Polskie Radio
Section05
Konrad Szczebiot

27. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

Spektakle z Hiszpanii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Ostatnia produkcja legendarnego Petera Brooka, polska premiera Needcompany, spektakl flamenco, piętnastominutowa opera syntetyczna Łodzi Kaliskiej, medytacyjna uczta literacka z Charlotte Rampling i wiele wydarzeń towarzyszących. W Polskim Radiu 24 o Festiwalu Szekspirowskim mówiła Agata Grenda, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Wilno

"Rząd 2, miejsce 4". Polskie Studio Teatralne w Wilnie

Polskie Studio Teatralne w Wilnie zostało założone w listopadzie 1960 roku jako Polski Zespół Dramatyczny przy Klubie Pracowników Łączności. Była to pierwsza tego rodzaju placówka artystyczna utworzona po wojnie w Wilnie. Do dziś jest ośrodkiem spotkań inteligencji polskiej w Wilnie. Gościem Konrada Szczebiota był Edward Kiejzik, aktor, dyrektor administracyjny Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Wilno

"Rząd 2, miejsce 4". Jubileusz 70-lecia sceny Teatru Lalek

W dniach 16-24 czerwca br. Białostocki Teatr Lalek po raz piąty organizuje Międzynarodowy Festiwal Lalek dla Dorosłych Metamorfozy Lalek. W czasie Festiwalu, 18 czerwca miały miejsce obchody jubileuszu 70-lecia białostockiej sceny lalkowej. O wydarzeniach mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, który był gościem Konrada Szczebiota.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24

"Walczymy o istnienie naszego narodu". Paweł Łatuszka o sytuacji twórców kultury na Białorusi

- Łukaszenka niszczy kulturę białoruską, narodowość białoruską. A jeśli nie będzie kultury i języka białoruskiego, to czy możemy mówić, że będzie państwo białoruskie? Teraz walczymy nie tylko o prawa człowieka, ale o istnienie naszego narodu, naszego społeczeństwa i świadomości białoruskiej - o sytuacji ludzi kultury na Białorusi mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Łatuszka, były dyrektor Teatru Narodowego w Mińsku, były ambasador Białorusi w Polsce, obecnie polityk emigracyjny. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Paweł Łatuszka

"Rząd 2, miejsce 4". Festiwal Forum Młodej Reżyserii

- To konfrontacja nie tylko młodych pomiędzy sobą, zobaczenie się w lustrze, ale też konfrontacja nas, pedagogów, tego, czego uczymy w Krakowie, z tym, czego się uczy gdzie indziej (…). Zmienia to podejście do teatru we wszystkich czterech szkołach. Młodzi ludzie usiłują się znaleźć w tym świecie, który jest bardzo trudny, stawia im mnóstwo pytań, mnóstwo oporu, oni muszą z tym się zmagać. Te przedstawienia w większości wypadków to pokazują - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Józef Żuk-Opalski, reżyser, pedagog. Gościem audycji była także prof. Olga Katafiasz, dziekan Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24

Przegląd nowości teatralnych prof. Artura Grabowskiego

- Mamy do czynienia z bardzo pozytywną tendencją, do sztuki przez duże "S", do sztuki jako takiej, formy artystycznej, ambicji. W wielu spektaklach, które oglądam ostatnio w Krakowie, mam do czynienia ze zjawiskami, które wróżą dobrze polskiemu teatrowi - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Grabowski (portal teatrologia.info). Gościem audycji był również Piotr Zaremba, publicysta, historyk, krytyk teatralny.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24

"Wątki przefiltrowane przez współczesną wrażliwość". Miłkowski o "Dekalogu" w Teatrze Narodowym

- Trudno to było przenieść na scenę, wieszczono temu przedstawieniu katastrofę, zresztą podobnie jak Kieślowskiemu wieszczono katastrofę filmu, który stał się jego znakiem firmowym na świecie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Miłkowski (pismo teatralne "Yorick"), który z Wiesławem Kowalskim (portal "Teatr dla wszystkich") omawiał premiery teatralne.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24

"Ciekawiej jest poza Warszawą". Krytycy o propozycjach na niedawno rozpoczęty sezon teatralny

- Oczywiście, tytuły to jedno, a wykonanie to drugie. Jednak można powiedzieć, że w Polsce pomału zaczyna robić się tak, jak w Stanach Zjednoczonych, czyli że najciekawiej robi się na prowincjach, że to małe ojczyzny generują swoich bohaterów, (...) artystów. Teraz reżyserzy chętnie jeżdżą do teatrów z mniejszych ośrodków - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jagoda Hernik-Spalińska (krytyk). Gościem audycji był również Jakub Moroz (krytyk). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA TEATR

Dariusz Domański: do aktorstwa Franciszka Pieczkę zaprowadziła fascynacja filmem "Znachor"

- Franciszek Pieczka w 1938 roku - miał wtedy 10 lat - zobaczył film "Znachor" (...) i to właśnie przez fascynację tym dziełem pomyślał, że może zostać aktorem - powiedział w Polskim Radiu 24 Dariusz Domański, przyjaciel aktora. Gośćmi audycji byli również prof. Barbara Osterloff (historyk teatru, profesor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie) oraz Krystyna Piaseczna (redaktor naczelna czasopisma "Sceny Polskie"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Franciszek Pieczka KULTURA aktor odeszli 2022