Polskie Radio
Section05
nielegalne oprogramowanie

Nielegalne oprogramowanie w polskich firmach

Mimo, że nielicencjonowanych programów w polskich firmach jest coraz mniej to i tak jesteśmy pod tym względem jednym z najgorzej wypadających krajów w Europie. Z ostatnich badań wynika, że ponad połowa polskiego oprogramowania instalowanego w Polsce to oprogramowanie nielegalne. A kary dla przedsiębiorstw za jego wykorzystywanie sięgają nawet pół miliona złotych.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość firma nielegalne oprogramowanie

Handel fałszywym oprogramowaniem na portalu ogłoszeniowym

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej w Kielcach zatrzymali 23-letniego handlarza nielegalnym oprogramowaniem. Mężczyzna sprzedawał je za pośrednictwem Internetu po okazyjnych cenach. Na blisko setce zabezpieczonych przez Policjantów płyt znajdowało się nielegalne oprogramowanie o szacowanej wartości ok. 200 tys. złotych.
Zobacz więcej na temat:  internet nielegalne oprogramowanie oprogramowanie policja

Odpowie za handel nielegalnym oprogramowaniem na Allegro

Policjanci z Komendy Policji na Woli w Warszawie zatrzymali 36-letniego mężczyznę podejrzewanego o to, że na portalu Allegro oferował i sprzedawał nielegalne oprogramowanie na szkodę znanego producenta oprogramowania. W jego mieszkaniu policjanci zabezpieczyli blisko 500 płyt. Według wstępnych szacunków wartość zabezpieczonego oprogramowania przekracza 200 tysięcy złotych.
Zobacz więcej na temat:  allegro bezpieczeństwo handel nielegalne oprogramowanie oprogramowanie policja

Pirackie oprogramowanie - biznes który generuje straty?

Dystrybucja pirackiego oprogramowania to już biznes - w 2013 roku straty w polskich przedsiębiorstwach, wywołane przez pirackie oprogramowanie mogą sięgnąć 6 miliardów złotych. Z kolei użytkownicy prywatni w Polsce będą musieli poświęcić łącznie nawet 9 milionów godzin (na świecie - 1,5 miliarda) na zidentyfikowanie i usunięcie skutków działania malware’u pobranego wraz z pirackimi aplikacjami.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo firma malware microsoft nielegalne oprogramowanie pirat