Polskie Radio
Section05
historia Polski

"Chaim" oznacza "życie". Grupa Ładosia i jej historia [POSŁUCHAJ]

Dobiega końca rok 2021, który Sejm ogłosił rokiem pamięci o grupie Aleksandra Ładosia. W czasie drugiej wojny światowej tzw. Grupa Ładosia (znana także jako grupa berneńska) zajmowała się masowym fałszowaniem paszportów dla Żydów próbujących wydostać się z okupowanej Europy. Dzięki nim unikali oni wywózek do niemieckich obozów zagłady. Jednym z członków tej grupy był Chaim Eiss. 22 listopada w Ustrzykach Dolnych w dawnej synagodze odsłonięto upamiętniającą go tablicę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż społeczeństwo Żydzi Holokaust Szwajcaria II wojna światowa historia Polski

Wrocław powojenny. Miasto strachu – miasto nadziei

- To opowieści, w których spotykają się osoby związane z przed i powojennym miastem. To spotkanie bywa bardzo wrażliwe, delikatne, czasami traumatyczne, ale dobre - w "Poranku Dwójki" wybraliśmy się do Wrocławia, miasta, które po wojnie było świadkiem dramatów i nadziei tysięcy ludzi. Mówiła o nim Joanna Mielewczyk, autorka książki "Kamienice. Wrocławskie opowieści, które łączą".
Zobacz więcej na temat:  Wrocław Dwójka Paweł Siwek historia Polski

Ferdynand Goetel – życie przed i po raporcie o zbrodni katyńskiej

Ferdynand Goetel zapisał się aż w kilku epokach literackich. Początki jego twórczości sięgają Młodej Polski i lat przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Najpopularniejsze pozycje w jego dorobku przypadły na okres dwudziestolecia międzywojennego. Jego dalsze losy toczyły się podczas okupacji, a kilkanaście ostatnich lat przed śmiercią w 1960 roku spędził jako emigrant polityczny. W audycji "Trójka literacka" wraz z historykiem i autorem biografii Goetla Krzysztofem Polechońskim skupiliśmy się jednak na punkcie zwrotnym w życiu twórcy, którym była podróż do Katynia i opisanie dokonanej tam zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska Magdalena Złotnicka Trójka historia Polski KSIĄŻKA Ferdynand Goetel Zbrodnia Katyńska Katyń II wojna światowa Stefan Starzyński Warszawa

Stan wojenny na Podkarpaciu. Internowania i polityczne morderstwa

- Mieliśmy cztery ośrodki odosobnienia, trzy dla mężczyzn i jeden dla kobiet. W tym najsłynniejszym, w Załężu, internowano ponad 800 osób. Łącznie na Podkarpaciu znajdowało się 15 procent internowanych w całej Polsce - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Marcin Bukała z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA stan wojenny komunizm PRL historia Polski historia PRL społeczeństwo Solidarność internowani

"Najbardziej represyjnym elementem było internowanie". Dr Grzegorz Wołk o stanie wojennym

- Internowania były najbardziej represyjnym elementem w pierwszych dniach stanu wojennego. Było to zadanie Służby Bezpieczeństwa, a nie wojska. Duża część logistyki - zwłaszcza opracowywanie list osób, które powinny być internowane, które powinny trafić do więzień - należała właśnie do funkcjonariuszy SB - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Wołk z Biura Badań Historycznych IPN. 
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski komunizm Polskie Radio 24 POLSKA stan wojenny

"W stanie wojennym chodziło o zamordowanie Solidarności". W Paryżu oddano hołd ofiarom

- W stanie wojennym chodziło o zamordowanie "Solidarności" i o utrzymanie władzy przez Jaruzelskiego i Kiszczaka. Od lat obaj są bronieni, mówi się, że stan wojenny miał uchronić Polskę przed interwencją wojsk radzieckich. To jest nieprawda - mówił w Paryżu, w związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, działacz opozycji antykomunistycznej Krzysztof Wyszkowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja stan wojenny historia Polski

Wiemy coraz więcej o przyszłości Muzeum Czynu Niepodległościowego. Gliński zapowiada "wspaniały oddział"

Jak poinformował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, kierowany przez niego resort we współpracy z władzami Krakowa ma sprawić, że Muzeum Czynu Niepodległościowego na Oleandrach stanie się oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. - Doprowadzimy do tego, żeby to miejsce było oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, które zaopiekuje się zbiorami i, dołożywszy swoje, otworzy wspaniały oddział - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  Kraków małopolskie historia Polski niepodległość POLSKA regiony Piotr Gliński

"To nie kwestia zemsty, ale sprawiedliwości". Bogusław Gołąb o rozliczaniu zbrodni stanu wojennego 

- Do dzisiaj Jaruzelski i jego podwładni nie zostali osądzeni za stan wojenny. Wielokrotnie wnioskowaliśmy, jako reprezentacja osób represjonowanych, żeby zdymisjonować tych zbrodniarzy wojennych. Do dzisiaj ci ludzie funkcjonują w historii, w glorii stopni wojskowych - mówił w Polskim Radiu 24 Bogusław Gołąb, opozycjonista w czasach PRL.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski historia Polski Tadeusz Płużański kopalnia Wujek Czesław Kiszczak

"Jaruzelski i Kiszczak nigdy nie odpowiedzieli za tę zbrodnię". Sebastian Reńca o procesie górników kopalni "Wujek"

- O ile proces górników trwał siedem dni, to na wyrok skazujący funkcjonariuszy plutonu specjalnego musieliśmy czekać od 1989 roku, blisko dwie dekady. Generałowie Jaruzelski i Kiszczak nigdy nie odpowiedzieli za tę zbrodnię - mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Reńca, IPN, dziennikarz, historyk.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski historia Polski Tadeusz Płużański Czesław Kiszczak

Zryw wygrany, ale zapomniany. Powstanie wielkopolskie 1918 - 1919

W Wielkopolsce, ponad tysiąc lat temu zaczęła się nasza historia. Kiedy nadeszły czasy zaborów, a później upragniona wolność, Wielkopolanie musieli stoczyć długą i zaciekłą walkę o to, by ich region został włączony do odradzającego się państwa. Powstanie wielkopolskie to wyjątkowy zryw, a pamięć o nim kultywowana jest w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wielkopolskie Poznań powstanie wielkopolskie Niemcy ignacy paderewski

Most pontonowy z czasów I wojny. Niecodzienne znalezisko pod Przemyślem

W Hurku pod Przemyślem woda odsłoniła fragmenty mostu pontonowego, który był wykorzystywany w czasie I wojny światowej. Jak mówią znawcy, budowla została prawdopodobnie rozmontowana i spuszczona w dół rzeki przez armię austriacką, która broniła się przed Rosjanami. Jak wygląda znalezisko i jakie będą jego dalsze losy? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Przemyśl zabytki historia Polski I wojna światowa społeczeństwo Tomasz Miara

Dr Gontarczyk: Jaruzelski wnioskował o wypłatę dodatków dla dowódców za pacyfikację protestów

- Trzy dni po tym jak wojsko spacyfikowało protesty stoczniowców w 1970 roku, Wojciech Jaruzelski jako ówczesny szef MON wystąpił z pismem do premiera, żeby dowódcom, którzy wprowadzali tam "porządek" wypłacić specjalne dodatki służbowe za ich zasługi - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Gontarczyk, historyk z IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Wojciech Jaruzelski PRL komunizm społeczeństwo