Polskie Radio
Section05
rwanda

Dr Anna Masłoń-Oracz: prezydent Macron uznał odpowiedzialność Francji za ludobójstwo w Rwandzie

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wizyty w Rwandzie uznał odpowiedzialność swojego kraju za zbrodnię na mniejszości Tutsi, ale nie wygłosił dosłownych przeprosin. - Mimo upływu 27 lat konflikt jest nadal żywy i nie jest wyjaśniona rola poszczególnych mocarstw - mówi dr Anna Masłoń-Oracz z SGH.
Zobacz więcej na temat:  Francja Emmanuel Macron rwanda ludobójstwo Magdalena Skajewska

Ludobójstwo w Rwandzie. Dr Czerep: Francja ponosi odpowiedzialność za to, co się stało

- Wystąpienie Macrona jest pokłosiem badania historyków, którzy orzekli że Francja ponosi odpowiedzialność za to co się stało, ale nie ma dowodów na to że go chcieli czy bezpośrednio w nim uczestniczyli - powiedział w Polskim Radiu 24 o ludobójstwie w Rwandzie, dr Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  rwanda ludobójstwo Francja Emmanuel Macron konflikty międzynarodowe ŚWIAT Afryka Polskie Radio 24

Ludobójstwo w Rwandzie. Foltzer: francuscy politycy wiedzieli o tym od wielu lat

W 27. rocznicę ludobójstwa w Rwandzie, francuskie władze potwierdziły decyzję o odtajnieniu archiwów dotyczących masakry ludności Tutsi z 1994 roku i roli Francji w tamtych wydarzeniach. - Na razie nie ma oficjalnej reakcji Pałacu Elizejskiego w tej sprawie. Prezydent Emmanuel Macron przyjął raport i zobaczymy, co zrobi z tymi faktami i czy przeprosi w imieniu francuskich władz - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Stefan Foltzer, korespondent Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Skajewska Francja Więcej świata ludobójstwo rwanda Emmanuel Macron Oskar Pietrewicz

Granice przebaczenia

Rwandyjczycy od 24 lat uczą się przebaczenia. To jedyna droga, aby poradzić sobie w traumą dramatu, jaka dotknęła konkretne osoby i cały naród. W audycji zastanawialiśmy się czy istnieją granice przebaczenie, czy zbrodnie da się w ogóle wybaczyć, czy przebaczenie oznacza pojednanie i jak mają żyć koło siebie ludzie, którzy byli mordercami i ofiarami?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia rwanda miłość śmierć

„Tęsknota” Gaëla Faye’a. „To odpowiedź na dzisiejsze wydarzenia”

„Tęsknota” jest literackim debiutem znanego muzyka francuskiej sceny hip-hopowej Gaëla Faye. To inspirowana osobistymi doświadczeniami autora historia chłopca, którego dzieciństwo zostało naznaczone ludobójstwem w Rwandzie i wojną domową w Burundi. Książka nad Loarą była nominowana do najważniejszych nagród literackich, była też polskim wyborem Nagrody Goncourtów. W audycji Warto Czytać opowiadała o niej jej tłumaczka Katarzyna Marczewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rwanda książki ludobójstwo uchodźcy imigranci w Europie