie ze strony deepfake. Próbowano oszukać rodzinę znanego kompozytora

Henryk Kuźniak to wybitny kompozytor, autor między innymi muzyki do filmów "Vabank" i "Seksmisja". Kilka dni temu on i jego rodzina padli ofiarą oszustów. Do żony kompozytora zadzwonił przestępca udający lekarza, a po chwili ze słuchawki popłynął też spreparowany głos muzyka. Oszustwo w porę udaremniono. Dla żony i syna to jednak traumatyczne doświadczenie, ale też i przestroga dla innych - deepfake jest coraz doskonalszy i coraz częściej będą po niego sięgać przestępcy.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także deepfake sztuczna inteligencja Kuba Witkowski

Zakochany w Krakowie, żyjący w teraźniejszości. Krzysztof Głuchowski w rozmowie z Pawłem Pawlicą

800 dni – tak długo próbowano odwołać go ze stanowiska dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W cyklu "Ludzie" rozmawiamy w Krzysztofem Głuchowskim, od 2016 roku dyrektorem jednego z najważniejszych teatrów w Polsce. Dla naszego gościa teatr jest całym życiem, choć gdy pojawia się temat jedzenia, kuchni i gotowania, potrafi zejść on na dalszy plan.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Paweł Pawlica Krzysztof Głuchowski TEATR Teatr im. Juliusza Słowackiego KULTURA

Śmieci z perspektywy każdego z nas, Polski i świata

W "Klubie Trójki" tym razem rozmawialiśmy o tym, jakie śmieci Polska importuje i eksportuje, jak monitorujemy międzynarodowy przepływ odpadów oraz ile z nich trafia do kraju nielegalnie. Czy przepisy ograniczające wywóz odpadów mogą pomóc w ochronie środowiska? Jak poprawić recykling w Polsce i czy system kaucyjny może zrobić różnicę?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo śmieci odpady recykling kaucja Michał Matus

Wzrosty i powroty. Teatr Telewizji ma się coraz lepiej - mówi Michał Kotański

- Zależy nam na tym, by pokazać, co żywe w polskim teatrze; to, co widzowie chcą oglądać. [...] Obok tego zależy nam też na spektaklach oryginalnych - podkreśla w audycji "Tu Myśliwiecka 3/5/7" Michał Kotański. Dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz dyrektor Teatru Telewizji zaznacza jednocześnie, że druga z tych instytucji ma jeszcze wiele do zaoferowania.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Michał Nogaś Michał Kotański Teatr Telewizji TEATR spektakl