Portret podwójny 2 lipca 1840 r. Chopin udał się na jedną z ulubionych wycieczek pod Paryż do miejscowości Saint-Gretien. W eskapadzie towarzyszyli mu George Sand i jej dzieci, Charlotta Marliani, posiadająca salon w Paryżu, malarz Eugeniusz Delacroix i Wojciech Grzymała. George Sand, zafascynowana tym towarzystwem, zaczęła szkicować portret podwójny Chopina i Delacroix. (sd) Zobacz więcej na temat:
Mundial w Jedynce - dzień osiemnasty Sprawozdawcy Polskiego Radia obecni są na wszystkich arenach mistrzostw. Dziś na antenie Jedynki wypowiedzieli się dziennikarze Polskiego Radia: Maciej Nowak, Tomasz Kowalczyk, Krzysztof Kuzak, Robert Skrzyński, byli reprezentanci Polski Grzegorz Rasiak i Tomasz Frankowski, pomocnik reprezentacji Hiszpanii David Silva, trener reprezentacji Rosji Stanisław Czerczesow. Zobacz więcej na temat: mundial 2018 Piłka nożna Rosja 2018
Chopin gra swe młodzieńcze Trio 1 lipca 1847 r. Fryderyk Chopin urządził u siebie koncert kameralny dla przyjaciół z udziałem Wojciecha Grzymały i Eugeniusza Delacroix. Tego dnia wraz z nieznanym skrzypkiem oraz zaprzyjaźnionym wiolonczelistą Augustem Franchomme’em, wykonał swoje Trio g-moll op. 8. 1 lipca dotarła do niego wiadomość o śmierci w Rzymie poety Stefana Witwickiego, do którego wierszy stworzył dziesięć pieśni (sd) Zobacz więcej na temat:
Mundial w Jedynce - dzień siedemnasty Sprawozdawcy Polskiego Radia obecni są na wszystkich arenach mistrzostw. Dziś na antenie Jedynki wypowiedzieli się dziennikarze Polskiego Radia: Rafał Bała, Robert Skrzyński, Sylwia Urban, Marek Solecki. Ponadto: były reprezentant Polski Mirosław Trzeciak. Zobacz więcej na temat: Rosja 2018 mundial 2018 Piłka nożna
Dobrzyński w Berlinie 30 czerwca 1846 r. w Berlinie odbył się koncert kompozytorski kolegi Chopina z klasy Elsnera, Ignacego Dobrzyńskiego. „Pomimo parnego gorąca – zanotował syn kompozytora – publiczność liczniej zebrać się raczyła, a co najwięcej pochlebiało Dobrzyńskiemu, to, iż sam Generalny Dyrektor muzyki Meyerbeer był obecny, nieszczędząc pochwał”. Niestety nie przełożyło się to na wystawienie opery Monbar…Dobrzyńskiego w Berlinie, o czym Polak marzył. (sd) Zobacz więcej na temat:
1 września 1939 "Niemiec – odwieczny nasz wróg – napadł 1 września 1939 r. na Rzeczpospolitą, naruszając całą naszą granicę. Nadszedł czas wypełnienia naszego żołnierskiego obowiązku. Żołnierze! Walczcie o istnienie i przyszłość Polski. Za każdy krok zrobiony w Polsce musi wróg drogo zapłacić swą krwią. Każdy z was, ufny w słuszność naszej sprawy i sprawiedliwość, musi zdobyć się na najwyższy wysiłek, by jak najbardziej wypełnić nakaz obowiązku i honoru. Bez względu na długotrwałość wojny i poniesione ofiary – ostateczne zwycięstwo będzie należało do nas i do naszych sprzymierzeńców". Zobacz więcej na temat:
Głosy świadków burzliwych dni Początek sierpnia obfituje w rocznice istotne dla Niepodległej Polski – są to zarówno daty urodzin Ojców Niepodległości, jak i ważnych wydarzeń. 9 sierpnia 1864 roku urodził się Roman Dmowski; dziewięć lat później, 13 sierpnia 1873 roku, przyszedł na świat Józef Haller; tego dnia – w roku 1920 – rozpoczęła się Bitwa Warszawska decydując o zachowaniu przez Polskę Niepodległości. Prezentujemy nagrania związane z tymi rocznicami pochodzące z archiwum Radia Wolna Europa opracowane cyfrowo przez Archiwum Polskiego Radia. Zobacz więcej na temat:
"Z historii radia" – gawędy Macieja Józefa Kwiatkowskiego Polskie Radio istnieje już 90 lat. Historia rozwoju polskiej radiofonii sekunduje więc historii Niepodległej Polski. Wysłuchajmy cyklu gawęd Macieja Józefa Kwiatkowskiego, które opowiadają o dziejach krajowej radiofonii. Zobacz więcej na temat:
Oxford Drama "Be Kind" Utwór pochodzi z nowej płyty zespołu, której premierę zaplanowano na jesień 2018 roku. Zobacz więcej na temat: Trójka piosenka
Relacja z Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie 29 czerwca w nadmorskim kurorcie rozpocznie się XVIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Zobacz więcej na temat: Sopot
"Jak był nalot, to nie mogliśmy opuścić stanowiska" - Byłam ostatnią osobą, razem z kierowcą, która opuściła Polskie Radio i zbombardowane Baranowicze 17 września 1939 roku - mówiła Maryla Konzalówna-Pszanowska. Zobacz więcej na temat:
"Wszystko dawało się na antenę na żywo" - Na początku Baranowicze nie maiały żadnej aparaturu do nagrywania - mówił inżynier Roman Rogiński w archiwalnym cyklu "Wspomnienia radiowców". Zobacz więcej na temat:
"Spotkanie z Romanem Dmowskim w Polsce Odrodzonej" - Najbardziej na moim życiu zaważyło spotkanie z Romanem Dmowskim - wspominał Tadeusz Bielecki. Zobacz więcej na temat:
Mundial w Jedynce - dzień piętnasty Sprawozdawcy Polskiego Radia obecni są na wszystkich arenach mistrzostw. Dziś na antenie Jedynki wypowiedzieli się dziennikarze Polskiego Radia: Rafał Bała, Tomasz Kowalczyk, Maciej Jastrzębski, Maciej Wiśniewski, Henryk Urbaś, Andrzej Janisz. Były reprezentant Polski Marek Jóźwiak o Brazylii i Meksyku, a także o meczy Niemcy-Korea. Trener Adam Nawałka o drużynie Japonii. Grzegorz Krychowiak o meczu z Japonią. Były selekcjoner Andrzej Strejlau o drużynie Kostaryki. Zobacz więcej na temat: Rosja 2018 mundial 2018 Piłka nożna
Siostry Melosik "Batumi" Utwór otrzymał Nagrodę Publiczności na 55. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zobacz więcej na temat: Trójka piosenka
Zdrowa część narodu 28 czerwca 1832 r. Ojciec Chopina w liście do syna dotyka polityki: „Jakież to szczęście, że zdrowa część narodu wzięła górę i że spokój został przywrócony”. Ze zdania tego należy odczytać przestrogę, aby Fryderyk nie zaangażował się czasem w Paryżu po niewłaściwej stronie. Ta jakże subtelnie wypowiedziana przestroga musiała wywrzeć wrażenie na inteligentnym Fryderyku. (sd). Zobacz więcej na temat: