Polskie Radio
Section05
kompetencje

Jak rozwijać w dzieciach kompetencje przyszłości. Gdzie szukać możliwości?

Jakiś czas temu Centrum Nauki Kopernik zapytało uczniów ostatnich klas podstawówek, jakie lekcje w programie szkolnym byłyby ich zdaniem najcenniejsze. Okazało się, że te dotyczące przyszłego życia - czyli świata, który nadejdzie dopiero wtedy, gdy sami będą wchodzić w dorosłość. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka kompetencje zdolności kompetencje przyszłości Marcin Perfuński

PARP: 425 mln zł dofinansowania na szkolenia pracowników i przedsiębiorców w 2022 roku

W 2022 roku na szkolenia pracowników i przedsiębiorców z Bazy Usług Rozwojowych (BUR) przeznaczono 425 mln zł dofinansowania ze środków unijnych - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Z usług oferowanych w BUR skorzystało w ubiegłym roku ok. 78 tys. pracowników i właścicieli firm z sektora MŚP oraz osób prywatnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PARP firma pracownik szkolenie kompetencje

Nowe oczekiwania rynku pracy. Oto szczególnie cenione cechy u kandydatów

W czasie pandemii zmieniły się oczekiwania zarówno wobec kadry menadżerskiej, jak i szeregowych pracowników. - Samodyscyplina, elastyczność, umiejętność zarządzania zespołem na odległość są obecnie szczególnie poszukiwane - mówią eksperci. Jednocześnie problemy na rynku pracy są takie same, jak przed pandemią: niedobory pracowników i luka kompetencyjna.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca rynek pracy firma przedsiębiorstwo pracownik kompetencje

Zapotrzebowanie na kandydatów do pracy rośnie. Coraz trudniej jednak z kompetencjami pracowników

W najbliższych latach polskie firmy będą się musiały mierzyć z rosnącym brakiem potrzebnych kompetencji u pracowników - ocenia w raporcie "Trendy w zatrudnieniu 2021" Polskie Forum HR. Pracodawcy są świadomi problemów z pozyskaniem pracowników do pracy, czego dowodem jest brak znaczących zwolnień w okresie pandemii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca firma kompetencje pracodawcy pracownik rynek pracy

Nowe kompetencje dla młodych naukowców

Jak planować i rozwijać karierę zawodową i pasje naukowe? Jak pisać wnioski o granty? Jak współpracować z sektorem nieakademickim? Na te i inne pytania odpowiadać będą eksperci zaangażowani w „Projekt Naukowiec”, który rozpoczyna się już 10 października w Krakowie, a następnie 5 innych miastach Polski. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Anna Wiśniewska, koordynatorka Projektu Naukowiec i Michał Gajda, przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów.
Zobacz więcej na temat:  studenci NAUKA praca kompetencje