Polskie Radio
Section05

STYL ŻYCIA

Bielik – sztuczna inteligencja z polską duszą, która rozpozna niuanse naszego języka

Na Akademii Górniczo-Hutniczej stworzono pierwszy krajowy model językowy AI. Nazywa się Bielik i w niektórych kontekstach może być poważną konkurencją dla najpopularniejszej sztucznej inteligencji, czyli ChatGPT. Do treningu Bielika wykorzystano najszybsze obecnie superkomputery w Polsce: Heliosa i Athenę, które działają przy krakowskiej uczelni.
Zobacz więcej na temat:  ChatGPT sztuczna inteligencja AGH Kraków społeczeństwo Monika Suszek Trójka

Królewskie wakacje to nie jest prosta sprawa, czyli jak Władysław IV pojechał "do wód"

Wakacje wydają się być czymś prostym i wspaniałym: nie chodzimy do szkoły, do pracy. Czasami też wyjeżdżamy w ciekawe i fajne miejsca: nad morze, w góry albo nad jezioro. Okazuje się jednak, że w dawnych czasach taki wakacyjny wyjazd nie był łatwym przedsięwzięciem, a szczególnie, kiedy było się… królem.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Władysław IV Waza królowie Polski wakacje Sejm szlachta Katarzyna Stoparczyk Trójka dzieci dzieciństwo

Dzień Architektury Drewnianej – podziwiajmy i dbajmy drewniane budowle, bo tak szybko znikają

Przez cały weekend trwa Dzień Architektury Drewnianej, które mają na celu promocję i popularyzację architektury drewnianej. Zwrócenie na nią uwagi jest niezwykle ważne wobec faktu, że tego typu architektura bardzo w ostatnich latach szybko znika z krajobrazu kulturowego naszego kraju. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęła Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  architektura dom architektura drewniana świdermajer Konstanty Ildefons Gałczyński Otwock Michał Elwiro Andriolli Martyna Matwiejuk Trójka

Dla jednego śmieć, dla innego skarb – rośnie popularność targów staroci i wyprzedaży garażowych

Właściwie każde duże miasto miało i ma swój targ staroci, gdzie można znaleźć kupić różne ciekawe i zaskakujące przedmioty. Zaczyna też rosnąć popularność wyprzedaży garażowych: w krajach zachodnich dość powszechne, w Polsce wciąż jeszcze  stanowią pewną nowość i ciekawostkę. Skąd takie zainteresowanie przedmiotami starymi i używanymi?
Zobacz więcej na temat:  starocie antyki targi wyprzedaż Michał Matus Trójka

Lody to prosta sprawa – zdradza Peter Bertoti, właściciel kultowej podwarszawskiej lodziarni

Zaczynał od wielkiej, międzynarodowej firmy, gdzie osiągnął wysokie stanowisko menadżerskie. A jednak pewnego dnia postanowił rzucić tę pracę i "wyjechać w Bieszczady". A właściwie do podwarszawskiego Pruszkowa, gdzie założył kultową dziś lodziarnię. Dzisiaj chodzi się na lody "do Włocha", chociaż to jego dziadek był Włochem, a on ma obywatelstwo… węgierskie. W porannym "Zapraszamy do Trójki" Peter Bertoti opowiadał o sobie i swoich lodach.
Zobacz więcej na temat:  lody jedzenie smak nagroda Pruszków Robert Grzędowski Trójka kuchnia kulinaria desery

Od 45. lat gry dają mi mnóstwo frajdy i zabawy – zapewnia Ryszard Rysław Chojnowski

Gościem "Samograja" był Rysław, czyli Ryszard Chojnowski, który grami zajmuje się i pasjonuje od 45 lat! Nic więc dziwnego, że jest fanem gier retro, ale zachwyca się także tymi najnowszymi. Jest, można powiedzieć, chodzącą encyklopedią i grubą rybą polskiego świata gier, a tysiące fanów słuchają i oglądają jego podcasty i filmiki.
Zobacz więcej na temat:  gry wideo gry komputerowe Radosław Nałęcz rozrywka Trójka

Robert Mania – szczęśliwy pasjonat teatru i chodzenia po górach

Robert Mania ma dwie pasje: teatr i góry. Na co dzień jest aktorem Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze, ale jednocześnie pracuje również jako przewodnik górski chodząc z grupami po Karkonoszach. Skąd taki pomysł na życie, w jaki sposób udaje mu się łączyć te dwie dość odległe profesje?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA hobby Jelenia Góra góry aktorstwo TEATR przewodnik wycieczka Robert Grzędowski Trójka