Polskie Radio
Section05
Artemis

Załogowa misja na Marsa. Kto wygra kosmiczny wyścig?

Chińczycy chcą w 2033 roku wysłać załogową misję na Marsa. Czy w międzynarodowej stawce są naprawdę poważnym zawodnikiem w kosmicznym wyścigu? - Wszyscy czują oddech Chin na plecach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Aleksandra Bukała, dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej w Polskiej Agencji Kosmicznej. Jak na ich tle prezentują się Amerykanie, Europa i Polska?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Aleksandra Bukała kosmos Mars Artemis Artemida Chiny

Nowy skafander kosmiczny: bezpieczniejszy, lżejszy, wygodniejszy

Niespełna tydzień temu NASA zaprezentowała nowy skafander kosmiczny. Właśnie w takich, wypakowanych najnowszą technologią, "wdziankach" astronauci za dwa lata polecą na Księżyc. Może nie są jeszcze tak dopasowane jak domowe dresy, ale i tak o niebo wygodniejsze i bezpieczniejsze od tego skafandra, w którym Neil Armstrong wykonał "mały krok dla człowieka, a tak wielki dla ludzkości".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos księżyc Artemis astronauta apollo 11 Jacek Frentzel Witold Lazar Trójka

Ponowny podbój Księżyca. O misjach Artemis i Hakuto-R

Artemis I dobiegła już końca, rozpoczęła się zaś właśnie japońska misja księżycowa Hakuto-R. Obu wyprawom wyznaczono jeden cel – zbadać czy w przyszłości będzie możliwe wybudowanie bazy, która stanie się również hubem dla dalszej eksploracji kosmosu. Dla kilkuset, albo nawet kilku tysięcy, ludzi oznaczać będzie to życie na Księżycu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka kosmos Artemis księżyc astronomia Witold Lazar

Misja Artemis rozpoczęta. Rakieta Space Launch System ze statkiem Orion okrąży Księżyc

Z ośrodka NASA Kennedy Space Center na Florydzie wystartowała w poniedziałek rakieta Space Launch System. Najpotężniejsza rakieta w historii wyniesie kapsułę Orion z manekinami w podróż dookoła Księżyca w ramach misji Artemis I. Jest to pierwszy krok w ramach programu, którego celem jest ustanowienie stałej obecności ludzi na Księżycu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kosmos Artemis ŚWIAT księżyc NASA USA elon musk SpaceX infrastruktura