Polskie Radio
Section05

Studio Reportażu Polskiego Radia

Audycja "Co jest na tej taśmie?" i reportaż Hanny Wilczyńskiej-Toczko "Skazani na bluesa"

Wakacje to czas beztroski, zabawy i odpoczynku od szkolnych obowiązków. Dla wielu to najpiękniejszy okres w roku. Niestety, to także czas, gdy młodzi - i nie tylko - sięgają po używki, szukając "lepszej zabawy". To droga donikąd. Reportaż Hanny Wilczyńskiej-Toczko "Skazani na bluesa" opowiada poruszającą historię dwojga młodych ludzi. Ona - narkomanka, złodziejka, prostytutka i bezdomna. On - zakochany chłopak, który również miał za sobą uzależnienie od narkotyków i alkoholu. Ich wspólna walka o nowe życie pokazuje, że można się podnieść i cieszyć każdym dniem - bez nałogów.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Hanna Wilczyńska-Toczko Dorota Boniecka-Górny

Audycja "Słowa i dźwięki" i dwa reportaże Jana Smyka "Kurs na 1" i "Bolek musi być Bolkiem"

W audycji "Słowa i dźwięki" początek cyklu spotkań z wybitnym reportażystą, reprezentującym białostocką szkołę reportażu, Janem Smykiem. Jest autorem kilkuset reportaży - nagradzanych i docenianych. W pierwszej odsłonie cyklu autor opowie o swojej drodze do radia w latach 70. XX wieku, o swoich mistrzach i zainteresowaniach. W audycji także jego dwa archiwalne reportaże - "Kurs nr 1" z 1985 roku i "Bolek musi być Bolkiem" z 1976 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jan Smyk

"Mural buduje mosty" - reportaż Hanny Dołęgowskiej

To opowieść o sile pamięci, sztuce i niezwykłej współpracy międzypokoleniowej. W centrum tej historii stoi Darek Paczkowski - streetartowiec, który razem z uczniami warszawskiego liceum stworzył poruszający mural. Ich wspólne dzieło upamiętnia dawnych mieszkańców stolicy, których życie i twórczość przerwała Zagłada. Projekt powstał we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym w ramach tegorocznych obchodów Marszu Pamięci Getta.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Hanna Dołęgowska

"Czasem pod wiatr" - reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek

Nie miały łatwego startu. Kiedy trafiły na uczelnie, czuły jakby nauka była zamkniętym klubem, do którego trzeba aspirować. Ich pomysły traktowano jak ciekawostki, a nie jak realny wkład w badania. Zamiast wsparcia - zbywanie. Zamiast partnerstwa - paternalizm. A czasem też sytuacje, o których się nie mówiło głośno - "tak już jest". Reportaż "Czasem pod wiatr" to opowieść o naukowczyniach, które wiele musiały poświecić by robić to co kochają. Na własnych zasadach.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dorota Jaśkiewicz-Łebek

"Okupacja UW" - reportaż Antoniego Rokickiego

23 maja na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęła się okupacja jednej z sal należących do samorządu studenckiego. Od tego czasu, w sercu kampusu głównego, trwa pokojowy protest studentów z Warszawy i innych miast. Ich głos jest jasny – domagają się poprawy warunków socjalnych, w tym budowy nowych stołówek uniwersyteckich, które odpowiadałyby na realne potrzeby społeczności akademickiej.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki

"Ojciec i syn" - reportaż Magdy Skawińskiej

Czy góry są dostępne dla każdego? Dla wielu osób odpowiedź brzmi: nie. Bo jak wspiąć się na szlak, gdy poruszasz się na wózku? A jednak - można. Dzięki inicjatywie "Łączą nas góry" osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny mogą wspólnie doświadczać piękna górskich krajobrazów. To jeden z największych w Polsce programów wytchnieniowych, w którym wolontariusze pomagają uczestnikom dotrzeć tam, gdzie wcześniej wydawało się to niemożliwe.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Magda Skawińska

Audycja "Noc z reportażem" i "Historia pewnego sukcesu albo… Nieudacznicy i Reszta", "Urzeczeni muzyką" oraz "Sportowa krew"

W audycji "Noc z reportażem" o nietypowym miejscu na mapie Berlina - Klubie Polskich Nieudaczników - miejscu, które zaskakuje i intryguje. To przestrzeń stworzona przez emigrantów z Polski, gdzie porażka staje się inspiracją, a paradoks - formą sztuki. Także o kulturze Urzecza - regionu nad Wisłą, gdzie tradycyjna muzyka i historia wracają do życia dzięki pasjonatom skupionym wokół projektu "Urzeczeni" oraz historia sportowej rodziny Pudłów z Lublina - mistrzyni bieżni, pasjonatów kolarstwa i trenera, którzy tworzyli lokalną legendę sportu w czasach PRL-u i lat 90.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dorota Jaśkiewicz-Łebek Anna Kołodziejczyk Mariusz Kamiński

Audycja "Co jest na tej taśmie?" i archiwalny reportaż Jerzego Janickiego i Witolda Zadrowskiego "Oczekiwanie - reportaż o tych, których JESZCZE nie ma"

Już w najbliższy poniedziałek obchodzimy Dzień Ojca – święto wszystkich ojców, które w Polsce celebrujemy od 1965 roku. Z tej okazji cofniemy się do lat 60., kiedy to ojcowie nie mieli wstępu na oddziały położnicze. W reportażu z 1960 roku usłyszymy, jak reporterzy - z pomocą krótkofalówek - pomagali świeżo upieczonym ojcom zdobyć pierwsze informacje o narodzinach ich dzieci. To niezwykła opowieść o ojcostwie w czasach, gdy rola taty była zupełnie inna niż dziś. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jerzy Janicki Witold Zadrowski Dorota Boniecka-Górny

Audycja "Słowa i dźwięki" i drugi odcinek audioserialu Piotra Kućmy "Dziennik z Mariupola - strona po stronie" oraz reportaż Macieja Jastrzębskiego "Okna wojny"

"Dziennik z Mariupola - strona po stronie"  to opowieść o słowie silniejszym niż śmierć, o miłości w czasach wojny i pamięci, która nie pozwala zamilknąć miastu, czyli historia Kateryny Sawenko, mieszkanki Mariupola, która od początku wojny na Ukrainie prowadziła dziennik, zapisując codzienny dramat oblężonego miasta. "Okna wojny" to historia małżeństwa, które po ponad 2 latach w Polsce zdecydowało się wrócić do rodzinnego miasta na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Piotr Kućma Maciej Jastrzębski

Audycja "Co jest na tej taśmie?" i reportaż Urszuli Żółtowskiej "Ranczersi"

Reportaż opowiada o miłośnikach serialu telewizyjnego "Ranczo". Choć ostatni klaps na planie "Rancza" padł już kilka lat temu, magia serialu wciąż trwa - i to nie tylko na ekranie. Jeruzal, niewielka miejscowość na Mazowszu, która w serialu stała się słynnymi Wilkowyjami, nie przestaje tętnić życiem. To właśnie tutaj, wśród znajomych z ekranu ławek, sklepiku Więcławskiej i ławeczki pod sklepem, spotykają się miłośnicy serialu z całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska Dorota Boniecka-Górny

"Niewidzialna ręka" – reportaż Antoniego Rokickiego

Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykły zegarek - lekki, nowoczesny, dyskretny. A jednak ta niepozorna opaska telemedyczna może uratować życie. Stworzyła ją Edyta Kocyk, założycielka firmy SiDLY, z potrzeby serca – gdy jej babcia zachorowała na demencję, cała rodzina stanęła przed ogromnym wyzwaniem opieki. Wtedy zrodził się pomysł, który dziś pomaga tysiącom rodzin w Polsce i za granicą.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki

Audycja "Noc z reportażem" i "Z widokiem na zaporę. Życie codzienne przy polsko-białoruskiej granicy", "Między Polską a Jemenem" oraz "Dom bezpieczny"

W audycji "Noc z reportażem" opowieść o  wschodniej granicy Polski, gdzie w cieniu stalowej zapory, toczy się codzienna walka o człowieczeństwo w obliczu kryzysu migracyjnego i militaryzacji regionu. Także historia Rasm Almashan, wokalistki o jemeńsko-polskich korzeniach, która śpiewem opowiada o tęsknocie za krajem dzieciństwa i o tragedii Jemenu, pogrążonego w wojnie i kryzysie humanitarnym. Oraz o domu ks. Boduena w Warszawie, miejscu, które w czasie wojny stało się bezpieczną przystanią dla setek dzieci, w tym żydowskich, ukrywanych z narażeniem życia.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Małgorzata Żerwe Monika Chrobak Jakub Tarka

"Młodzi, aktywni, radykalni" - archiwalny reportaż Olgi Mickiewicz

Kim są młodzi polscy nacjonaliści? Reportaż "Młodzi, aktywni, radykalni" odsłania kulisy ruchu, który budzi lęk, fascynację i kontrowersje. Olaga Mickiewicz w ramach w ramach prestiżowego stypendium im. Jacka Stwory, przez ponad pół roku śledziła działalność nacjonalistycznych organizacji. Rozmawiała z ich liderami, uczestniczyła w wydarzeniach, próbując zrozumieć motywacje i emocje, które stoją za tym ruchem. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Olga Mickiewicz