Polskie Radio
Section05
afrykański pomór świń

ASF - wspólny problem wschodu i zachodu Europy

Kraje Unii Europejskiej zwierają szyki w walce z afrykańskim pomorem świń. Co więcej, chcą ścisłej współpracy z Białorusią, Ukrainą i Rosją, z których ASF rozprzestrzenił się na zachód. Wszyscy liczą też na efekty wytężonej pracy naukowców, którzy dążą do opracowania szczepionki na chorobę. Mówiono o tym w czasie niedawnego spotkania w Warszawie, w którym wzięli udział przedstawiciele Unii i krajów zza naszej wschodniej granicy.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Kwiatkowski afrykański pomór świń Unia Europejska

Walka z ASF: Polska zbuduje zaporę na wschodniej granicy

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie trwają rozmowy ministrów rolnictwa i służb weterynaryjnych europejskich państw na temat wirusa afrykańskiego pomoru świń. Polska zapowiada, że we wrześniu rozpocznie budowę zapory liczacej ok. tysiąca kilometrów wzdłóż wschodniej granicy przeciwko migrującym dzikom, roznoszącym zarazę.
Zobacz więcej na temat:  afrykański pomór świń Komisja Europejska Mateusz Morawiecki

"Należy bardzo szybko dokonać depopulacji dzików"

- Należy bardzo szybko dokonać depopulacji dzików i zastrzelić wszystkie dziki w Polsce – powiedział w audycji 24 Pytania Jarosław Sachajko, przewodniczący komisji rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Kukiz’15. Odniósł się w ten sposób do walki z afrykańskim pomorem świń, któremu zostanie poświęcone poniedziałkowe spotkanie przedstawicieli państw unijnych oraz Rosji, Ukrainy i Białorusi w Kancelarii Premiera.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska afrykański pomór świń rolnictwo Kukiz'15

Mimo ASF branża trzody chlewnej na plusie

Na przekór ASF pogłowie trzody chlewnej w Polsce wzrosło i w końcu ubiegłego roku, według GUS, ukształtowało się na poziomie 11 milionów 900 tysięcy sztuk. Tym samym było największe od 6 lat. W stosunku do roku 2016 wzrost wyniósł ponad 7 procent. Do powiększenia chowu świń zachęcały wyższe ceny żywca. Jak wynika z danych ministerstwo rolnictwa, w ubiegłym roku przeciętna cena skupu trzody chlewnej wyniosła 5 złotych i 20 groszy za kilogram i była prawie o 9 procent wyższa od tej z roku 2016. Widać więc, że mimo trudności branża się rozwija.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Kwiatkowski świnie afrykański pomór świń

Obowiązek bioasekuracji - czy nie za wprowadzony za późno?

Od 28 lutego na terenie całego kraju, we wszystkich gospodarstwach hodujących trzodę chlewną obowiązuje przestrzeganie zasad bioasekuracji. Ministerialne rozporządzenie ma uchronić polskich producentów wieprzowiny przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Dają już jednak znać o sobie różnice zdań co do tego, czy rozporządzenia w tej sprawie nie należało wprowadzić wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Kwiatkowski afrykański pomór świń świnie rolnictwo