Polskie Radio
Section05
komunizm

O Marcu’68: "Dla wielu ludzi był to moment zwrotny"

„Marzec '68 jest dla mnie symbolem drogi do wolności i symbolem solidarności” - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas debaty „Marzec '68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciw Komunizmowi”.  „Bez Marca nie byłoby pewnie później »Solidarności«” – zaznaczył premier. O znaczeniu Marca’68 mówił w audycji Północ-Południe historyk prof. Antoni Dudek z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968 Mateusz Morawiecki komunizm

Będą odszkodowania dla dzieci represjonowanych kobiet?

Senacka komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji bez poprawek przyjęła nowelizację ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Projekt rozszerza katalog osób mogących ubiegać się o odszkodowania za poniesioną szkodę i zadośćuczynienie. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 działacz opozycji demokratycznej w PRL-u Wojciech Borowik (Stowarzyszenie Wolnego Słowa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL stan wojenny komunizm odszkodowanie

Jaruzelski, Kiszczak, Hermaszewski do degradacji?

- Mirosław Hermaszewski nie poleciał w kosmos, bo był świetnym człowiekiem i wielkim astronomem, ale dlatego, że miał układy i był uważany za zaufanego, partyjnego aparatczyka – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Wybranowski z Do Rzeczy. O tzw. ustawie degradacyjnej mówił także Piotr Falkowski (Nasz Dziennik).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Hermaszewski PRL komunizm Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak

Marzec'68. Prawdziwe przyczyny exodusu Żydów z Polski

Z okazji 50 rocznicy tzw. wydarzeń marcowych Warsaw Enterprise Institute zaprezentuje publikację przypominającą prawdziwe przyczyny exodusu Żydów z Polski pod koniec lat 60. W trakcie konferencji uczestnicy chcą pokazać, że antysemicka kampania nie miała społecznego charakteru, lecz była wynikiem walk frakcyjnych wewnątrz partii komunistycznej. O konferencji i wydarzeniach Marca’68 mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Rybikowski z WEI.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi marzec 1968 PRL komunizm

Wileńszczyzna: pamięć o Żołnierzach Wyklętych wciąż żywa

– Żołnierze Wyklęci, którzy działali na Wileńszczyźnie, nie zostali zapomniani dzięki mieszkającym tam Polakom – podkreśliła ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska. Na wileńskim Cmentarzu na Rossie oraz kwaterze wojskowej w Ejszyszkach przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej oraz społeczność polska oddali hołd Żołnierzom Wyklętym. Relacja z wydarzenia w magazynie „Polacy w Świecie”.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Żołnierze Wyklęci Wileńszczyzna II wojna światowa komunizm

Żołnierze Wyklęci. Walczyli o Polskę do samego końca

– Komuniści, poprzez wyniszczenie ludzi walczących o wolną Polskę, chcieli stworzyć nowy świat oparty na kłamstwie i niesprawiedliwości – powiedział ks. Ryszard Halwa. Odniósł się w ten sposób, do postawy Żołnierzy Wyklętych, prześladowanych przez władze PRL. Dwaj z nich, mjr Wacław Sikorski, ps. „Bocian” i  mjr Zbigniew Matysiak, ps. „Kowboj” byli gośćmi audycji „Ideologika”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci PRL komunizm Armia Krajowa

Funkcjonariusze SB przeciwko ustawie dezubekizacyjnej

Media informują, że w konsekwencji ustawy dezubekizacyjnej ponad 8 tysięcy odwołań byłych funkcjonariuszy SB wpłynęło do Sądu Okręgowego w Warszawie. Ta liczba ciągle wzrasta – sędziowie informują, że takich odwołań może być dużo więcej. Istnieje ryzyko paraliżu sądu. O pozwach funkcjonariuszy SB mówili w audycji Gorący Temat politolog Andrzej Anusz i Maciej Kożuszek z „Gazety Polskiej Codziennie”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo komunizm PRL emerytury mundurowe

"Kazimierz Świtoń przyczynił się do odzyskania suwerenności"

23 lutego przypada 40. rocznica powstania Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach. Była to pierwsza tego typu organizacja, niezależna od władz komunistycznych. Jej głównym twórcą był opozycjonista Kazimierz Świtoń. O powstaniu WZZ mówił w audycji Pamiętaj, To „Solidarność” Krzysztof Wyszkowski, współzałożyciel WZZ Wybrzeża.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Katowice Krzysztof Wyszkowski Wolne Związki Zawodowe PRL komunizm Śląsk