Polskie Radio
Section05
związki zawodowe

Ekspert NSZZ "Solidarność": wkrótce nastąpi uszczelnienie handlu w niedzielę

 Spodziewamy się, że w grudniu prezydent Andrzej Duda podpisze, a w styczniu wejdą w życie przepisy nowelizacji ustawy, uszczelniające zasady pracy handlu w niedzielę. Zależy nam aby fikcyjne placówki pocztowe, nie zmuszały pracowników do pracy w ten ustawowo wolny dzień - powiedział Alfred Bujara szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność", w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel w niedzielę pracodawcy pracownicy prawo pracy związki zawodowe Solidarność

Wiceszef MZ po spotkaniu z ratownikami: chcemy uporządkować sytuację, będą rozmowy ze świadczeniodawcami

- Są pewne kwestie do wyjaśnienia, związane z realizacją ustawy o najniższym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, jeśli chodzi o ratowników medycznych. Na czwartek zaprosiliśmy przedstawicieli placówek zatrudniających ratowników - przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Kraska ratownik medyczny minimalne wynagrodzenie związki zawodowe społeczeństwo służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia

Eksperci: Czesi nie ułatwiają negocjacji w sprawie Turowa, ale już myślenie o zamknięciu kopalni byłoby absurdem

Nie powinniśmy liczy na to, że negocjacje z Czechami w sprawie kopalni Turów szybko się zakończą. W sprawie jest zbyt wiele interesów i politycznych biznesowych, tak czeskich jak i niemieckich - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Kopalni Węgla Brunatnego Turów. W opinii Marcina Roszkowskiego, prezesa Instytutu Jagiellońskiego, absurdalne jest w ogóle myślenie, że jakieś państwo musi zamknąć taką kopalnię jak Turów, bo tak chcą Czesie, ale z  perspektywą jej likwidacji za 10-20 lat trzeba się liczyć.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel związki zawodowe ekologia Czechy energetyka Niemcy energia elektryczna

Propozycje MEiN: podwyższenie pensum i powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z płacą minimalną

Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli, powiązanie systemu ich wynagrodzeń z płacą minimalną i podwyższenie pensum nauczycieli - takie m.in. propozycje znalazły się w materiale przesłanym przez MEiN związkom zawodowym i samorządom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Edukacji i Nauki nauczyciel związki zawodowe samorząd Przemysław Czarnek wynagrodzenia Dariusz Piontkowski

Jest umowa społeczna dla górnictwa. Uzgodniono ostatni sporny punkt

Związkowcy i przedstawiciele rządu uzgodnili treść umowy społecznej, określającej szczegóły transformacji górnictwa węgla kamiennego oraz Górnego Śląska. Parafowanie dokumentu, którego szczegółów na razie nie ujawniono, zaplanowano na najbliższą środę w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Śląsk górnictwo Ministerstwo Aktywów Państwowych związki zawodowe Komisja Europejska węgiel Solidarność

Rocznica Bydgoskiego Marca '81. Prezydent: Solidarność stała się wtedy pełna

- Marzec 1981 roku to czas, gdy rodziła się Solidarność, gdy stała się pełna, bo mogły być w tym związku reprezentowane wszystkie grupy społeczne i zawodowe i rzeczywiście dbano o prawa pracownicze - powiedział prezydent Andrzej Duda. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe w rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski prezydent Andrzej Duda NSZZ Solidarność związki zawodowe

LOT zmniejszy poziom zatrudnienia. Narodowy przewoźnik podpisał porozumienie ze związkowcami

Jest porozumienie w Polskich Liniach Lotniczych LOT w sprawie odejść z firmy. Spółka poinformowała, że podpisali je z zarządem przedstawiciele wszystkich związków zawodowych. W pierwszym półroczu 2021 roku narodowy przewoźnik dostosuje zatrudnienie do post-covidowej rzeczywistości. Oznacza to rozstanie z nie więcej niż trzystoma pracownikami.
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo LOT związki zawodowe POLSKA GOSPODARKA zwolnienia

Inauguracja ruchu Trzaskowskiego. Reszczyński: nie ma tam pozytywnego programu, wciąż ta sama negacja

- Ten ruch ma wmontowany już na samym początku bardzo destrukcyjny mechanizm negujący istnienie tej części Polski i Polaków, którzy mają inną koncepcję. (...) Wciąż nie ma tam żadnego pozytywnego programu. Jest wciąż ta sama negacja - negowanie rządzących, ich decyzji - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta WOjciech Reszczyński komentując nowo powstały ruch społeczny Rafała Trzaskowskiego. Gośćmi audycji byli również Sławomir Jastrzębowski, ekspert ds. wizerunku i Andrzej Rafał Potocki z "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Wojciech Reszczyński POLSKA polityka Rafał Trzaskowski związki zawodowe