Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Rozwoju

Transfer do rządu Beaty Szydło. "Historia PSL dobiega końca"

Andżelika Możdżanowska została sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz Pełnomocnikiem Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Do lipca była posłanką PSL, a do września zasiadała w komisji śledczej ds. Amber Gold. O przejściu do Ministerstwa Rozwoju Andżeliki Możdżanowskiej mówili w audycji Debata Dnia Piotr Gabryel („Do Rzeczy”) i Grzegorz Gruchalski (Instytut Rozwoju Warszawy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andżelika Możdżanowska PSL Ministerstwo Rozwoju rząd Beaty Szydło Piotr Gabryel Prawo i Sprawiedliwość

Polska rezygnuje z miliardów linii kredytowej MFW

„Rezygnujemy z 9,2 mld dolarów linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego” - poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Jak dodał, „Polska gospodarka jest w tak dobrej sytuacji, że możemy to zrobić”. Decyzję wicepremiera komentowali w audycji Rządy Pieniądza ekonomista Marek Zuber, Kazimierz Krupa (Drawbridge) i Jarosław Nowak (Mr Target).
Zobacz więcej na temat:  dolary pieniądze finanse publiczne finansowanie kredytu Mateusz Morawiecki Ministerstwo Rozwoju

"Polska jest krajem zaliczanym do rozwiniętych"

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zakończył wizytę w Waszyngtonie, gdzie brał udział w jesiennym szczycie Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Efektem podróży jest m.in. nowa amerykańska inwestycja w Polsce oraz decyzja o zakończeniu korzystania przez nasz kraj z nadzwyczajnych zabezpieczeń kredytowych Funduszu Walutowego. Efekty wizyty w USA wicepremier Morawiecki przedstawił w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia Markiem Wałkuskim.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska Mateusz Morawiecki Ministerstwo Rozwoju USA

Propozycje Morawieckiego. "Jest szansa na redukcję smogu"

Aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju, by rozmawiać o sposobach na walkę ze smogiem. Jak stwierdzili, "jeśli ministerstwo spełni obietnice ws. smogu, będzie to przełom". Gościem audycji Północ – Południe był Tomasz Kosiński z Fundacji Republikańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 smog Mateusz Morawiecki Ministerstwo Rozwoju torebki plastikowe zanieczyszczenie ekologia

Eksperci o realizacji planu Morawieckiego

Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki na posiedzeniu Sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju przedstawił informację o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zwrócił uwagę między innymi na to, że mamy najniższe w historii bezrobocie, mówił też o programach społecznych uruchomionych w ostatnim czasie, a także też o sukcesie, jakim jest uszczelnianie systemu podatkowego. Poza tym, jak podkreślił, polskie firmy coraz śmielej wchodzą na rynki zagraniczne, po raz pierwszy na tak dużą skalę. Sytuację gospodarczą komentowali w audycji Rządy Pieniądza Marek Kłoczko (Krajowa Izba Gospodarcza), Sławomir Horbaczewski (ekonomista) i Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Ministerstwo Rozwoju finanse

Plan Morawieckiego. Co udało się zrealizować?

– Zwalczyliśmy największe słabości, zwłaszcza w zakresie systemu podatkowego i skarbowego – mówił wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki w Sejmie. Na posiedzeniu Sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju przedstawił informację o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wystąpienie wicepremiera w audycji Północ-Południe komentował ekonomista Marek Zuber.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Ministerstwo Rozwoju Plan Morawieckiego Ministerstwo Finansów finanse podatki

"Polska się rozwija, a Polacy gromadzą kapitał i inwestują"

„Jedna z głównych zidentyfikowanych pułapek w polskiej gospodarce to pułapka średniego dochodu” - powiedział w czwartek podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Gospodarki wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Wystąpienie wicepremiera Morawieckiego komentowali w audycji Rządy Pieniądza dr Marian Szołucha (Akademia Finansów i Biznesu Vistula) i dr Małgorzata Bonikowska (Ośrodek Think Tank).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Ministerstwo Rozwoju Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju

Zielone światło dla likwidacji OFE

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, wicepremier Mateusz Morawiecki porozumiał się w sprawie reformy OFE z resortem pracy. We wrześniu projekt ma trafić do konsultacji. Jest zgoda, by reforma została przeprowadzona w kształcie proponowanym przez Ministerstwo Rozwoju, co oznacza, że 25 proc. zgromadzonych w OFE składek zasili Państwowy Fundusz Rezerwy Demograficznej, a reszta trafi do instytucji, które zastąpią fundusze emerytalne. O decyzji w audycji Rządy Pieniądza rozmawiali Marek Rozkrut (Ernst&Young), Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) i Marek Zuber (ekonomista).
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Rozwoju praca OFE finanse finanse publiczne

"Zagraniczne spółki nadal w Polsce znajdują potencjał"

Wicepremier Mateusz Morawiecki podczas środowej, kolejnej już wizyty w Londynie, rozmawiał z inwestorami i instytucjami finansowymi. W Rządach Pieniądza o tym, czy działania ministra rozwoju i finansów przekładają się na rzeczywistą aktywność zagranicznych podmiotów w Polsce, mówili Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu „Vistula”, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan i Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki inwestycje zagraniczne inwestycje Wielka Brytania Ministerstwo Rozwoju Piotr Kuczyński Wojciech Surmacz