Polskie Radio
Section05

papież

Jaki jest stan zdrowia papieża Franciszka? Nowy komunikat Watykanu

"Jak w ostatnich dniach, papież spędził spokojną noc i wypoczywa" - poinformowało Biuro Prasowe Watykanu. Franciszek przechodzi leczenie obustronnego zapalenia płuc. To 15. dzień jego pobytu w rzymskiej Poliklinice Gemelli. Watykan przekazał, że papież nie weźmie udziału w uroczystościach Środy Popielcowej.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Watykan Europa ŚWIAT Włochy Kościół aktualności katolickie

Papież był podsłuchiwany? "Nie mamy z tym nic wspólnego"

Bliski papieżowi Franciszkowi ksiądz Mattia Ferrari był podsłuchiwany za pośrednictwem izraelskiego oprogramowania szpiegowskiego - poinformowały zagraniczne media. Pojawiają się podejrzenia, że w związku z tym podsłuchiwana mogła być również głowa Kościoła.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kościół Kościół katolicki Watykan papież Franciszek katolicyzm chrześcijaństwo religia wiara Rzym Włochy podsłuch podsłuchy inwigilacja pegasus paragon

Co zrobi Kościół po śmierci Franciszka? Obrzędy, zwyczaje, ceremoniały

Miliard wyznawców Kościoła katolickiego na całym świecie zobaczy inny niż dotychczas ceremoniał pogrzebowy biskupa Rzymu. Papież Franciszek w 2023 roku oznajmił, że na miejsce spoczynku obrał rzymską bazylikę Santa Maria Maggiore, jedną ze swoich ulubionych i najczęściej odwiedzanych świątyń. Będzie pierwszym od stu lat ojcem świętym pochowanym poza Watykanem.
Zobacz więcej na temat:  Watykan papież Franciszek ŚWIAT

"Uwolnić się od goryczy przeszłości". Jan Paweł II o pojednaniu Polaków i Ukraińców

Papież Polak odegrał bardzo znaczącą rolę w procesie dialogu i pojednania polsko-ukraińskiego. Świadomy skomplikowanych, sięgających kilka stuleci w głąb, relacji między Polakami i Ukraińcami, pamiętający o tragicznych wydarzeniach z najnowszej historii, nie ustawał w próbach przypominania o fundamentalnej ewangelicznej zasadzie przebaczenia. Bo tylko ono, mówił, jest drogą do pokoju.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Ukraina chrześcijaństwo Kościół katolicki bronimy Jana Pawła II