Polskie Radio
Section05
rodzicielstwo

Jak odciąć pępowinę w dorosłym życiu?

W audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy o "odcinaniu pępowiny", czyli dojrzałości, wolności i świadomości człowieka dorosłego. Będąc dorosłymi ludźmi mamy przecież prawo do podejmowania swoich decyzji, nawet jeśli nasi rodzice się z nimi nie zgadzają, bez odczuwania przy tym poczucia winy. 
Zobacz więcej na temat:  psychologia rodzicielstwo wychowanie samodzielność samodzielność u dziecka Joanna Ficińska DAB+

Z czym mierzy się dzisiejsza młodzież? Dlaczego tak trudno jest uwierzyć w siebie?

Jak wynika z danych NFZ, w ciągu ostatnich 5 lat liczba nieletnich pacjentów z depresją wzrosła o 100 %. Na zaburzenia nastroju istotny wpływ może mieć brak samoakceptacji. Jak budować w dziecku poczucie wartości? W jaki sposób poruszać tak ważne tematy, jak akceptacja, empatia, tolerancja czy przeciwdziałanie cyberprzemocy? 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców młodzież psychologia psychologia dziecięca rodzicielstwo wychowanie

Jak nie oszaleć podczas przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej?

Pierwsza Komunia Święta to stresujący czas przygotowań, w którym pojawia się wiele znaków zapytania i sytuacji nerwowych, które wynikają z tego, iż każdy stara się, by wszystko poszło zgodnie z planem. Zarówno dzieci, rodzice, jak i rodzice chrzestni chcą wypaść jak najlepiej w tym ważnym dniu. Dlaczego jest jednak tak ważny? Czy przypadkiem w ferworze przygotowań nie zapominamy, jaki jest główny powód owych przygotowań? Jak radzić sobie ze stresem przed tak istotnym wydarzeniem, jakim jest Pierwsza Komunia Święta dziecka? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedzieli goście – Barbara Woźnica, redaktor i mama oraz Jan Buczyński, katecheta. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców rodzicielstwo dzieciństwo dzieci

Czego boi się macocha? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom

Lęk przed tym, że pasierbowie nie będą liczyć się ze zdaniem macochy, lęk związany z byłą partnerką męża, czasem lęk przed tym, co powiedzą inni, widząc patchworkową rodzinę, a także lęki związane ze stroną prawno-formalną, a więc z dziedziczeniem i majątkiem – to tylko niektóre z obaw, z którymi mierzą się świeżo upieczone macochy. Do tego dochodzi zagubienie, niepewność, niekiedy zazdrość i poczucie, że nie jest się częścią rodziny. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo macierzyństwo Aleksandra Jasińska

Dlaczego tak trudno zrozumieć nastolatka? Jak oswoić dojrzewanie dziecka?

Kiedy nasze dziecko zaczyna dojrzewać, często czujemy się zwyczajnie zagubieni. To rodzicielskie zagubienie nie jest jednak tożsame z tym, co przeżywa dziecko. Często nie nadążamy za tak naprawdę naturalnym procesem, który zachodzi w nastolatku. Dlaczego tak trudno zrozumieć nastolatka? Jak neurobiologia może pomóc w codziennych relacjach? Czy popkultura to najlepsza przestrzeń do spotkania?
Zobacz więcej na temat:  młodzież emocje rozwój osobisty rodzicielstwo Strefa Rodzica Marcin Perfuński

Niska samoocena u dzieci - jak pomóc?

Niska samoocena i brak samoakceptacji u dzieci - skąd się bierze, do czego prowadzi, jak pomóc dziecku, które się nie akceptuje? Brak samoakceptacji i niskie poczucie własnej wartości wśród dzieci i młodzieży to problem, który staje się coraz bardziej powszechny. Jego konsekwencje sięgają dalej niż mogłoby się wydawać - może on mieć wpływ na poważne zaburzenia nastroju. Dlaczego wśród dzieci i młodzieży coraz częściej przeważają negatywne przekonania na własny temat? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica dziecko emocje rodzicielstwo wychowanie warsztaty Joanna Ficińska

Talent – czy każdy go ma? Jak odkrywać i rozwijać talenty?

Skupienie się na odkrywaniu i rozwijaniu talentów bez wątpienia pomaga poprawić jakość życia. Ale czym właściwie jest talent? W Biblii talent był niczym innym jak wielkim bogactwem, w języku polskim rozumiany jest jako wyjątkowe obdarowanie, w powszechnym mniemaniu talent kojarzy się głównie z kimś ponadprzeciętnie inteligentnym, artystą czy sportowcem. – Są takie dziedziny, w których wydaje nam się, że te talenty błyszczą, łatwo je znaleźć, łatwo je obrobić i jeśli patrzymy tylko na te dziedziny, szybko może się okazać, że nie mamy talentu – zauważyła Izabela Antosiewicz gość Polskiego Radia Dzieciom dodając, że to błąd w myśleniu. Talenty objawiają się bowiem na wielu płaszczyznach. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka zdolności dziecko rodzicielstwo radio dla rodziców Mikołaj Foks

Jak zmienia się życie rodzica autystycznego dziecka?

Diagnoza to dla wielu rodziców moment przełomowy. Zwiastuje zmiany, które dotkną bezpośrednio dziecko, a pośrednio całą rodzinę, jak i grupę bliższych oraz dalszych znajomych. Choć słowo autyzm nie paraliżuje już tak bardzo jak kiedyś, nadal w kontekście własnego dziecka sprawia, że rodzice początkowo się gubią, a gdy nie otrzymują wsparcia od początku, ich zagubienie wzrasta.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Marcin Perfuński autyzm zaburzenia rozwoju dziecko rodzicielstwo

Górskie wyprawy z dzieckiem. Jak wybrać miejsca i trasy?

Które górskie trasy są najciekawsze dla rodzin z dziećmi? Jak przygotować się do górskich wędrówek i sprawić, żeby dzieci chętnie wracały w góry? Odpowiedzi na te pytania znają Hasające Zające, czyli podlasko-krakowskie małżeństwo rozkochane w górach i podróżach, które nie zrezygnowało z pasji, kiedy pojawiło się dziecko. Na górskie wyprawy chodzą teraz w powiększonym składzie.  
Zobacz więcej na temat:  czas wolny góry dzieci wycieczka rodzicielstwo radio dla rodziców Aleksandra Jasińska

Jak znaleźć równowagę między pracą a rodzicielstwem?

97% przerw zawodowych ze względu na opiekę nad dzieckiem dotyczy kobiet. Połowa matek dzieci do lat trzech nie wraca do pracy. Tylko 1% ojców w Polsce korzysta z urlopów rodzicielskich (rodzicwmieście.pl). Rodzice to prawdopodobnie największa grupa zawodowa. Jak rynek pracy patrzy na rodziców? Na jakie wsparcie mogą oni liczyć ze strony pracodawcy? Co zmieni się w prawie pracy w najbliższych tygodniach? Jak pomóc mamom w powrocie do aktywności zawodowej?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo macierzyństwo rozwój osobisty praca prawo pracy

Jak poradzić sobie ze stratą dziecka? 

Do maja 2021 rodzina Tarachowiczów żyła szczęśliwie i bez większych problemów. Pod koniec maja trzeba było zabrać Michałka wcześniej z przedszkola, bo rozbolała go głowa i zwymiotował. Początkowo rodzice myśleli, że to kolejna infekcja, które przecież w wieku przedszkolnym nie są niczym nadzwyczajnym, ale objawy te utrzymywały się przez tydzień i doszły kolejne: pojawiła się apatia, niechęć do zabawy, senność, problem z wybudzeniem rano. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica żałoba rodzicielstwo rodzice

Jak dogadywać się w rodzicielstwie mimo różnych koncepcji wychowania?

Rodzice mają różne sposoby, żeby się dogadać, jednak nie wszystkie działają. Małgorzata Musiał dzieli je na dwie grupy: argument siły i siłę argumentu. – Nie działają dlatego że zazwyczaj nie ma w nich miejsca na drugą osobę – wyjaśniła mediatorka – Muszę najpierw wrócić do równowagi, uspokoić się, wyregulować, żeby zobaczyć drugiego człowieka bez przesłony ocen i rozedrgania emocjonalnego, które mam w sobie. Dopiero wtedy jestem w stanie rzeczywiście zinterpretować zachowanie przez pryzmat potrzeb i dążeń.
Zobacz więcej na temat:  komunikacja rodzina rodzice Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie psychologia dziecięca

Przygotowanie nastolatka do dorosłości. Czy to możliwe?

Książki adresowane do młodych ludzi są bardzo ważne nie tylko dla nastolatków, ale też dla ich rodziców, ponieważ pomagają w zrozumieniu dorastających dzieci. To właśnie rodzice mogą być osobami, od których nastolatek dowiedzie się, jak funkcjonuje świat, czego ten świat od niego oczekuje, jak ma szukać ludzi, którzy będą dla niego wsparciem, jak kierować się swoimi potrzebami i zainteresowaniami oraz o tym że jak każdy człowiek ma prawo do błędów. Czego nastolatkowie powinni dowiedzieć się od dorosłych? Jak przygotować się na dorosłość? Zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica młodzież wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks

Karolina Osińska: chcę by moje dziecko miało korzenie, dom i ojczyznę

Do ósmego roku życia myślałam, że to standardowy sposób życia. Rodziny często przeprowadzają się w nowe miejsca. Dopiero później zaczęłam się zastanawiać, że moje koleżanki jadą na weekend do babci albo umawiają się do kina ze znajomymi z sąsiedztwa, bo znają się od urodzenia. Dla mnie normą było wielojęzyczne i wielokulturowe towarzystwo w szkołach międzynarodowych, lotniska i walizki – wspomina Karolina Osińska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rodzina rodzicielstwo rodzice dzieci dzieciństwo Dziecko w drodze młodzież wychowanie dwujęzyczność dzieci dwujęzyczność ojczyzna Małgorzata Frydrych