Polskie Radio
Section05
rodzicielstwo

Pomoc dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością lub ciężko chorych

Rodzice dzieci z niepełnosprawnością lub chorujących na ciężkie choroby zmagają się z różnymi trudnościami, emocjami i obawami związanymi z opieką nad dzieckiem. Czasem trudno samemu poradzić z tym wszystkim, jednak warto pochylić się nad swoim zdrowiem psychicznym i znaleźć chwilę dla siebie, choćby z troski o dziecko. Fundacja Sióstr św. Dominika zapewnia bezpłatną pomoc psychologiczną dla rodziców, którzy potrzebują wsparcia i chcieliby porozmawiać ze specjalistą.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność niepełnosprawni zdrowie radio dla rodziców radio dla dzieci rodzicielstwo

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia dziecięca psychologia rozwój dziecka rodzicielstwo wychowanie Strefa Rodzica Mikołaj Foks radio dla rodziców

„Dzieci trzeciej kultury”. Rodzicielstwo na emigracji

Helena urodziła się dwanaście lat temu w Londynie. Później mieszkała jeszcze w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Młodsza córka, pięcioletnia, również urodziła się w Londynie. Nasze życie określały cztero- lub sześcioletnie kontrakty zawodowe. Takie życie sobie wybraliśmy. Nasze dzieci innego życia nie znają. Nigdy na stałe nie mieszkały w Polsce. Nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę jak wybór życia na emigracji kształtuje pojawiające się po drodze dzieci – przyznaje Magdalena Zawadewicz.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dzieci rodzina rodzina na swoim wychowanie szkoła Londyn Nowy Jork Warszawa praca w życiu praca mobilna praca za granicą praca dzieciństwo rodzicielstwo Małgorzata Frydrych

Talenty w rodzinie. Jak je dostrzegać i pielęgnować?

Według Instytutu Gallupa wśród dorosłych funkcjonują 34 talenty, spośród których u każdego wyróżnia się zestaw pięciu talentów w odpowiedniej kolejności. U dzieci jest 11 cech, które są zdecydowanie bardziej ogólne niż w przypadku dorosłych. Na nasze cechy charakteru ma wpływ zarówno genetyka, jak i środowisko i choć u dziecka może pojawić się połączenie talentów rodziców, to ono wybiera, które z cech chce osłabić, a które wzmocnić. Gdy mózg osiąga pełną dojrzałość, niektóre połączenia neuronowe okazują się wybitnie silne - to są właśnie talenty.
Zobacz więcej na temat:  zdolności dziecko psychologia dziecięca wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks

Jak rozmawiać z dziećmi o ciężkiej sytuacji finansowej lub o jej zmianie?

Rozmowy z dziećmi na temat finansów są istotną kwestią. Nie zawsze jednak wiemy, jak rozmawiać, szczególnie jeśli mamy do czynienia z nagłą zmianą sytuacji finansowej, a co za tym idzie - zmianami w budżecie domowym. Jak wytłumaczyć dziecku, że nie będzie mogło pojechać na zimowy obóz feryjny? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieliśmy w audycji Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  ekonomia Ekonomia dla dzieci Strefa Rodzica oszczędzanie rodzicielstwo Joanna Ficińska

Gorączka u dziecka. Jak sobie z nią radzić? 

Gorączka to stan, który powoduje pewien niepokój i rzeczywiście powinien wyczulać nas na to, co dzieje się z dzieckiem. Jest to sytuacja, w której układ odpornościowy dziecka jest zmobilizowany, a organizm dziecka jest w stanie gotowości. Pan Tabletka porównuje ten stan do gotowości straży pożarnej, gdy zbliża się wichura.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie gorączka zdrowie dziecka rodzicielstwo radio dla rodziców

Słowa mają znaczenie. Jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc?

Znaczenie słów jest ogromne. Słowa to swego rodzaju kody, które uruchamiają przekonania i działania. Za słowem idzie intencja, a więc to, co chcemy za ich pomocą przekazać. Dlaczego tak ważne jest to, co i jak mówimy do dzieci? Dlaczego dorośli nigdy nie powinni zapominać o uważności względem Małych Ludzi? Jak słowa dorosłych, rzucane bez większego zastanowienia, mogą skutkować konsekwencjami na lata u dzieci? 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca psychologia rodzicielstwo wychowanie Aleksandra Jasińska radio bez reklam radio dla rodziców

Wartości w życiu rodzica i wartości w życiu dziecka

Wartości to temat ważny i zawsze aktualny. Niektórzy z nas żyją według wartości, które wytyczają życiowy kierunek. Ci, którzy są rodzicami, z pewnością zastanawiają się, jak te wartości przekazać swoim dzieciom. Przecież nie za każdym razem wartości obecne w domu są przekazywane dalej, a dzieci nie zawsze idą w ślady rodziców. Jaką rolę w życiu rodziny odgrywają wartości? W jaki sposób przekazać je naszym dzieciom? Dlaczego niektóre wartości ważne w domu rodzinnym nie zostają przekazane dzieciom lub nie są przez nie kontynuowane.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Mikołaj Foks rodzicielstwo radio dla rodziców

Jak być wystarczająco dobrym rodzicem?

Wielu z nas wchodząc w rolę rodzica, miało o niej jakieś idealistyczne wyobrażenie - że będziemy zarówno ambitni, jak i potrafiący odpuścić. Uporządkowani, ale i spontaniczni. Szanujący zasady, jak i przełamujący schematy. Pewni swojej koncepcji wychowania, ale i elastyczni. Koniec końców okazywało się, że była to wizja tak bardzo wyśrubowana, że aż nierealna. Trochę jak obrazki generowane przez sztuczną inteligencję, która bazując na naszych fotografiach, potrafi stworzyć ilustracje przepiękne, ale nieprawdziwe. A może jest tak, że ideałem rodzicielstwa jest bycie nie tyle doskonałym, co wystarczającym?  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie psychologia dziecięca psychologia Marcin Perfuński

Świadome rodzicielstwo – uważność i współczucie zamiast kontroli i oceny

Konferencja dla rodziców "Świadome rodzicielstwo. Jak w praktyce wzmacniać dobrostan polskich rodzin?" Współorganizowana przez Uniwersytet SWPS to już trzecia konferencja dotycząca świadomego rodzicielstwa w Polsce. O tym, co w programie nadchodzącej konferencji mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Weronika Chmielewska z Fundacji Edumind. Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji. 
Zobacz więcej na temat:  rodzice rodzicielstwo wychowanie rozwój medytacja emocje psychologia dziecięca Strefa Rodzica Joanna Ficińska radio dla rodziców

Jak wychować szczęśliwe i silne wewnętrznie dziecko?

Depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym. Wygląda na to, że tak jak baliśmy się przez wiele lat o fizyczne zdrowie naszych dzieci, to powinniśmy zaczęli przejmować się także ich zdrowiem psychicznym. Okazuje się bowiem, że wyzwania, którym stawiają czoła są o wiele poważniejsze i trudniejsze niż te, że ktoś złamał nogę czy skaleczył się w palec, bo te zranienia fizyczne leczą się dużo lepiej i szybciej niż rany zadane psychice. 
Zobacz więcej na temat:  wychowanie rodzice rodzicielstwo psychologia dziecięca

Jak włączać rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami do życia społecznego?

3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. W "Strefie Rodzica" podjęliśmy ten temat w towarzystwie Ewy Kowalskiej i Adriana Rykowskiego – rodziców Neli, która jest dziewczynką z niepełnosprawnością. Dzieci z Księżyca, bo tak się nazywają, w szkołach i przedszkolach prowadzą warsztaty integracyjne pod nazwą Galaktyka Marzeń. Razem tworzą i realizują autorski program realnego włączania dzieci z niepełnosprawnościami do życia społecznego.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica niepełnosprawność radio dla rodziców wychowanie rodzicielstwo zdrowie

Mundial trwa. Jak budować z dzieckiem relacje dzięki sportowym pasjom?

Cały świat żyje teraz Mundialem i nawet jeśli nie żyjemy od meczu do meczu, to i tak temat Mundialu przewija się w mediach i wśród znajomych. W Strefie Rodzica zajmujemy się tym tematem od strony rodzicielskiej. Oglądając Mundial niekiedy organizujemy czas tak, żeby podczas transmisji dziecko mogło zająć się czymś innym, byleby tylko nam nie przeszkadzało. A może warto zrobić odwrotnie i zaprosić je do wspólnego celebrowania tego widowiska, opowiadając przy okazji, dlaczego sport jest ważny i że nie zawsze chodzi w nim o wyniki?
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo ojcostwo czas wolny wychowanie radio dla rodziców Piłka nożna Strefa Rodzica

Dzieci same się nie obronią! REAGUJ na przemoc wobec dzieci!

Dzieci same się nie obronią! REAGUJ na przemoc wobec dzieci! to kampania o tym, w jaki sposób zachowywać się, kiedy mamy podejrzenie, że wobec dziecka z naszego bliższego lub dalszego otoczenia stosowana jest przemoc. Jak zachować się w takiej sytuacji? Interweniować samemu, a może od razu wezwać policję? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Jolanta Zmarzlik.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica przemoc kampania społeczna dzieci rodzicielstwo psychologia dziecięca psychologia radio dla rodziców

Jakie są wyzwania współczesnych nastolatków. Rozmowa w "Strefie rodizica"

Dzisiejsi nastolatkowie mają przed sobą inne wyzwania niż te, przed jakimi staliśmy my, ich rodzice. Przepaść ta jest tym wyraźniejsza, że współczesna młodzież funkcjonuje w świecie przepełnionym technologią. W związku ze zbliżającą się 19 listopada „Konferencją o nastolatkach”, która odbędzie się w Warszawie w Strefie Rodzica pojawili się organizatorzy konferencji o współczesnych problemach, przed jakimi stoją nastolatki - Patrycja Frania, która jest terapeutką młodzieży i rodziców oraz wiceprezeską fundacji Wychowanie w szacunku, a także Anna Mazek - psycholożka i psychoterapeutka, która pracuje z młodzieżą w fundacji FFC. 
Zobacz więcej na temat:  młodzież radio dla rodziców wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks

Kieszonkowe dla dziecka. Jak uczyć zarządzania małym budżetem?

Żeby rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, trzeba umieć rozmawiać w ogóle. Dzieci uczą się przez obserwację. Swój subiektywny świat przekonań, chociażby na temat finansów, który będzie im  towarzyszył w dorosłości, tworzą poprzez obserwację zachowań i podejścia rodzica do tych kwestii. Kieszonkowe z założenia ma nauczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi i planowania własnych  wydatków.
Zobacz więcej na temat:  Ekonomia dla dzieci wychowanie rodzicielstwo radio dla rodziców Aleksandra Jasińska

Nudzi mi się! Czy istnieją praktyczne podpowiedzi dla dzieci?

Prawdopodobnie każdy rodzic doświadczył takiej sytuacji: dziecko otoczone zewsząd zabawkami i elektronicznymi gadżetami albo chadzające na niezliczoną ilość zajęć dodatkowych w pewnym momencie staje na środku domu i mówi, że się nudzi. Gdy mija nasze pierwsze zaskoczenie, zaczynamy kombinować, zachęcać, ale czy dobrze robimy? A może warto pozwolić dziecku na ponudzenie się, żeby samo znalazło dla siebie najlepsze rozwiązanie? Czy nuda jest stanem, którego trzeba unikać? Skąd się ona bierze i jak sobie z nią radzić? Gdzie szukać leku na nudę i jak znaleźć go w domu? Jak przerobić nudę na szansę spotkania i zbudowania relacji?
Zobacz więcej na temat:  czas wolny rozwój dziecka rodzicielstwo zabawa z dzieckiem Marcin Perfuński radio bez reklam radio dla rodziców

Szczęśliwy dorosły bez szczęśliwego dzieciństwa?

"Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa" to książka autorstwa Moniki Szubrycht i Moniki Wasilewskiej, które zagościły w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Głównym zamysłem książki było pokazanie ludziom, co wpływa na rozwój dziecka, jakie zachowania rodzicielskie mogą pomóc w tym, żeby dziecko wchodzące w dorosłość dobrze poradziło sobie z zadaniami, jakie stawia przed nimi świat oraz wskazanie, jakie czynniki mogą w tym przeszkadzać.
Zobacz więcej na temat:  rozwój osobisty psychologia psychologia dziecięca dzieciństwo rodzicielstwo terapia Mikołaj Foks DAB+