Polskie Radio
Section05

Trójka

Nowy słownik wrażliwości. Jak mówić, by nie ranić i uszanować różnorodność?

– To jak ja mam się do ciebie teraz zwracać? – pytają bezradnie rodzice dzieci, które mówią im o tym, że są niebinarne albo w tranzycji. Jakich słów, nazw i języka potrzebują osoby LBGTQ+, jak ich szukają dla samych siebie, jaką ekspresję ich tożsamość znajduje w słowach. I jak my - bliscy, znajomi i nieznajomi - możemy mówić, by z respektem, zrozumieniem i czułością reagować na to, co nas dziwi i wymyka się schematom?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo osoby LBGTQ+ tranzycja niebinarność dziecko rodzice nastolatki młodzież rozmowa Klub Trójki Paulina Wilk Aleksandra Plewka

Chrońmy ptaki! – apeluje Stanisław Łubieński i radzi, co robić, by nie rozbijały się o szyby

Kilka dni temu sikorka zderzyła się z oszklonym wejściem do budynku Trójki. – To jest narastający problem, bo lubimy mieszkać w szklanych budynkach, a ludzie chcą mieć duże okna w mieszkaniach. A ptaki wpadają na szyby – mówi Stanisław Łubieński, pisarz, dziennikarz Trójki, prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Co robić w takiej sytuacji, jak temu zapobiec?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA natura przyroda ptaki ekologia ochrona przyrody ochrona zwierząt Katarzyna Borowiecka

Podróż metrem w przeszłość. Co odkryto podczas drążenia kolejnych podziemnych tuneli?

Na budowie końcowego odcinka linii M2 na Bemowie odkryto tzw. jamy śmietniskowe z przełomu XIV i XV wieku. To nie jest pierwsze znalezisko archeologiczne podczas budowy warszawskiego metra, ale jedno z najstarszych. Co jeszcze wykopano podczas budowy metra, czym historycy zostali zaskoczeni?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski metro archeologia wykopaliska prehistoria Justyna Grabarz średniowiecze

Festiwal "Wiersze w mieście", czyli jak poezja rejestruje i reaguje na zmiany

Pod hasłem "Zmiany" odbywa się kolejna edycja międzynarodowego festiwalu "Wiersze w mieście" prezentującego w warszawskiej przestrzeni publicznej najnowszą poezję europejską. Czytelniczki i czytelnicy poznają wiersze, których tematem są zmiany: w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i politycznym, zmiany technologiczne czy klimatyczne.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura poezja wiersze Warszawa Wiersze w mieście Tomasz Żąda

Feminatywy - nowy wymysł czy wiekowy środek językowy?

Używanie takich feminatywów jak np. "profesorka", "doktorka", "architektka" nie spotyka akceptacji niektórych osób, choć bez problemu używane przez wszystkich są "nauczycielka", "aktorka", "pisarka". Dla jednych to dziwny wymysł; inni wskazują, że takie formy znajdziemy w przedwojennych słownikach. Jaka jest prawda o feminatywach? O tym w "PrzySłowiu", które z cyklu przekształciło się w pełnowymiarową audycję.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Adamczyk język polski język ojczysty feminatywy polszczyzna

Jak uzdrowić polską służbę zdrowia? Naczelna Izba Lekarska ma na to plan

Mimo że lekarzy wciąż jest za mało, to kierunki medyczne studiuje za dużo osób. Aby usprawnić działanie systemu opieki zdrowotnej w Polsce, Naczelna Izba Lekarska powołała specjalny zespół, który ma zająć się wypracowaniem zmian w systemie ochrony zdrowia. Pierwsze efekty pacjenci i lekarze mają poczuć już za kilka miesięcy.
Zobacz więcej na temat:  służba zdrowia Robert Grzędowski Naczelna Izba Lekarska zdrowie lekarz

Protesty na amerykańskich i europejskich uczelniach. Jaka jest ich istota?

Przez amerykańskie i europejskie uniwersytety przetoczyła się fala protestów związanych z sytuacją w Palestynie. Ich uczestnicy domagają się przerwania prowadzonej tam operacji wojskowej. Zaczęło się od wywieszania plakatów i banerów, lecz niedawno przerodziło się to w miasteczka namiotowe na terenie kampusów. Jakie postulaty mają demonstranci? O tym w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Patrycja Sasnal Izrael Palestyna protest Klub Trójki konflikt w Strefie Gazy