Polskie Radio
Section05
konflikt w Strefie Gazy

Konflikt na Bliskim Wschodzie nie słabnie. Rośnie liczba ofiar w Gazie

220 zabitych po stronie palestyńskiej oraz 12 po stronie izraelskiej - to najnowszy bilans wojny w Gazie. Trwający od 10 dni konflikt spowodował olbrzymie zniszczenia w palestyńskiej enklawie. Organizacje humanitarne apelują o umożliwienie dostarczenia pomocy. Międzynarodowe mediacje w sprawie zawieszenia broni nie przyniosły na razie skutku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Palestyna Strefa Gazy Bliski Wschód konflikt w Strefie Gazy

Powszechny dostęp do schronów w Izraelu. Zapewniają bezpieczeństwo milionom obywateli

Obok systemów obrony antyrakietowej i wczesnego ostrzegania, około miliona schronów zapewnia bezpieczeństwo 9,3 mln mieszkańców Izraela. Kiedy nie ma zagrożenia, służą one często jako pokoje dziecięce, sypialnie dla gości, siłownie czy nawet synagogi.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Gazy konflikty międzynarodowe konflikt w Strefie Gazy wojsko ludzie bezpieczeństwo ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Palestyna

Konflikt izraelsko-palestyński. Bonikowska: na razie UE kładzie nacisk na zahamowanie przemocy

- UE stoi na stanowisku, iż w konflikcie izraelsko-palestyńskim podstawą do rozwiązania problemu jest zasada, iż istnieją dwa państwa i należy ten fakt uznać - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. Gościem audycji był też dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 konflikt w Strefie Gazy Unia Europejska Hamas Izrael

Dr Małgorzata Bonikowska: w sprawie konfliktu na Bliskim Wschodzie UE nie może wiele zrobić

Brak jednomyślności w Unii Europejskiej w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. 26 krajów wezwało do natychmiastowego zawieszenia broni. Węgry nie poparły unijnej deklaracji. Dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych przyznaje, że problemem Unii jest to, że trudno jej zabrać głos w sprawach zagranicznych w jednolity sposób.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Palestyna Unia Europejska konflikt w Strefie Gazy Paweł Lekki

Tel Awiw: zniszczono kolejne tunele i wyrzutnie rakiet Hamasu. Konflikt w Strefie Gazy przybiera na sile

Izraelska armia poinformowała we wtorek rano, że w nocnych nalotach na Strefę Gazy zniszczyła 15 km tuneli używanych do celów militarnych przez palestyńską radykalną organizację Hamas oraz wyrzutnie skierowanych na Tel Awiw rakiet. Odnotowano także wystrzelenie 90 rakiet ze Strefy Gazy na Izrael.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Bliski Wschód wojsko konflikty międzynarodowe konflikt w Strefie Gazy Autonomia Palestyńska

"Naloty jeszcze potrwają, chcemy, by Hamas zapłacił" Izrael nie zaprzestanie działań wojennych

Izraelski premier Benjamin Netanjahu oświadczył w niedzielę, że działania wojenne w Strefie Gazy na pełną skalę "potrwają jeszcze pewien czas". Dodał, że przywódcy Hamasu mają zapłacić wysoką cenę za ostrzał rakietowy Izraela. Niedziela jest najkrwawszym dotąd dniem obecnego konfliktu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Benjamin Netanjahu Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy przemoc wojsko terroryzm Palestyna Hamas Azja konflikty międzynarodowe

Konflikt na Bliskim Wschodzie. Papież wezwał do pojednania

Franciszek spotkał się z wiernymi na placu św. Piotra na południowej modlitwy do królowej Niebios. Papież zaapelował w niedzielę o przerwanie działań zbrojnych między Izraelczykami i Palestyńczykami, o dialog i pojednanie. Podkreślił, że wśród zabitych są dzieci. - To jest straszne, niedopuszczalne - mówił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa papież papież Franciszek Kościół katolicki Bliski Wschód Azja Palestyna Izrael konflikty międzynarodowe konflikt w Strefie Gazy Watykan