Polskie Radio
Section05
testy

Kulisy spotkania Putina z Macronem. Francuskie media wyjaśniają, o co chodziło z gigantycznym stołem

Podczas wizyty w Moskwie prezydent Emmanuel Macron odmówił poddania się rosyjskim testom PCR. Jak informują media, powołując się na źródła w Pałacu Elizejskim, doradcy nie chcieli, by DNA prezydenta znalazło się w posiadaniu Rosjan. Z tego powodu, by spełnić wymogi sanitarne Kremla, Macrona i Putina dzielił podczas rozmowy długi stół. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Emmanuel Macron Władimir Putin Europa Rosja Moskwa Francja COVID-19 koronawirus testy

Drony jak samoloty: dostaną specjalne korytarze powietrzne?

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpoczyna kolejny etap wdrażania systemu koordynacji lotów dronów w polskiej przestrzeni powietrznej. Bezzałogowe statki powietrzne (BSP) mają służyć m.in. do dostarczania leków lub żywności, ale także mogą być wykorzystywane podczas akcji ratunkowych. Chęć współpracy przy projekcie zgłosiło blisko 20 gmin lub ich konsorcjów: rywalizację wygrały trzy grupy gmin i to one odegrają istotną rolę we wdrożeniu usługi "Zaawansowane loty BSP na szeroką skalę".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo drony transport testy Lublin Piotr Łodej Trójka

Nowa ustawa covidowa. Anna Kwiecień: jestem zwolennikiem dostępu do testowania

W poniedziałek na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia przeprowadzone zostanie pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy, złożonego przez PiS, wprowadzającej m.in. możliwość testowania pracowników pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. - Jestem gotowa przede wszystkim wysłuchać tej ustawy, jestem zwolennikiem dostępu do testowania - podkreśliła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Kwiecień (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce COVID-19 testy Sejm społeczeństwo Krzysztof Świątek POLSKA

Seniorzy skierowani na izolację będą badani przez lekarza. "Przed upływem 48 godzin"

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia skierowało do opublikowania rozporządzenie, na którego mocy pacjentów powyżej 60 lat, skierowanych do odbycia izolacji z powodu COVID-19, ma zbadać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Badanie ma nastąpić w ciągu 48 godzin.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie koronawirus COVID-19 POLSKA Koronawirus w Polsce test testy społeczeństwo pandemia kwarantanna epidemia sars-cov-2 senior

Testy w aptekach i praca zdalna w administracji. Opublikowano nowe rozporządzenie

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające możliwość wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach oraz wprowadzające pracę zdalną w urzędach administracji publicznej i jednostkach wykonujących zadania o charakterze publicznym. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce koronawirus COVID-19 sars-cov-2 test testy praca zdalna zdrowie pandemia epidemia społeczeństwo

COVID-19. Które testy są najdokładniejsze?

- Dzisiaj wykonanie testu antygenowego czy molekularnego jest oczywistą walką z pandemią - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski z Uczelni Łazarskiego, który zachęca do testowania się na COVID-19. Które testy są najskuteczniejsze? Co powinniśmy zrobić, kiedy testy z marketu czy apteki pokażą pozytywne wyniki? Dlaczego nie powinniśmy wtedy wychodzić z domu?
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 test testy koronawirus Koronawirus w Polsce Roman Czejarek

Francja: strajk nauczycieli ws. nowych regulacji covidowych. Mówią o "niewykonalnych" przepisach

Francuscy nauczyciele ogłosili strajk generalny przeciwko nowym przepisom sanitarnym, wprowadzonym w szkołach na początku stycznia. W proteście uczestniczą też organizacje rodzicielskie. Ich zdaniem nowe przepisy, których celem było uniknięcie zamykania klas, są niewykonalne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa obostrzenia koronawirus Francja szkoła COVID-19 testy protest nauczyciel

Bugatti Centodieci coraz bliżej. Auto przeszło testy na pustyni

Bugatti Centodieci przeszło niedawno większość niezbędnych dla procesu produkcyjnego testów. Jeden z nich przeprowadzano na upalnych amerykańskich pustyniach. Najnowsze auto francuskiego producenta supersamochodów ma trafić na rynek już w przyszłym roku.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody bugatti upały testy samochodów testy Polskie Radio samochód kolekcjonowanie

Polacy opracowali ultraszybki i wiarygodny test na koronawirusa

Niemal od początku pojawienia się koronawirusa i pandemii przez niego spowodowanej, polscy badacze włączyli się w prace związane z poznaniem mechanizmów jego działania, możliwości leczenia i diagnozowania. W ostatnich dniach zakończyły się badania kliniczne panelu SARS-CoV-2, diagnostycznego systemu, który ma wykrywać skutecznie i bardzo szybko zakażenie koronawirusem.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski sars-cov-2 koronawirus testy COVID-19