Polskie Radio
Section05
kompetencje przyszłości

Jak rozwijać w dzieciach kompetencje przyszłości. Gdzie szukać możliwości?

Jakiś czas temu Centrum Nauki Kopernik zapytało uczniów ostatnich klas podstawówek, jakie lekcje w programie szkolnym byłyby ich zdaniem najcenniejsze. Okazało się, że te dotyczące przyszłego życia - czyli świata, który nadejdzie dopiero wtedy, gdy sami będą wchodzić w dorosłość. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka kompetencje zdolności kompetencje przyszłości Marcin Perfuński

Jakie kompetencje i umiejętności będą ważne na rynku pracy, kiedy dorosną dzisiejsze maluchy? 

Z badań wynika, że zawody tej stosunkowo niedalekiej przyszłości nie są jeszcze znane. Ponad połowa zawodów, które będą w przyszłości wykonywać nasze dzieci jeszcze nie istnieje. Coraz częściej odchodzi się od traktowania twardych kompetencji potwierdzonych kursami, certyfikatami i zaświadczeniami jako wyznaczniki. 
Zobacz więcej na temat:  kompetencje przyszłości radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam Strefa Rodzica psychologia dziecięca

Myślenie krytyczne - czy to kompetencja przyszłości?

Osoby myślące w sposób krytyczny to osoby świadome i współodpowiedzialne nie tylko za siebie, ale także za społeczeństwo, w którym funkcjonują. Myślenie krytyczne powinno rozpocząć się już na etapie szkoły, żeby uczniowie w przyszłości posiadali kompetencje przygotowujące do świata biznesu, radzenia sobie z trudnościami i osiągania sukcesów, ale też tworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Od czego zacząć? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  rozwój dziecka psychologia psychologia dziecięca kompetencje przyszłości Strefa Rodzica