Polskie Radio
Section05
sankcje Unii Europejskiej

Mińsk zrywa z Partnerstwem Wschodnim. Resort dyplomacji UE: przejaw lekceważenia narodu

"Decyzja Białorusi o zawieszeniu w Partnerstwie Wschodnim pogłębia jej samoizolację" - napisała rzeczniczka szefa unijnej dyplomacji Nabila Massrali w oświadczeniu przesłanym Polskiemu Radiu. Reżim w Mińsku zdecydował o tym w reakcji na unijne sankcje gospodarcze, które weszły w życie w ubiegłym tygodniu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Partnerstwo Wschodnie Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Beata Płomecka

Białoruś odpowiada na sankcje UE. Mińsk zawiesza udział w Partnerstwie Wschodnim

Białoruś zawiesza swój udział w unijnej inicjatywie Partnerstwa Wschodniego oraz odwołuje przedstawiciela przy Unii Europejskiej. W związku z sankcjami wprowadzonymi przez Unię Europejską wobec Białorusi szef delegatury UE w Republice Białorusi Dirk Schübel został dziś wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Mińsku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Unia Europejska Partnerstwo Wschodnie dyplomacja sankcje Unii Europejskiej Mińsk Aleksander Łukaszenka

Przedłużenie sankcji gospodarczych wobec Rosji. Unijni przywódcy zdecydowali

Unijni przywódcy, podczas czwartkowej dyskusji na szczycie w Brukseli na temat relacji z Moskwą, zdecydowali też o przedłużeniu o kolejne pół roku sankcji gospodarczych na Rosję za agresję na Ukrainę w 2014 roku. Potwierdził to w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką jeden z unijnych dyplomatów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Unia Europejska Beata Płomecka sankcje Unii Europejskiej Europa

Sankcje UE nałożone na białoruską gospodarkę weszły w życie

7 sektorów białoruskiej gospodarki zostało objętych unijnymi sankcjami gospodarczymi. Restrykcje weszły właśnie w życie wraz z publikacją decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. To reakcja Wspólnoty na uprowadzenie przez białoruski reżim samolotu lecącego z Aten do Wilna i aresztowanie w Mińsku Ramana Pratasiewicza, a także za brutalne represje wobec obywateli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Białoruś sankcje Unii Europejskiej GOSPODARKA

"Mogą być bardzo dotkliwe dla białoruskiej gospodarki". Budzisz o sankcjach nałożonych na reżim Łukaszenki

- Sankcje, które zostały uzgodnione i te sankcje sektorowe - jeśli chodzi o gospodarkę białoruską, są uznawane za potencjalnie bardzo dotkliwe z punktu widzenia reżimu oraz za takie, które będą miały wpływ na sytuację gospodarczą - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś sankcje Unii Europejskiej

"W końcu mamy do czynienia z realnymi działaniami". Agnieszka Romaszewska-Guzy o sankcjach UE wobec Białorusi

- Jednym z głównych rozgrywających, poza oczywiście Rosją, jest też społeczeństwo białoruskie - to, jaki stopień cierpliwości ono wykaże do całej tej sytuacji, w której zostały nałożone sankcje - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Biełsat TV.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Wschodnia Białoruś Aleksander Łukaszenka Związek Polaków na Białorusi Biełsat sankcje Unii Europejskiej Europa

"Na rękach nas powinniście nosić". Łukaszenka atakuje UE za ostatnie sankcje

Alaksandr Łukaszenka na uroczystościach w Brześciu poświęconych 80. rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Związek Radziecki skrytykował Zachód za nałożenie sankcji na Mińsk. Stwierdził, że Europa próbuje zniszczyć Białoruś, ale równocześnie chce, aby ta broniła jej geopolitycznych interesów, na przykład zatrzymując nielegalnych imigrantów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Aleksander Łukaszenka sankcje Unii Europejskiej

"Ich skuteczność bywa kwestionowana". Grzywaczewski o sankcjach UE wobec Białorusi

- Komentatorzy są podzieleni, czy rzeczywiście takie sankcje przynoszą efekt? To pytanie dotyczy nie tylko Białorusi, ale również Rosji. Bo z jednej strony jest oczekiwanie ze strony opinii publicznej i też ze strony części europejskiego i amerykańskiego establishmentu, że podejmie się pewne działania, że coś się zrobi, a z drugiej strony wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nie ma możliwości realnego, siłowego oddziaływania na te reżimy - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, pisarz, dziennikarz, autor filmów dokumentalnych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Białoruś Aleksander Łukaszenka sankcje Unii Europejskiej Rosja Władimir Putin

"Będzie musiał usłyszeć przesłanie". Cichanouska dziękuje za sankcje wobec reżimu Łukaszenki

Mieszkająca na uchodźstwie przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska wyraziła w poniedziałek zadowolenie w rozmowie z AFP z powodu skoordynowanych, "bezprecedensowych" i "bardzo mocnych" sankcji na reżim Alaksandra Łukaszenki. - Sankcje przeciwko rządowi i jego reżimowi były już wcześniej nakładane, ale tym razem lista jest bardzo potężna, reżim musi zrozumieć, że nie ma innego wyjścia z tej sytuacji jak tylko (rozpisać) nowe wybory - podkreśliła. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Unia Europejska Aleksander Łukaszenka sankcje Unii Europejskiej Swiatłana Cichanouska