Polskie Radio
Section05
prawo

"Cicha ugoda" i tajemnicze terminy prawnicze. O czym musimy wiedzieć?

Sądowa batalia Britney Spears, która w listopadzie 2021 roku uwolniła się spod kurateli ojca, tak naprawdę zakończyła się dopiero teraz. W tych dniach wokalistka zawarła bowiem z ojcem tzw. cichą ugodę, na mocy której musi wypłacić 2 mln dolarów na rzecz jego prawników. Ta informacja to dla nas pretekst, by porozmawiać o prawniczych terminach, których nie znamy, albo też słyszeliśmy o nich, lecz nie wiemy, co tak naprawdę znaczą.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka prawo

Jednorazowe e-papierosy. Prace nad zakazem ich sprzedaży dobiegają końca

Jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia, dobiegają końca prace nad ustawą zakazującą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. - Tego typu zakazy są potrzebne, zwłaszcza w kontekście osób niepełnoletnich - mówi Magdalena Cedzyńska, kierownik Poradni Pomocy Palącym przy Narodowym Instytucie Onkologii. - Są kraje, które też rozważają podwyższenie wieku osób uprawnionych do zakupu wyrobów nikotynowych. Polska też to powinna zrobić, jeśli chcemy się uporać z epidemią używania papierosów elektronicznych.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka e-papieros e-papierosy prawo młodzież Weronika Puszkar psychologia nałóg

Zmiany w TK. Rzecznik praw obywatelskich ma wątpliwości

- To stworzenie niezwykle niebezpiecznego precedensu. Precedensu polegającego na tym, że Sejm, czyli aktualna większość polityczna, uznaje, że istnieją okoliczności, w których można unieważnić grupę orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Marcin Wiącek. Rzecznik praw obywatelskich odniósł się w ten sposób do jednego z zapisów projektów ustaw wniesionych do Sejmu, które mają być podstawą reformy Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Rzecznik Praw Obywatelskich POLSKA konstytucja Trybunał Konstytucyjny aborcja prawo

Eksperci: decyzja TSUE o "frankowiczach" została poparta uchwałą Sądu Najwyższego

Gośćmi piątkowej audycji "Rządy Pieniądza" był profesor Konrad Raczkowski z UKSW oraz Przemysław Ruchlicki z KIG. W ich opinii czwartkowa uchwała Sądu Najwyższego (SN), że bankom nie należy się dodatkowe wynagrodzenie za korzystanie z ich kapitałów, gdy umowa kredytowa wygaśnie raczej nie jest dużym zaskoczeniem, bo nawiązuje do wyroku TSUE i porządkuje polski stan prawny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA frank szwajcarski kredyty walutowe Sąd Najwyższy prawo Trybunał Sprawiedliwości UE

Konfiskata samochodów pijanym kierowcom. Rząd pracuje nad zmianą przepisów

Ministerstwo sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją przepisów o konfiskacie samochodów pijanym kierowcom. Obecnie odebranie pojazdu jest obligatoryjne. Według nowych przepisów faktyczną decyzję o zastosowaniu środka karnego podejmą sądy. Jak tłumaczą pracownicy resortu, zmiana ma wprowadzić porządek konstytucyjny oraz umożliwić władzy sądowniczej niezależne, ale zgodne z prawem działanie.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Frentzel Trójka Piotr Łodej Ministerstwo Sprawiedliwości prawo ruch drogowy motoryzacja pijani kierowcy samochody